Inne
Czarna księga kobiet

Czarna księga kobiet

  • 2007-05-07, , godzina 19:00
  • wolny
  • Teatr Rozmaitości, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

TR Warszawa, Feminoteka i Wydawnictwo W.A.B. zapraszają na wieczór pod nazwą Czarny Babiląd - wokół Czarnej księgi kobiet. Czarna księga kobiet (wyd. pol. W.A.B. 2007), złożona z artykułów, raportów, świadectw międzynarodowego zespołu autorów, to pierwsza publikacja ukazująca tak szeroki przekrój problemów związanych z sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Artykuły dotyczą takich tematów, jak honorowe zabójstwa, gwałt jako narzędzie wojny, selektywna aborcja, rytualne okaleczanie, gwałty małżeńskie i przemoc domowa, prawo do opieki lekarskiej i do aborcji, ochrona przed AIDS, wymuszone małżeństwa, prostytucja i handel kobietami, turystyka seksualna i współczesne niewolnictwo, dyskryminacja kobiet homoseksualnych, nierówny dostęp do edukacji i nierówności na rynku pracy. Polskie wydanie Czarnej księgi kobiet uzupełniono o teksty m.in. Magdaleny Środy, Wandy Nowickiej i Małgorzaty Fuszary poświęcone sytuacji kobiet w Polsce.

Jak pisze we wstępie Sandrine Treiner: Ta książka nie jest listą skarg, ale wręcz przeciwnie: wyrazem determinacji.

Dlatego zapraszamy na debatę o tym, jak z przemocą wobec kobiet walczyć, dlaczego głos kobiet na innym krańcu świata musi być przez nas usłyszany. Będziemy dyskutować o tym, jak w różnych wspólnotach na świecie kobiety buntują się przeciwko tradycji, o tym, jak można się samoorganizować nawet pod rządami republiki islamskiej, a także o tym, co można zrobić, aby kobiety w Polsce nie były tylko symbolami wspólnoty narodowej.

Zdobyte prawa dla wielu milionów kobiet pozostają nieosiągalnym marzeniem. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego u progu trzeciego tysiąclecia życie wielu kobiet bywa zagrożone tylko dlatego, że są kobietami?

 

W programie:

  • Prezentacja prac Aleksandry Polisiewicz, w tym 2 instalacji i filmów na temat przemocy wobec kobiet (Rosarium, Suka, Matryca).
  • Prezentacja prac Jennifer Ramme na temat przemocy domowej zatytułowana Wojna domowa.
  • Film Anny Pietruszki 25 lat po... o sytuacji kobiet w Iranie.
  • Pokazy zdjęć z podróży po Azji prezentowane przez Katarzynę Staszewską (Centrum Współpracy Rozwojowej) i Agatę Ferenc (pracownica pomocy humanitarnej).
  • Film i pokazy zdjęć będą częścią panelu dyskusyjnego, który poprowadzi Agnieszka Graff. Uczestniczki opowiadać będą o swoich doświadczeniach związanych z pracą z kobietami w Azji (Agata Ferenc), doświadczeniach z podróży z perspektywy kobiecej, zjawisku przemocy wobec kobiet na świecie (Katarzyna Staszewska, Anna Pietruszka) i o działaniach prowadzonych na rzecz zmiany sytuacji kobiet w Polsce (Marta Lewandowska, Stowarzyszenie OPTA) i na innych kontynentach.
    Słowo wstępne: Beata Stasińska (Wydawnictwo W.A.B.)

Organizatorzy: TR Warszawa, Feminoteka i Wydawnictwo W.A.B.

Podczas spotkania będzie można kupić Czarną księgę kobiet oraz książki z oferty Księgarni Feminoteka i Wydawnictwa W.A.B.

Uczestniczki:

Agata Ferenc - etnolożka, podróżniczka, pracowniczka pomocy humanitarnej, związana z nowopowstałym stowarzyszeniem „Twendeni- razem na rzecz globalnego rozwoju", re-animatorka kultury z CRK Wrocław

Agnieszka Graff - pisarka, tłumaczka i publicystka. Autorka m. in. feministycznego bestsellera Świat bez kobiet. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada również na Gender Studies. Związana z „Krytyką Polityczną" i z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Ostatnio publikuje na blogu radykalnych feministek „Bez jaj": www.stopfanatykom.blox.pl

Marta Lewandowska - wiceprezeska Stowarzyszenia OPTA (www.opta.org.pl), w którym prowadzi m.in. program „Od NowA" - program aktywizacji zawodowej kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w tym dla kobiet doświadczających przemocy.

Anna Pietruszka-Dróżdż - socjolożka. Członkini Fundacji MaMa oraz Nieformalnej Grupy Porozumienie Kobiet 8 Marca. Wspólnie z Anną Adamiak przez dwa miesiące realizowała w Iranie autorski projekt filmowy pt. „25 lat po... - zmiany w sytuacji Irańskich kobiet 25 lat po rewolucji islamskiej".

Projekt „25 lat po..." obejmuje serię wywiadów z irańskimi kobietami na temat ich walki o swoje prawa i tworzeniu ruchu feministycznego.

Aleksandra Polisiewicz - artystka i peformerka. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, pseudonim artystyczny Aleka Polis. W 2002 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich pracach wykorzystuje m.in. wizualizacje przy użyciu animacji komputerowej, wykonywała także prezentacje multimedialne dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W dorobku artystycznym ma ok. 10 wystaw indywidualnych, m.in.: Suka - Galeria XXI w Warszawie (2004); Bestiarium podświadomości - Galeria Kronika, Bytom, (2004); Dromos. W samym centrum uwagi - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (2006); Wartopia I. Berlin: 518, Moskwa: 1122 - Galeria Le Guern, Warszawa (2006).

Jennifer Ramme - znana głównie jako trzon Emancypunx Records - niezależnego wydawnictwa promującego niezależną twórczość kobiet organizującego m.in. festiwale kobiece Noc Walpurgii, Ladyfest. Z zamiłowania kulturystka - promuje sztukę kobiet, organizując festiwale, pokazy filmowe czy wystawy. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, a od jakiegoś czasu również ruchomym obrazem. Członkini grupy pseudo-artystycznej Artifarti i współtwórczyni telenoweli Zdradziatta. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą m.in na Ladyfestach w Berlinie, Warszawie i Wrocławiu, Fabrikantinnen Festival.

Katarzyna Staszewska - podróżniczka z pasją. Zainteresowana tematem zrównoważonego rozwoju i globalnej odpowiedzialności. Aktywistka nowopowstałego Centrum Współpracy Rozwojowej. Niepoprawna feministka i alterglobalistka.

Polecamy