Kino
"BSwE": "Nasza klasa"

"BSwE": "Nasza klasa"

  • 2010-10-28
  • Kino Alchemia, Warszawa

Opis

Cykl spotkań "Bollywood. Superprodukcja w Europie?" organizowany jest w celu podniesienia świadomości polskiej publiczności na temat kulturowych, społecznych, gospodarczych różnic między względnie homogeniczną Europą Środkowo-Wschodnią, a krajami skrajnych różnic np. Indii. Tematy te rozpatrywane będą przez pryzmat kinematografii.
 
Każde spotkanie składa się z projekcji filmu, na przemian europejskiego i indyjskiego (Bollywood), prelekcji dotyczącej poruszonej w filmie problematyki i moderowanej dyskusji z publicznością na temat ogólnej sytuacji kinematografii danego kraju.
 
Cykl odbywać się będzie od 2 września do 25 listopada 2010 roku w kinie "Alchemia" w Warszawie, które jako kino studyjne gromadzi publiczność wyjątkowo zainteresowaną kinem z różnych zakątków świata,liczymy więc że problematyka spotkań okaże się bardzo atrakcyjna.
 
Projekt kierowany jest do szerokiej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem studentów uczelni wyższych, uczniów szkół średnich,pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy związanej z analizą globalnych różnic zachodzących we współczesnym świecie.
 
Realizowane przedsięwzięcie służy celom edukacyjnym i jest próbą wprowadzenia nowego, świeżego tematu, poruszającego problemy kinematografii europejskiej w konfrontacji z dorobkiem krajów takich jak Indie. Chcemy zaszczepić u odbiorcy wiedzę na temat innych kultur filmowych i pokazać młodemu widzowi, że kino nie kończy się na Europie i produkcjach Hollywoodu.Projekt będzie także próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego bollywoodzkie produkcje odnoszą tak spektakularne kasowe sukcesy, których tak często brak w produkcjach Europy Środkowowschodniej. To niejedyna oryginalność projektu.Nasz projekt przewiduje projekcje między innymi dzieł rumuńskich, słoweńskich, bułgarskich, chorwackich, polskich.
 
Kolejny film z tego cyklu to "Nasza klasa" (reż. Ilmar Raag, Estonia 2007)Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2007 - nagroda FIPRESCI i NagrodaSpecjalna Jury; Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2007 -Wyróżnienie Specjalne w konkursie East of West Opowieść o zatrważającejrzeczywistości szkoły publicznej autorstwa debiutującego scenarzysty i reżysera - Ilmara Raaga. Szesnastoletni Joosep (Pärt Uusberg) pada ofiarąswoich sadystycznych kolegów, których denerwuje jego cichy sposób bycia iintrowertyczna natura. Jednym z jego prześladowców jest nowy w szkole, śmiały i przystojny Kaspar. Chłopak początkowo ulega presji nowegootoczenia, ale z czasem staje po stronie Joosepa i razem z nim niesie piętnoklasowego ostracyzmu. Pewnego dnia Kaspar i Joosep postanawiają wszystko zmienić... Film Raaga nie jest jedynie społecznym studium problemówdorastania, ale uniwersalnym obrazem ciemnej strony ludzkiej natury, którapod wpływem stresu i silnych emocji może okazać się nieobliczalna. Film zainspirował ogólnopolska kampanię przeciwdziałania przemocy rówieśniczej -KLASA bez przemocy. 
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.