Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego - WAT, Warszawa

Adres: ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa

REKRUTACJI NA STUDIA WOJSKOWE

PROCES REKRUTACJI NA STUDIA WOJSKOWE w 5 punktach

1. Rejestracja w Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego na stronie www.zostanzolnierzem.pl  

2. Złożenie wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz wymaganych dokumentów w Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR)

3. Badanie psychologiczne – po rejestracji w Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego, kandydat otrzyma wystawione przez WCR skierowanie na badanie psychologiczne.

4. Rejestracja w Internetowej Rejestracji Kandydatów w WAT – po pozytywnych wynikach badań psychologicznych, kandydat rejestruje się w IRK uczelni, wskazując interesujący go kierunek studiów, wnosi opłatę rekrutacyjną, a po ogłoszeniu wyników matur, wprowadza wyniki matury do systemu.

5. Egzaminy wstępne i badania – w Wojskowej  Akademii Technicznej. Egzaminy wstępne obejmują testy sprawnościowe i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnie ukończonych egzaminach kandydat otrzymuje skierowanie na badania lekarskie, które będą przeprowadzone na terenie Akademii. Podczas pobytu na egzaminach i badaniach zapewnione jest bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na terenie Akademii

ETAPY REKRUTACJI NA STUDIA WOJSKOWE

dokonanie zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) uczelni przez osoby niekarane, które uzyskają pozytywne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań
do pełnienia zawodowej służby wojskowej;             

  • wniesienie opłaty rekrutacyjnej (na indywidualny numer konta generowany w IRK po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego) – do zakończenia rejestracji, tj. do 14 czerwca;
  • wprowadzenie w IRK wyników ze świadectwa dojrzałości – do dnia rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (egzaminów);
  • złożenie w WAT kserokopii świadectwa dojrzałości najpóźniej w dniu egzaminów – oryginał lub odpis należy przedstawić do wglądu.

1) Postępowanie rekrutacyjne (kwalifikację) prowadzone przez 5 dni na terenie WAT (kandydaci kwaterowani w WAT) w terminie 15-20 lipca oraz 22-27 lipca w zależności od wskazanego kierunku

  • Stawiennictwo w terminie 14, 16 lipca oraz 21, 23 lipca w WAT:
    - test znajomości języka angielskiego (dotyczy kandydata, który nie zdawał języka angielskiego na egzaminie maturalnym),
    - sprawdzian sprawności fizycznej,
    - rozmowa kwalifikacyjna,
    - analiza wyników egzaminu maturalnego i innych osiągnięć uzyskanych w szkole średniej[1];
  • sporządzenie list rankingowych i podjęcie decyzji o wstępnym zakwalifikowaniu – na końcową liczbę punktów rekrutacyjnych składa się wynik egzaminu maturalnego (max 100 pkt.), wynik z testu sprawności fizycznej oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Szczegóły są określone w stosownej decyzji MON;
  • w terminie 15-20 lipca oraz 22-27 lipca, osoby spełniające warunki do zakwalifikowania na studia wojskowe, kierowane są przez wojskowe centrum rekrutacji (WCR) do będących w WAT członków wojskowej komisji lekarskiej na badania lekarskie mające na celu sprawdzenie czy stan zdrowia pozwala na pełnienie zawodowej służby wojskowej – orzeczenia przesyłane
    są przez WCR do SI WAT.

Po zakończeniu badań nastąpiweryfikacja otrzymanych orzeczeń WKL – wpisanie na listę studentów osób z pozytywnymi orzeczeniami (kat. „Z” oraz orzeczony wcześniej brak przeciwskazań psychologicznych) do wypełnienia limitu miejsc na kierunkach; przygotowanie list rezerwowych na poszczególne kierunki studiów.

O przyjęcie na studia w charakterze kandydata na oficera może ubiegać się osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki formalne:

  • posiada obywatelstwo polskie,
  • posiada świadectwo dojrzałości,
  • nie jest karana sądownie za przestępstwa umyślne,
  • posiada wiek co najmniej 18 lat– w dniu powołania do służby wojskowej (rozpoczęcia podstawowego szkolenia wojskowego); WAŻNE: kandydatem może być również osoba, która wiek 18 lat osiągnie do końca roku kalendarzowego, w którym prowadzona jest rekrutacja. Będzie ona mogła rozpocząć studia wojskowe, mając zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, a powołana do służby zostanie po ukończeniu 18 lat,
  • zna język angielski na odpowiednim poziomie – tj. zdawała go na maturze lub uzyskała minimum 6 pkt. rankingowych podczas testu z tego języka, jeżeli nie był on przedmiotem egzaminu maturalnego,
  • posiada odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej orzeczoną przez wojskową komisję lekarską oraz wojskową pracownię psychologiczną.

Na studia wojskowe dodatkowe punkty doliczane są za:

SPRAWDZIAN SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ 

ZASADY NALICZANIA PUNKTÓW REKRUTACYJNYCH ZA SPRAWDZIAN SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DO UCZELNI WOJSKOWYCH

Warunkiem koniecznym do zaliczenia sprawdzianu sprawności fizycznej jest uzyskanie minimum 3 punkty na 20 możliwych do uzyskania.

Opis konkurencji (ćwiczeń):

MĘŻCZYŹNI

Bieg na 1000 m –prowadzi się w stroju sportowym na bieżni lekkoatletycznej, drodze lub terenie o równej twardej nawierzchni (o równej sumie spadków i wzniesień terenowych). Sposób prowadzenia: seriami (grupami) na czas, grupa powinna liczyć do 15 osób. Na komendę „Start” lub sygnał grupa rozpoczyna bieg. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety. Bieg można powtórzyć do 1 godziny od przerwania lub zakończenia swojego biegu.

