Dzieje się - Literatura

Nie wysiadam, czytam wiersz - warszawskie podziemia opanowuje poezja

2016-02-25 09:01:25 | Warszawa

1 marca rusza kolejna, szósta już edycja "Wierszy w metrze". Przez miesiąc codzienna podróż metrem zyska nowe, poetyckie oblicze, dając okazję do zatrzymania się i zastanowienia nad naturą poezji, człowieka i otaczającego go świata.

W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Cypru aż po Szwecję i Norwegię. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura rozumiana niezwykle szeroko i w pewnym sensie filozoficznie - nie tylko otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, miasta, jego specyficzny dla każdej metropolii rytm dający się odnaleźć również w wierszach, natura relacji międzyludzkich i każdego człowieka jako oddzielnego bytu.

- Projekt "Wiersze w metrze" pokazuje różnorodność europejskiej kultury, której odzwierciedleniem jest poezja. Wiersze europejskich poetów będzie można przeczytać na stacjach i w wagonach metra. W ten sposób poezja będzie towarzyszyć warszawiakom w ich codziennym życiu, a zarazem pozwoli im oderwać się od codzienności i skłoni ich do refleksji - opowiada Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Wiersze prezentowane będą w marcu w wagonach metra na specjalnie przygotowanych naklejkach i City Info TV. W akcję włączyło się także kilka warszawskich kawiarni, w których w Dzień Poezji do kawy zostaną dodane wiersze.

W trakcie wydarzeń przygotowanych na 21 marca - Światowy Dzień Poezji - zaplanowano wiele ciekawych inicjatyw. W ramach spotkań będzie organizowany speed dating z poetami z 10 europejskich krajów, a także czytanie wierszy.

- Cieszę się, że po raz szósty europejska poezja zagości w metrze. Nowością tegorocznego projektu jest e-book z wierszami do darmowego pobrania ze strony www.wierszewmetrze.eu. Dzięki temu zostaną z warszawiakami na dłużej - mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Podczas poprzednich edycji projekt dotarł do ponad miliona osób podróżujących metrem, korzystających z internetu i uczestniczących w specjalnie przygotowanych wydarzeniach towarzyszących. Głównym celem inicjatywy jest popularyzowanie twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistym miejscu.

Dlaczego w metrze?

Miasto to przestrzeń dynamiczna, w której ludzie cały czas przemieszczają się w ciągu dnia z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Pozbawiona ciekawych widoków za oknem podziemna trasa, zmusza podróżnych do zainteresowania się zawieszonymi w metrze plakatami i informacjami.

Podczas "Wierszy w metrze", literatura opanowuje miejsce przeznaczone na komunikat reklamowy - wybudza odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę niekomercyjnej refleksji, na chwilę zadumy, na odbycie lirycznej podróży do świata współczesnej poezji oraz wgłąb własnej wyobraźni i wrażliwości.

MD/ip

Słowa kluczowe: wiersze w metrze, metro warszawa, publiczne czytanie, wiersze warszawa, akcja społeczna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Genji Monogatari - poznajcie najstarszą powieść świata

Japoński tekst sprzed 1000 lat może zachwycać nawet dziś.

antykwariat
Najczęściej tłumaczone książki według kraju

Sprawdź, który kraj i autor ma najwięcej przetłumaczonych książek w historii.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.