Kino
 IV Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego "BULBAMOVIE"

IV Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego "BULBAMOVIE"

  • 2014-10-24, do 2014-10-26
  • Kino Muranów, Warszawa

Opis

Tegoroczny program składać się będzie w większości z premierowych pokazów.

W piątkowy wieczór (24.10) robimy filmowy ukłon w stronę Ukrainy. Pokażemy 13 trailerów filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach projektu „Młodzi o młodych. Ukraina. Białoruś.” Projektu prowadzonego przez czołówkę polskich dokumentalistów (m. in. Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Maciej Drygas, Mirek Dembiński). Grupa młodych twórców z Ukrainy i Białorusi (ubiegłoroczni laureaci konkursu filmowego w ramach naszego festiwalu Bulbamovie)  pod okiem wyżej wymienionych dokumentalistów przeszło cykl warsztatów ( w Kijowie i Warszawie) w wyniku czego powstały scenariusze filmowe i trailery mających powstać filmów.

 Wraz z firmą Against Gravity i kinem Muranów planujemy pokazać nowy film Siergieja Łoźnicy pt. „Majdan” (prezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes) w ramach naszego festiwalu.

Zaprezentujemy 3 pełnometrażowe filmy fabularne w ramach bloku pt. „Białoruska Alternatywa Filmowa”. Są to najnowsze, białoruskie filmy dziejące się we współczesnej Białorusi, zrealizowane poza oficjalnym i jedynym studiem filmowym jakim jest Belarusfilm.

Na festiwalu pokażemy debiut fabularny znanego białoruskiego dokumentalisty Wiktora Aśliuka pt. „Ruski”. Film został niedawno ukończony i trafił na tzw. „półkę” Belarusfilmu. Sam reżyser Aśliuk będzie gościem festiwalu i a także członkiem jury tegorocznego konkursu dla młodych, niezależnych twórców z Białorusi.

W czasie festiwalu jak co roku, odbędzie się konkurs filmowy dla twórców z Białorusi. Od 2 lat tworzymy jedyną taką platformę promującą i dającą możliwość młodym twórcom z Białorusi pokazanie filmu na dużym ekranie, skonfrontowanie obrazu z żywą publicznością i profesjonalnym, międzynarodowym jury (polsko-białoruskim).

Na naszym festiwalu zobaczymy również klasykę, czyli film Klimova „Idź i patrz” (1985) produkcji Belarusfilm i Mosfilm według scenariusza Białorusina Adamowicza.

Premierowo pokażemy również etiudę pt. „Tajemnica garbatej jamy” będącej pierwszym obrazem  nowopowstającego, ogólnobiałoruskiego projektu filmowego pt. „Chronotope” autorstwa grupy współczesnych białoruskich reżyserów i pisarzy. Ten projekt ma być szeregiem krótkich fabularnych etiud filmowych, które może łączyć np. bohater, historia, ale także powtarzający się rekwizyt lub miejsce akcji. I w całości stworzyć filmową i mitologiczną mapę współczesnej Białorusi.

Na zakończenie festiwalu pokażemy najnowszy film Andreja Kudzinienki (autora nagradzanej „Okupacji. Misterium”) który po 10 latach powraca do niezależnej produkcji i za własne pieniądze realizuje aparatem film pt. „Hard Reboot”. Co ciekawe film został zaproszony na rosyjski festiwal w Wyborgu (patersburgski region), ale dosłownie parę dni temu organizatorzy wycofali film z festiwalu ze względu na nowe prawo wchodzące do regulaminów rosyjskich festiwali. A mianowicie zaczyna się wprowadzać cenzurę i filmy pokazywane w Rosji na festiwalach nie mogą zawierać przekleństw, sexu itp.

Nasz projekt ma na celu zwrócenie uwagi na kino wschodniego sąsiada i poprzez filmy zapoznawanie z samą Białorusią Równorzędnym celem jest wyszukiwanie poprzez konkurs, promowanie i edukacja filmowa młodych i zdolnych twórców białoruskich.

Strona festiwalu: www.bulbamovie.pl

Projekt współfinansowany jest przez polskie MSZ w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2014”

Mapa

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Najbardziej wyczekiwane komedie w 2016 roku
Najbardziej wyczekiwane komedie w 2016 roku

Na liście najbardziej wyczekiwanych filmów w 2016 roku, znalazły się liczne komedie. Zobaczcie, z czego się pośmiejemy!

Polski film pobije "Avatara"?
Polski film pobije "Avatara"?

„Sala samobójców" to ewenement – mówi współtwórca wirtualnego świata w filmie - Adam Torczyński. - Cały film był wielkim wyzwaniem.

Popularne
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

Znamy datę premiery filmu "50 twarzy Greya"
Znamy datę premiery filmu "50 twarzy Greya"

Dla fanek, które nie mogą się doczekać informacji o ekranizacji książki została ujawniona przybliżona data premiery filmu.

Konkurs Ziaja