Pasja to klucz do sukcesu

2013-09-06 14:04:22 | Warszawa

Myśląc o znalezieniu pracy trzeba wiedzieć, co się chce robić i co się umie robić – w czym się jest dobrym, a jakie są nasze słabe strony. Ważne, aby pracę wykonywać z pasją, bo jeżeli jej nie ma szybko przychodzi wypalenie zawodowe. Tak specjaliści doradztwa personalnego i edukacyjnego, eksperci HR oraz przedstawiciele środowiska biznesowego przekonywali licealistów i maturzystów do dokonania odpowiedniego wyboru drogi edukacyjnej i zawodowej pierwszych warsztatów „Uczelnia dobrych praktyk” inaugurujących ogólnopolski program „Inteligentna Uczelnia – Partner Biznesu”. Odbyły się one 5 września b.r. na Uczelni Łazarskiego, a partnerami byli: Adecco, Narodowy Bank Polski, PZU, Fundacja Rozwoju Wolontariatu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Warsztaty przeznaczone były dla uczniów ostatnich klas szkół średnich, którzy za chwilę będą stali przed wyborem swojej dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Aby wybrać dobrą drogę, trzeba najpierw wiedzieć, co się chce robić, w czym jest się dobrym, ale także jakich specjalistów potrzebują pracodawcy.

Pasja i entuzjazm to klucz do sukcesu. Warto też pamiętać, o tym, że cenionym profesjonalistą stajemy się zdobywając doświadczenie, czerpiąc wiedzę od autorytetów i wciąż rozwijając kompetencje – powiedziała Grażyna Drażba-Derdej, Wiceprezydent Uczelni Łazarskiego.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli przekonać się o swoich predyspozycjach zawodowych wypełniając test samooceny Hollanda, który pozwala określić typ osobowości zawodowej. Nasze cechy i preferencje definiują nasz sposób pracy. Można wyróżnić 6 typów osobowości:

 - typ artystyczny (A) – osoba kreatywna, wrażliwa na kolory, dźwięki, piękno. Ma bogatą wyobraźnię, jest emocjonalna, otwarta, niezależna, niezorganizowana. Lubi świat sztuki, a problemy rozwiązuje w sposób twórczy i nietypowy. Przykładowe zawody dla typu artystycznego: architekt, dekorator wnętrz, pisarz, muzyk, malarz, aktor, wizażysta

 - typ badawczy (B) – osoba niezależna, ciekawa świata, lubi się uczyć, logicznie myśleć. Lubi skomplikowane, abstrakcyjne zadania. Przejawia zainteresowania naukowe i badawcze. Problemy rozwiązuje poprzez budowanie teorii. Przykładowe zawody dla typu badawczego: biolog, fizyk, chemik, matematyk, programista, lekarz, ekonomista

 - typ realistyczny (R) – osoba niezależna, praktyczna, silna, opanowana cechująca się realizmem, lubi napięcie i podejmowanie ryzyka, konkretne zadania. Rozwiązuje problemy poprzez działanie. Przykładowe zawody dla typu realistycznego: inżynier, technik, mechanik, pilot, operator radiowy, leśnik, rolnik, ślusarz, projektant narzędzi

- typ konwencjonalny (K) – osoba uporządkowana, dokładna, pokojowo usposobiona, logiczna, odpowiedzialna. Lubi porządek, bezpieczeństwo, zdecydowanie. Identyfikuje się z osobami mającymi władzę i wpływy. Rozwiązuje zadania, kierując się uznanymi zasadami i regułami. Przykładowe zawody dla typu konwencjonalnego: księgowy, urzędnik, administrator, pracownik banku, inspektor kredytowy, likwidator szkód.

 - typ przedsiębiorczy (P) – osoba energiczna, niezależna, pełna wiary we własne siły, dominująca, elokwentna. Lubi organizować, kierować, nie boi się ryzyka. Towarzyska, pełna energii i entuzjazmu. Przykładowe zawody dla typu przedsiębiorczego: przedstawiciel handlowy, sprzedawca, agent nieruchomości, prawnik, makler, szef kuchni.

 - typ społeczny (S) – osoba otwarta na kontakty z ludźmi, wyrozumiała, wspierająca, odpowiedzialna, otwarta, taktowna, uczciwa. Rozwiązuje problemy kierując się uczuciami. Przykładowe zawody dla typu społecznego: nauczyciel, psycholog, pielęgniarka, dietetyk, szkoleniowiec, mediator, konsultant.

Kluczowe są wszelkiego rodzaje staże i praktyki w trakcie studiów, bo oprócz nabywania doświadczenia i sprawdzenia siebie, pozwalają przede wszystkim wdrożyć się w pracę, kształtują postawy i umiejętności: odpowiedzialność, punktualność, terminowość, pracę w zespole. Zdecydowanie też ułatwiają wybór przyszłego zawodu. Nawet jeśli praca w trakcie praktyk się nie spodoba, to da nam bardzo wiele. Będziemy wiedzieć, że czegoś nie chcemy robić, a to też jest bardzo istotna informacja – przekonywała Agata Zarzycka z Działu Praktyk i Karier Uczelni Łazarskiego.

W spotkaniu wzięło udział wielu przyszłorocznych maturzystów, którzy jak sami podkreślili było im bardzo potrzebne. Chciałam się dowiedzieć więcej o tym, jak przygotować się do studiów i co zrobić, aby znaleźć dobrą pracę. Dowiedziałam się, że najważniejsza jest pasja. Wiedziałam o tym, że trzeba wiedzieć, co się chce robić i trzeba to lubić, więc te warsztaty tylko utwierdziły mnie w moim wyborze studiów – powiedziała Agnieszka Karolak, z klasy maturalnej LO im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Myślę, że to były bardzo przydatne warsztaty dla osób, które są na etapie podejmowania decyzji, o tym co chcą robić w przyszłości – dodała Agnieszka.

Przydatność warsztatów potwierdzili studenci, którzy docenili indywidualne konsultacje z doradcami personalnymi Adecco, którzy podpowiadali, jak skutecznie szukać pracy.

Jedna ze studentek zastanawia się nad zmianą kierunku, bo wie, że po zakończeniu studiów w wybranym przez nią zawodzie z pracą będzie ciężko. Szkoda, że jak wybierałam studia kilka lat temu nie było takich warsztatów. Myślę, że gdybym wtedy miała możliwość skonsultowania się z fachowcami mój wybór byłby pewnie inny. Z tego co widzę nie był on trafny, a test, który dziś zrobiłam pokazuje, że minęłam się z powołaniem – powiedziała Malwina Jerzak.

Wczorajsze warsztaty pod hasłem „Uczelnia dobrych praktyk” to inauguracja cyklu. Frekwencja i opinie osób najbardziej zainteresowanych pokazują, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Władze Uczelni Łazarskiego zapewniają, że nie będzie to ostatnie spotkanie, więc już dziś możemy zaprosić na kolejne wszystkich zainteresowanych swoją drogą edukacyjno-zawodową.

Kontakt:

Elżbieta Brzozowska, tel. 668 447 131, elzbieta.brzozowska@expertpr.pl

Adriana Misiewicz, tel. 607 404 160, adriana.misiewicz@expertpr.pl

ip

 

Słowa kluczowe: uczelnia dobrych praktyk Uczelnia Łazarskiego warszawa doradcy zawodowi rynek pracy kariera relacja

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane