Literatura
Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz o przełomowym roku '68

Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz o przełomowym roku '68

  • 2018-03-20, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Teatr Powszechny, ul. Zamoyskiego 20, Warszawa

Opis

Dziesięć historii opowiedzianych z perspektywy ludzi, na których życiu odcisnęły piętno wydarzenia z 1968 roku. Niekonwencjonalna opowieść idąca pod prąd, na przekór stereotypowym narracjom ukazana poprzez filtr ludzkich historii oraz zdarzeń z Polski i świata. Przy okazji premiery nowej książki Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza, Empik oraz Wydawnictwo Agora zapraszają na spotkanie dotyczące książki „1968. Czasy nadchodzą nowe”. Spotkanie, które poprowadzi Justyna Sobolewska odbędzie się w Teatrze Powszechnym 20 marca.

Rok 1968, czyli właściwie – co? Para wybitnych reporterów opisała go brawurowo, chociaż zadanie było trudne – trzeba było połączyć ogień z wodą. Gdy polscy studenci chcieli wolności słowa, francuskim chodziło najpierw o relacje z dziewczynami, czyli koedukacyjne akademiki. Czesi walczyli z inwazją „bratnich krajów”, a angielscy robotnicy zmieniali w menu ziemniaki na makaron. Po zamieszkach w Paryżu władze zaczynają słuchać młodych. Po zamieszkach w Warszawie więzienia są pełne studentów, a kilkadziesiąt tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia musi opuścić Polskę.

W kilkunastu wyrazistych jak ciuchy hipisów, zaskakujących i przejmujących, dramatycznych, a czasem po latach zabawnych (choć humor to czarny) „flashbackach”, Winnicka i Łazarewicz rozwijają nici z poszczególnych kłębków. Nawijają je na jeden wielki – burzliwy, niezapomniany i pełen nieoczekiwanych wątków oraz konsekwencji.

Ewa Winnicka – polska dziennikarka i reporterka. Od 1999r. publicystka tygodnika „Polityka”. Zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci. Pisze także reportaże zagraniczne, m.in. o ataku na WTC, o palestyńskiej Intifadzie i gwałtownym kryzysie w londyńskim City.

Cezary Łazarewicz – polski dziennikarz prasowy i publicysta. Po przemianach politycznych organizował „Gazetę Obywatelską”. Od 2007 związany z „Polityką”, następnie z „Newsweekiem” i z „Wprost”. W 2015 dołączył do redakcji portalu Wirtualna Polska. W 2017 został laureatem Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za książkę „Żeby nie było śladów”.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.