Kino
Reportaże katyńskie Józefa Gębskiego

Reportaże katyńskie Józefa Gębskiego

  • 2010-05-06, , godzina 19:30
  • 11 zł
  • Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Wiosną tego roku obchodzimy 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, tak dramatycznie zapisaną na kartach naszej historii. Najnowsze wydarzenia, związane z katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, dopisało do tej ofiary tragiczne post scriptum. Pragniemy Państwa zaprosić na wieczór specjalny poświęcony obchodom rocznicowym. Zaprezentujemy dwa filmy dokumentalne Józefa Gębskiego, jednego z najlepszych znawców tematu, autora wielu wstrząsających relacji na temat przebiegu i następstw zbrodni katyńskiej zarówno w wymiarze narodowym jak i czysto ludzkim; tych, których ta zbrodnia dotknęła osobiście – krewnych, przyjaciół, znajomych.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Józefem Gębskim i jego gośćmi.

NIE ZABIJAJ 75 min.
scen. i reż.: Józef Gębski; zdj.: Waldemar Grodzki, Polska 1992

Józef Gębski wielokrotnie opisywał w swych filmach miejsca naznaczone cierpieniem i krwią Polaków. W 1991 roku, wspólnie z ekipą Studia Filmowego Kronika, pojechał do Charkowa i Miednoje, w czasie kiedy dokonywano tam ekshumacji ciał polskich oficerów. Z niewielką grupą rodaków uczestniczył w poszukiwaniu szczątków zamordowanych. Przez 40 dni jego kamera rejestrowała działania podejmowane przez prokuratorów, lekarzy i kryminologów. Wszystko to zostało zapisane na ponad siedmiu tysiącach metrów taśmy filmowej.
Pełnometrażowy dokument Nie zabijaj zbudowany został wokół zeznań ludzi odpowiedzialnych za podpisanie dokumentów o likwidacji polskich oficerów. Te zaznania zostały zarejestrowane przez samych Rosjan w trakcie prowadzonych przesłuchań. Ich uzupełnieniem jest opowieść autora o sposobie zabijania ofiar, o miejscu zbrodni oraz sposobie poszukiwania grobów. Oko kamery z bliska przygląda się przestrzelonym czaszkom, fragmentom ubrań, obuwia oraz przedmiotom znalezionym przy oficerach. Film został nagrodzony na festiwalu w Lipsku w 1991 roku a także na festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

POLSKA KRONIKA FILMOWA. KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW 18.09.1991 r. wydanie specjalne, monotematyczne 10 min.
real.: Józef Gębski; zdj.: Waldemar Grodzki; montaż: Grażyna Tormanowska; tekst: Wojciech Maziarski; czyta: Tomasz Knapik.

Katyń, Charków, Miednoje, Gniazdowo, Starobielsk, Piatichatka, Ostaszków – te nazwy miejscowości rozrzuconych na terenie Związku Radzieckiego już na zawsze związane będą z tragedią polskich jeńców wojennych. Po 50. latach władze radzieckie przyznały, że ich wymordowanie było dziełem NKWD. Na zdjęciach obserwujemy czynności śledczo-ekshumacyjne z udziałem prokuratur: polskiej i rosyjskiej. Na miejscu obecni są: ksiądz Zdzisław Peszkowski i rodziny pomordowanych a także kompania honorowa Wojska Polskiego.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!