Podciąganie na drążku (wykonywane bez dodatkowych ruchów ciała) – minimalna wysokość drążka do wykonania ćwiczenia 220 centymetrów. Na komendę „Gotów” kontrolowana osoba wykonuje zwis nachwytem o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych – pozycja wyjściowa. Na komendę „Ćwicz” podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Oceniający (kontrolujący) głośno podaje liczbę zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kontrolowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem np.: „wykona dodatkowe ruchy ciałem, nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych” oceniający (kontrolujący) powtarza ostatnią liczbę zaliczonych podciągnięć. Konkurencję można powtórzyć jednokrotnie po 15 minutach.

Bieg wahadłowy 10 x 10 – na komendę „Start” (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej chorągiewki, obiega ją, wraca do chorągiewki na linii startu, obiega ją pokonując tę trasę pięciokrotnie. Czas mierzy się z dokładnością do 0,1 sekundy, od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety. Do próby wykorzystuje się „chorągiewki” o parametrach: wysokość, co najmniej 160 cm, średnica podstawy nieprzekraczająca 30 cm i wadze do 3,5 kg. Uzasadnione przewrócenie „chorągiewki” powoduje powtórzenie próby. Konkurencję można powtórzyć jednokrotnie po 15 minutach.

KOBIETY

Bieg na 800 m – prowadzi się w stroju sportowym na bieżni lekkoatletycznej, drodze lub terenie
o równej twardej nawierzchni (o równej sumie spadków i wzniesień terenowych). Sposób prowadzenia: seriami (grupami) na czas, grupa powinna liczyć do 15 osób. Na komendę „Start” lub sygnał grupa rozpoczyna bieg. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety. Bieg można powtórzyć do 1 godziny od przerwania lub zakończenia swojego biegu.

Zwis na ugiętych ramionach – drążek umocowany na wysokości dosiężnej. Zadanie polega na jak najdłuższym utrzymaniu się w zwisie na drążku o ugiętych ramionach w stawach łokciowych. Kontrolowana osoba chwyta drążek nachwytem (palce skierowane w górę, kciuki w dół) na szerokość barków tak, aby broda znalazła się powyżej drążka oraz odrywa stopy od podłoża. Próba rozpoczyna się od chwili, kiedy kontrolowana osoba wykona samodzielnie prawidłowy zwis i kończy się z chwilą, kiedy broda znajdzie się poniżej drążka. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy. Konkurencję można powtórzyć jednokrotnie po 15 minutach.

Bieg zygzakiem – „koperta” – przeprowadza się w miejscu, gdzie na podłożu oznacza się kredą lub farbą punkty prostokąta ABCD o bokach 3 x 5 m i środek przekątnych E, jak również strzałki wskazujące trasę biegu. Na punktach ustawia się „chorągiewki” o parametrach: wysokość, co najmniej 160 cm, średnica podstawy nieprzekraczająca 30 cmi wadze do 3,5 kg.

Sposób prowadzenia: na komendę „Start” (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg zgodny z oznaczonym kierunkiem, omijając „chorągiewki” od strony zewnętrznej. Trasę przebiega trzykrotnie. Po każdym okrążeniu oceniający (kontrolujący) informuje o liczbie powtórzeń, np.: „jeszcze dwa razy”, „jeszcze raz”. Uzasadnione przewrócenie „chorągiewki” powoduje powtórzenie próby. Konkurencję można powtórzyć jednokrotnie po 15 minutach.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Rozmowa ma charakter wywiadu kompetencyjnego mającego na celu określenie motywacji i predyspozycji kandydata do podjęcia studiów w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego oraz pełnienia zawodowej służby wojskowej. W trakcie rozmowy kandydat przedkłada komisji dokumenty poświadczające jego dodatkowe kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej takie jak np.: przeszkolenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową, ukończenie liceum wojskowego, ukończenie szkoły patronackiej WAT, ukończenie klasy mundurowej, w tym certyfikowanej, przynależność do organizacji o charakterze proobronnym, służba w NSR, pełnienie terytorialnej służby wojskowej.

W wyniku rozmowy, komisja przyznaje kandydatowi punkty rankingowe:

Warunkiem koniecznym do uzyskania pozytywnego wyniku z rozmowy kwalifikacyjnej przez kandydata jest uzyskanie minimum 3 punkty na 30 możliwych do uzyskania.

Uwaga! Kandydat na studia „wojskowe” może jednocześnie zarejestrować się w odrębnej rekrutacji na stacjonarne i/lub niestacjonarne studia „cywilne”.

PUNKTY RANKINGOWE ZA ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI

Punkty rankingowe za świadectwo dojrzałości – zarówno na studia wojskowe, jak i cywilne - obliczane
są wg wzoru:

PRP = %M * WP * WM

gdzie:
PRP           – punkty rankingowe za przedmiot, zaokrąglone do pełnych liczb,
%M           – wartość przedmiotu w części pisemnej matury (bez znaku %),
WP           – waga przedmiotu, podana w tabeli poniżej,
WM          – waga poziomu matury: poziom podstawowy „0,5”; poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny „1”.

Suma punktów rankingowych z przedmiotów określonych w tabeli powyżej stanowi wartość określającą pozycję na liście rankingowej określonego kierunku.

Nie jest uwzględniany wynik z egzaminu zawodowego.

KALKULATOR REKRUTACYJN

Po więcej  informacji zapraszamy na stronę: https://www.wojsko-polskie.pl/wat/studia-wojskowe/


 

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Szkoły wyższe w mieście