Kino
4 razy debiut - styczniowa premiera Studia Munka

4 razy debiut - styczniowa premiera Studia Munka

Opis

Pierwsza w 2017 roku premiera krótkich metraży ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich odbędzie się 12 stycznia w kinie Kultura. W kinie Kultura czworo debiutantów zaprezentuje trzy fabuły i jeden dokument.

Premierową projekcję otworzą „Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Ta historia z gatunku political fiction zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany „Przypadkiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Producentem filmu jest Studio Munka. Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. W rolach głównych zobaczymy Justynę Wasilewską, Malwinę Buss i Piotra Polaka. Producentem wykonawczym filmu jest Beata Rzeźniczek.

„Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały to jedyny dokument, który zostanie zaprezentowany podczas styczniowej premiery. Jest to historia dwunastoletniej Zuzi, która od dwóch lat trenuje woltyżerkę. Jej drużyna to zawodniczki od 8 do 22 roku życia. Każda zna swoje miejsce i rolę w grupie. Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie. Ze względu na wiek i budowę ciała podnoszą ją starsze, silniejsze koleżanki - “dolne”. Ona to “górna” - zwieńczenie akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny, intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła dotychczasową gibkość. Figury z jej udziałem nie mają gracji i lekkości. Nie potrafi zgrać się z rytmem konia. Początkowo trenerka, obwinia o niepowodzenia starsze zawodniczki. To od nich wymagane jest dbanie o stabilność i bezpieczeństwo. W drużynie pojawia się stres i napięcie. Koproducentem i producentem wykonawczym „Wolty” jest Magdalena Bryk.

Michał Szcześniak, reżyser głośnego dokumentu „Punkt wyjścia”, zrealizował w programie „30 Minut” krótką fabułę - „Spitsbergen”. Ratowniczka medyczna, Magda wraca do pracy w trybie natychmiastowym, po siedmiu miesiącach zawieszenia w pracy. Między nią, a młodym, restrykcyjnym kierownikiem karetki szybko rodzi się konflikt. Do Magdy tymczasem wracają traumatyczne wspomnienia. W głównej roli kobiecej zobaczymy Magdalenę Czerwińską, której towarzyszy Marek Kossakowski. Joanna Malicka i Katarzyna Kuczyńską to koproducentki i producentki wykonawcze.

„Ja i mój tata” - krótkometrażowy debiut fabularny Alka Pietrzaka – to opowiedziana w lekkim tonie historia relacji ojca i syna, których zagrali Krzysztof Kowalewski oraz Łukasz Simlat. Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który ma pogłębiającą się chorobą Alzhaimera. Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, z którego z każdym dniem zostaje coraz mniej. W filmie zobaczymy także zdolną aktorkę młodego pokolenia – Agnieszkę Żulewską. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Aurum Film.

Stałym elementem premierowych wieczorów Studia Munka – SFP jest rozmowa z reżyserami filmów, którą poprowadzi Anna Serdiukow.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!