Ruszył Motywator do nauki

2015-11-03 10:58:23 | Warszawa

Jak realizować swoje cele, gdy nasza motywacja często przypomina słomiany zapał? Jak się uczyć, aby osiągać lepsze rezultaty? Już od 2 listopada rusza projekt „Motywator” wspierający rozwój kompetencji poznawczych i motywacji uczniów gimnazjów w Warszawie. Inicjatywa jest  realizowana i finansowana przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Uniwersytetem SWPS oraz Neurogrą. Udział w projekcie dla uczniów i nauczycieli jest bezpłatny.

Szybkie tempo życia w świecie realnym i cyfrowym oraz przeciążenie informacyjne stanowią wyzwanie dla procesu uczenia się i efektywnego wykonywania obowiązków. Nawet młode osoby narzekają na problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji oraz realizacją założonych celów. Projekt „Motywator” ma za zadanie pomóc młodzieży w usprawnieniu zdolności do koncentracji, a następnie w pracy nad sobą i poprawą samooceny.

Treningi dostępne na platformie internetowej Motywatora mają formę angażujących gier komputerowych, które są na bieżąco personalizowane pod kątem potrzeb i wyników osiąganych przez danego uczestnika. Uczniowie dzięki udziałowi w treningach nabędą umiejętności związane ze sprawnym selekcjonowaniem informacji, nauczą się wybierać źródła stymulacji, ignorować szum informacyjny, wzmocnią zdolność rejestrowania i przywoływania informacji z pamięci oraz poczucie własnej sprawczości.

Ćwiczenia znajdujące się na platformie motywator.eu powstały w oparciu o serwis Neurogra.pl, narzędzie internetowe oferujące komputerowy trening zdolności intelektualnych. Merytorycznie projekt wspiera współtwórczyni serwisu Neurogra.pl - Anna Wieczorek-Taraday, doktorantka z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Uniwersytetu SWPS oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Maciej Taraday, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca Uniwersytetu SWPS, zajmujący się badaniem związku inteligencji
z pamięcią.

Ważną rolę w projekcie odgrywają nauczyciele, których zadaniem jest wzmacnianie motywacji uczniów do wykonywania treningów oraz wykorzystanie w pracy dydaktycznej wiedzy o sposobach i możliwościach motywowania uczniów.  Nauczyciele zostaną przeszkoleni w zakresie wykorzystywania efektów ćwiczeń treningów. Monitorują też, czy młodzi systematycznie przystępują do treningów by osiągnąć zakładane efekty. Treningi dla nauczycieli powstały we współpracy z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem emocji i motywacji z Uniwersytetu SWPS.

- Efekty pracy młodzieży nad koncentracją, pamięcią i motywacją będą miały wpływ nie tylko na ich osiągnięcia szkolne, ale także na jakość życia. Wystarczy ćwiczyć kilka razy w tygodniu po 20 min, aby poprawić swoją pamięć i koncentrację – zachęca Olaf Furmanek z Neurogra.pl. Dobra pamięć i umiejętność realizacji celów umożliwiają zaspakajanie potrzeb, usprawniają komunikację z otoczeniem, przekładają się na wzrost poczucia bezpieczeństwa, pewności siebie i dobrą samoocenę.

Więcej informacji o projekcie dla uczniów i nauczycieli znajduje się na stronie projektu „Motywator” motywator.eu

 

IP/JM

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: uniwersytet swps, motywator do nauki, szkolenie, neurogra, gry komputerowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane