Kino
Święto odrodzenia 2. Debiuty filmowe

Święto odrodzenia 2. Debiuty filmowe

Opis

Po raz drugi Kino KC organizuje przegląd najciekawszych debiutów filmowych. Nazwę wydarzenia odniesiono z przymrużeniem oka do powołanego przez PZPR święta ludowego oczywiście i wyłącznie tylko, w odniesieniu do miejsca, w którym działa kino (dawna siedziba KC PZPR).

Kino powstało 22 lipca 2011 r. Wcześniej ta ‘sala kinowa’ istniała tylko dla zamkniętej kliki sekretarzy. Debiut filmowy – kinowy odnosi się zatem do tego młodego kina w pełnym tego słowa znaczeniu. W ubiegłym roku kino na swoje pierwsze urodziny powołało „Święto debiutów filmowych” i będzie je kontynuowało corocznie. Organizowane wydarzenie daje widzom okazję do zapoznawania się najciekawszymi pierwszymi filmami twórców, także tymi, które poprzez ludzi filmu przywołują pamięć o najciekawszych produkcjach z lat ubiegłych.

ZASADY WYBORU FILMÓW:

1. W oczekiwaniu na premierę: Pierwszy film reżysera, którego film wejdzie na ekrany jesienią b.r.: Kino wzięło na warsztat Andrzeja Wajdę i film „Kanał”- międzynarodowy debiut filmowy tego reżysera został wybrany z myślą o filmie „Wałęsa”, który na ekranach polskich kin zawita we wrześniu b.r. Pierwszym filmem Wajdy było co prawda „Pokolenie” ale kino zdecydowało pokazać debiut międzynarodowy twórcy.

2. Udana premiera: Pierwszy film reżysera mocnej premiery z pierwszej połowy bieżącego roku. W tej kategorii kino nawiązuje do „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego – i w związku z tym w programie przeglądu znalazł się pierwszy film Smarzowskiego: “Małżowina”.


3. Debiut filmowy inaczej: z filmów o reżyserze, aktorce, muzyku, zdarzeniu – w tym roku kino wybrało bohaterkę filmowego dokumentu Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat” czyli Danutę Szaflarską. Początki kariery tej uznanej aktorki to „Zakazane piosenki” i „Dwie godziny”. Kino zdecydowało umieścić w programie „Zakazane piosenki”.

4. Polski debiut fabularny – w tej kategorii kino zdecydowało pokazać świetny debiut Katarzyny Klimkiewicz „ZAŚLEPIONA”. Film na tegorocznym 32. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" został uznany za najlepszy polski debiut filmowy.

5. Zagraniczny debiut dokumentalny – w tej kategorii kino wybrało znakomitego Sugar Mana w reż. Malika Bendjelloula – film, który polska publiczność pokochała najbardziej wśród dokumentów w polskiej dystrybucji w tym roku.

PROGRAM WYDARZENIA:
g. 15:15 - „Zaślepiona”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 88 min.
g. 16:45 - „Kanał”, reż. Andrzej Wajda, 95 min.
g. 18:25 -  „Zakazane piosenki", reż. Leonard Buczkowski, 97 min. /wstęp wolny/
g. 20:15 -  „Małżowina”, reż. Wojciech Smarzowski, 64 min.
g. 21:25  -  „Sugar Man”, reż. Malik Bendjelloul, 85 min.


Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!