Dzieje się - Literatura

Czas na opowiadania! Nadchodzi 10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

2015-11-13 09:26:25 | Warszawa

Już 18 listopada w Warszawie rozpocznie się 10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Do stolicy po raz dziesiąty przybędą najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata - zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobista.

Na Festiwalu wystąpi Jihad Darwiche (Liban/Francja) - jeden z najwybitniejszych współczesnych opowiadaczy, nie tylko świata arabskiego, który czerpie inspiracje zarówno z tradycyjnego repertuaru eposów, baśni z kręgu „Księgi tysiąca i jednej nocy” czy przypowieści Hodży Nasreddina, jak i ze swoich doświadczeń w roli dziennikarza i reportera. Tym razem Jihad zaprezentuje spektakl „Kobiety z placu Tahrir“, poruszającą opowieść opartą na autentycznych historiach zwykłych kobiet, wciągniętych w wir rewolucji w Egipcie oraz epos „Mamé Alan“ - najpopularniejsze dzieło ustnej tradycji kurdyjskiej, od siedmiuset lat opowiadane od basenu morza śródziemnego aż do irańskiego Chorosanu i Kazachstanu.  

Tradycję ustnych eposów przywołają także niezwykli goście: Kirill Nikiphorov z Jakucji i pochodząca z Kamerunu Catherine Ahonkoba. Kirill Nikiphorov zaprezentuje epos syberyjski „Oloncho“. Oloncho, czyli ustne ludowe eposy jakuckie są niezwykłym i ciągle mało znanym fenomenem kulturowym. Wykonywane przez osoby zwane Olonchosutami, sławią bohaterskie czyny herosów walczących z przeciwnikami – rzeczywistymi i mitycznymi.  Z kolei w wykonaniu Catherine Ahonkoby zobaczymy „Djeki la Njambe“- epos założycielski ludów Sawa, arcydzieło ustnego dziedzictwa języka duala, który jest opowiadany w Kamerunie po dziś dzień.

Spektakl „Bagdád, Kábul, Ar Raqquah, Maarran“  Grupy Teatralnej Teraz, wdech i leć! z Czech jest oparty na opowieściach uchodźców zebranych podczas wyprawy artystów na pogranicze  turecko-syryjskie. Niesamowity Tuup z Wielkiej Brytanii i Sheema Mukherje - pochodząca z Indii mistrzyni gry na sitarze - zabiorą widzów do Indii sprzed 2000 lat, gdzie rozgrywa się akcja zwariowanej i zarazem pouczającej historii „Król i trup“.

Zaskakujący formalnie spektakl „Zobacz moje słowa“, w którym  słowom będą towarzyszyły gesty, rysunki, przedmioty, robione na żywo wycinanki i muzyka zaprezentują Joerg Baesecke i Hedwig Rost z Niemiec – artyści wywodzący się ze sztuki ulicy, którzy tworzą, jak o sobie mówią „najmniejszy teatr świata“.

Tytułowy wątek „Czasu“ będzie przewijał się w balladach dziadowskich Jacka Hałasa w spektaklu Teatru Rodzinnego Nomadów Kultury, który zabierze nas w przestrzeń czasu wędrowania, miłości i śmierci. Z kolei Jarek Kaczmarek z Gwiodonem Cybuslkim i Mateuszem Szemrajem otworzą świat „Opowieści bluesowych“. Czy wędrówka ściężką bluesa pozwoli bohaterowi historii odnaleźć swoją słowiańską tożsamość?

I tym razem swoje widowisko narracyjne zaprezentuje „Grupa Studnia O.“ która podejmie próbę przejścia przez labirynt opowieści „Rękopisu znalezionego w Saragossie“ Jana Potockiego. Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Francja/Gwadelupa) zapraszają na „Klechdy polskie“ Bolesława Leśmiana i „Baśń o Bulbulezarze, ptaku tysiąca opowieści“ – barwne spektakle w oprawie muzyki i pieśni.

Festiwalowy program dla dzieci będzie jak zawsze podróżą przez literaturę i światy różnych kultur. Aneta Cruz- Kąciak zaprezentuje opowieści zebrane w trakcie meksykańskich podroży - „Opowieści Trzech Pomarańczy”.  Beata Frankowska zaprasza na spektakle „Jak ptaszki studiowały Torę” na podstawie bajek Eliezera Szteinbarga i „Cztery strony czasu“, zainspirowany  książką Iwony Chmielewskiej. „Eonin w krainie syren“ to legendy irlandzkie w muzycznej oprawie zespołu Macalla Trio.

Bogaty muzycznie spektakl „Dwoje dzieci w ciemnym lesie“, na podstawie poezji Danuty Wawiłłow,  zaprezentują Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski. Agnieszka Aysen Kaim przygotowała opowieści o  „Asmodeuszu i innych małych łobuziakach“ i spektakl dla dzieci i dorosłych „Bahar, czyli Wiosna“. Joanna Sarnecka i Anna Woźniak  zapraszają na „Bajkę o rybaku Urashima“  z muzyką Macieja Harny.

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2015 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

MD/ip

Słowa kluczowe: Festiwal Sztuki Opowiadania, festiwal opowiadania warszawa, opowiadania festiwal 2015
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Polecamy
Maciej Marcisz
Maciej Marcisz o swojej nowo wydanej powieści "Książka o przyjaźni" [Wywiad]

W wywiadzie Maciej Marcisz opowiedział nam o tym, jak przebiegał proces pracy nad jego powieścią "Książka o przyjaźni", podzielił się swoimi przemyśleniami na temat przyjaźni, relacji dzieci z rodzicami oraz zdradził swoje pisarskie marzenia!

Dmitry Glukhovsky - spotkanie autorskie
Spotkania online z Reginą Brett, Dmitrijem Glukhovskim i z Raphaelem Bobem-Waksbergiem

Wydawnictwo Insignis wraz z Empikiem zaprosiło trzech wydawanych przez siebie autorów do udziału w wirtualnych spotkaniach z czytelnikami.

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.