Kino
AfryKamera 2014

AfryKamera 2014

Opis

Rusza 9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W tym roku premierowo pokażemy nominowany do Oscara film „Mandela: Długa droga do wolności” w reż. Justina Chadwicka, nigeryjskie objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto „Połówka żółtego słońca” w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetel Ejiofor, aktorem nominowanym do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena „Zniewolony: 12 Years a Slave” oraz znakomity blok dokumentów wśród, których znajdzie się m.in. jeden z najgorętszych HotDocs "Kryjówka diabła" ("Devil's Lair") w reżyserii Riaan'a Hendricksa (RPA).

Obok pokazów filmowych przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące związane z bogatą kulturą Nigerii.
 
Symboliczne ukoronowanie osiągnięć Nelsona Mandeli

Podczas tegorocznej AfryKamery odbędzie się oficjalna polska premiera nominowanego do Oscara i Złotych Globów filmu "Mandela: Długa droga do wolności" w reżyserii Justina Chadwicka. W roli głównej wystąpił Idris Elba, aktor znany jest m.in. z kultowego serialu „The wire” oraz „Luther”. Towarzyszy mu Noami Harris, gwiazda „Skyfall” oraz tajemnicza wiedźma Tia Dalma z „Piratów z Karaibów: Skrzynia umarlaka.”

Pokaz obrazu poświęconego zmarłemu w grudniu legendarnemu przywódcy pokryje się z 20-tymi obchodami Dnia Wolności 27 kwietnia 2014 roku, święta narodowego Republiki Południowej Afryki z okazji pierwszych demokratycznych wyborów. Jest to tym bardziej istotne, że niegdysiejszy symbol walki z apartheidem miał niezwykły wkład w pokojowe rozmontowanie nieludzkiego systemu ucisku, gdzie jako moralny głos pojednania i przebaczenia zdołał prawie w pojedynkę uchronić kraj przed wojną domową i rozpadem kraju. Tym samym ta rocznica ma szczególną wartość jako symboliczne ukoronowanie osiągnięć wielkiego człowieka, jakim był Nelson Mandela.

Nigeria

W tym roku chcemy przybliżyć naszym odbiorcom Nigerię, jako jeden z 10 najszybciej rozwijających się krajów świata o prężnym przemyśle filmowym. Stąd w programie filmów oraz wydarzeń towarzyszących będziemy krążyć wokół kultury, kuchni i duchowości nigeryjczyków. Często funkcjonujący jako przedmiot kpin i pogardy jako „nieprofesjonalne pretensjonalne kino”, przemysł Nollywood stał się kontynentalną potęgą. Przy produkcji rzędu ponad 2000 filmów rocznie jest to jednak szaleńczo rozwijająca się branża, która szybko się profesjonalizuje i diametralnie zwiększa swoje niegdyś miniaturowe budżety. Nowy twórcy wkraczają na rynek z całkowicie nową jakością, tym samym dając podstawy do wiary, że za kilkanaście, a może nawet kilka lat, Nollywood będzie liczącą się na świecie centrum produkcji filmowej. Już teraz dużymi sukcesami wypiera hollywoodzkie produkcje z Afryki, ale zakusy lokalnych twórców są globalne.

Program Filmowy – Bloki filmowe:

NOWE OBLICZE NOLLYWOODU, czyli filmy z NIGERII – specjalny blok filmów dotyczący nowej fali kina Nollywood. Pokażemy mi.n. „Połówkę żółtego słońca” / "Half of a Yellow Sun", w reż. Biyi Bandele (film oparty na książce autorstwa Chimamanda Ngozi Adichie pod tym samym tytułem, zdobywcy prestiżowej Orange Prize) z udziałem Chiwetela Ejiofora („Zniewolony: 12 Years a Slave). Pokazywany na MFF w Toronto, Festiwalu Filmowym w Londynie oraz AFI w Stanach Zjednoczonych.  Film opowiada losy sióstr bliźniaczek, które wracają do Nigerii po studiach w Wielkiej Brytanii. Olanna wiąże się z rewolucjonistą Odenigbo (Chiwetel  Ejiofor), druga Kainene zakochuje się w angielskim pisarzu Richardzie (Joseph Mawle). Jest to dramat opowiadający o losach czwórki ludzi rozgrywający się na tle wojny domowej w Nigerii. Reżyser filmu odwiedzi Polskę na zaproszenie AfryKamery.

AFROSELEKTA - wyselekcjonowane najlepsze filmy z kontynentu w dwóch blokach: krótkich metraży i pełnych metraży.  W tym bloku znajdą się:

„Mandela: Long Walk to Freedom”, reż. Justin Chadwick, RPA, Wielka Brytania 2013
Niezwykła podróż przez życie Nelsona Mandeli od jego dzieciństwa w wiosce aż do wyborów na prezydenta Republiki Południowej Afryki. Film odkrywa nieznane dla większości świata oblicze Mandeli – miłośnika fantazyjnych samochodów, playboya i entuzjasty boksu, utalentowanego prawnika i bojownika o wolność. Film jest intymnym portretem o tworzeniu nowoczesnej ikony. Film nominowany do Oscara w kategorii Najlepsza Piosenka – U2 „Ordinary love”. Zdobył 2 nominacje do Złotych Globów oraz Złotego Globa za Najlepszą Piosenkę. Nominowany do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy Film Brytyjski.

„Coz Ov Moni II” reż.  Dir. King Lu, Ghana 2013 73min.
Druga część niekonwencjalnego kultowego już musicalu w wykonaniu hip hopowego składu: Fokn Bois. Artyści pochodzą z Ghany i uważani są za jednych z najbardziej rozpoznawalnych twórców z tego kraju. A wszystko to dzięki produkcji pierwszego musicalu w języku pidgin english „Coz ov Moni”, którym podbili serca widzów na całym świecie. Ich niespotykany, przewrotny i pełen absurdalnego humoru styl stanowi mieszankę wybuchową. Śmieją się z siebie i otaczającego świata, a w raz z nimi śmieją się widzowie. W drugiej części zwariowany duet FOKN Bois szuka zemsty na gangu uzbrojonym w maczety, który ich pobił, obrabował i pozostawił na pewną śmierć.

TĘCZOWA AFRYKA – w tym bloku pokażemy głównie dokumenty poruszające problem LGBT w Afryce, temat niezwykle ważny. W programie m.in. „Królowe nocy w świecie gangów” ( "Glitterboys and Ganglands"), reż. Lauren Beukes z RPA, światowej sławy pisarki książek sci-fi (m.in. wydane niedawno w Polsce "Zoo City"). Dokument zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Encounters w RPA oraz nagrodę dla najlepszego filmu LGBT na Festiwalu Filmowm Black Movies w San Diego. Opowiada o przygotowaniach do konkursu piękności Miss Gej Wschodniego Kapsztadu, w najbardziej brutalnej części miasta. Reżyserka koncentruje się na 3 bohaterkach: Kat, Eve i Kayden i ich przygotowaniach do wieczornego występu: przepych, blichtr, cekiny i sztuczne rzęsy, czyli wszystkie atrybuty potrzebne, żeby zawładnąć publiką i zdobyć tytuł Królowej Piękności. Reżyserka przedstawia niesamowity wgląd w zakorzenionej w RPA kulturze tzw. moffies, która ma tu niezwykle długą i chlubną tradycję.

AFROKIDS - projekcje dla dzieci oraz warsztaty animacji z dziećmi (praca na bazie afrykańskich baśni i mitów).

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W związku z wyborem tematu Nigerii jako motywu przewodniego każdy dzień Festiwalu będzie dedykowany poszczególnym aspektom życia i kultury tego kraju: kuchni, duchowości, nowym technologiom, modzie, literaturze oraz muzyce.

NAGRODY
Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę: ZEBRA 2014. Wśród głosujących rozlosujemy karnety na festiwal AfryKamera 2014. Najlepszy film festiwalu wybierze również Jury, które przyzna zwycięzcy GAZELĘ 2014.


Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!