Inne
Jacek Żakowski porozmawia o "realnych utopiach"

Jacek Żakowski porozmawia o "realnych utopiach"

  • 2007-10-28, , godzina 15:00
  • wolny
  • Teatr Rozmaitości, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

 Teatr Rozmaitości zaprasza na pierwszy odczyt z nowego cyklu "Rozmowy o realnych utopiach". Gościem będzie Jacek Żakowski, prowadzenie Maciej Gdula, członek zespołu "Krytyki Politycznej".


Horyzont wyobraźni politycznej w Polsce skazuje nas na wybór między naszością a normalnością. Możemy bronić polskości albo domagać się powrotu do normy rozumianej tak, że o swoje życie każdy powinien troszczyć się indywidualnie. Te dwa światy doskonale się uzupełniają i jeden żyje w strachu przed drugim. W debacie publicznej brak przestrzeni na pomyślenie jakiejś organizacji wspólnego życia, która wymykałaby się dusznej wspólnocie i unikała chłodnego indywidualizmu. Wyjść poza tę alternatywę można, tylko wymyślając inne, lepsze światy, utopie. Polityka dziś oznacza odwagę, aby marzyć.



Jacek Żakowski (ur. w 1957) - dziennikarz i publicysta. W latach osiemdziesiątych pracował jako dziennikarz w tygodniku "Na Przełaj", Biurze Informacji Prasowej NSZZ Solidarność, "Tygodniku Polskim". Należał do założycieli "Gazety Wyborczej", był rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i pierwszym prezesem PAI, kierował działem publicystyki "Życia Warszawy". W latach 1993-2002 dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Twórca programów telewizyjnych m.in. "Tok-Szok" (z Piotrem Najsztubem), "Tischner czyta katechizm", "Autograf", oraz radiowych. Obecnie publicysta "Polityki", jeden z prowadzących poranny program Radia TOK FM, szef Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas.

Opublikował wiele książek, m.in.: Między Panem a Plebanem (1995, z Adamem Michnikiem i ks. Józefem
Tischnerem), Siedmiolatka, czyli Kto ukradł Polskę? (1997, z Jackiem Kuroniem), Mroczne wnętrza. Uwięziony Prymas prywatnie, w oczach współwięźniów i swojej siostry (2000), Rewanż pamięci (2002), Trwoga i nadzieja. Rozmowy o przyszłości (2003), Anty-TINA. Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu (2005), Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, Europie i świecie (2007), Nauczka (2007). Laureat licznych nagród, m.in.: nagrody Adolfa Bocheńskiego (1986), Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (1988), Nagrody Grand Press dla Dziennikarza Roku (1997) i dwóch "Wiktorów".