Inna
SZTAJERSKA MUZYKA Z MIASTA

SZTAJERSKA MUZYKA Z MIASTA

Opis

W czwartek, 23 lutego zapraszamy na artystyczne przedsięwzięcie pod ogólnym tytułem SZTAJERSKA MUZYKA Z MIASTA

Start: 19.30 - pokaz filmu, potem koncerty
Wstęp: 10 zł

Wystąpią trzy warszawskie formacje: TRAWNIK, KONOP I PROMOCJA ELEKTRONÓW. Całość poprowadzi legendarny MEN - czyli Tomek Świtalski. Imprezę rozpocznie projekcja filmu Michała Tarkowskiego pt. KONCERT.

************

O filmie:
Końcem listopada 1981 roku ( na trzy tygodnie przed stanem wojennym) w łódzkiej hali sportowej odbył się trzydniowy maraton polskiego rocka „Rockowisko”. Trwał na dobre karnawał solidarnościowy, strajkowały wyższe uczelnie i ogólnie było wesoło a polski rock przeżywał prawdziwy boom.
W w filmie wystąpiła czołówka sceny rockowej: Maanam, Republika, TSA, Brygada Kryzys, Deuter, Kasa Chorych, Perfect, Easy Rider, Ogród Wyobrażni.
Nie ma już Grzegorza Ciechowskiego, nie żyje wirtuoz harmonijki Ryszard „Skiba” Skibiński z Kasy Chorych i jeszcze paru innych ale „Chcemy być sobą” Perfektu, „Paranoja jest goła” Maanamu, „Radioaktywny blok” Brygady Kryzys czy „Kombinat” Republiki na trwałe zapisały się w historii polskiego rocka i polskiej kulturze.
Film jest 72 minutowym teledyskiem a jego strona wizualna ciągle po latach zaskakuje, a zobaczyć Bryla i Franca 30 lat temu naprawdę warto.

*****************

O Tomku Świtalskim:
grał kiedyś w Brygadzie Kryzys, realizował festiwale takie jak Rób Reggae i Marchewka, a dzisiaj rozwija niezależną warszawską scenę poezji pod nazwą Noc Poetów i Manifestacje Poetyckie. Niewielu jest tak aktywnych jak on reprezentantów dawnej alternatywy. Nie ma w Warszawie anarchisty-pankowca lub hipisa, który by Świtalakowi czegoś nie zawdzięczał.

*********************
O artystach:
1. TOMASZ M. KONOPINSKI zwany Konopem - podróżnik,krytyk,socjolog, filmowiec, literat, grajek, folklorysta, christianista. Współpracował z: Sstill, Varsovyn, Trawnik, Dziady Żoliborskie, Orkiestra Na Zdrowie oraz rozmaitymi osobowościamy świata kultury: India Czajkowska, Alek Korecki, Jakub Sienkiewicz, Jacek Podsiadło, Roman Polanski.
W CDQ zaprezentuje recital dedykowany bywalcom zakładów penitencjarnych i ośrodków przymusowej izolacji - złożonych z zapomnianych i zrekonstruowanych piosenek przemilczanych subkultur, których przedstawicieli próżno szukać w programach oficjalnych mediów...czyli po prostu ballad więziennych.

2. młodziutki zespół, właściwie debiut PROMOCJA ELEKTRONÓW

Piszą o sobie:
Tak więc nasz zespół został założony na początku 2011 roku, przez Matuesza Michalskiego (wokal) i Mikołaja Sosnowskiego(perkusja). Grali w wynajmowanej przez siebie sali prób na ul. Górczewskiej. Na wiosnę poznali basistę - Jana Wołłejko, który ściągnął do zespołu Franciszka Holnickiego (gitara). W październiku zaś doszła do nas saksofonistka - Melania Śmigielska. Staramy się nie szufladkować, jeśli mielibyśmy powiedzieć jaki rodzaj muzyki gramy, to chyba najbliżej nam do rocka, lecz staramy się czerpać inspiracje z wielu innych gatunków muzyki, jak: funk, grunge...
Naszą muzykę cechuje również kontrast między naszym nieco ostrym brzmieniem, a melodyjnym głosem naszego wokalisty.

3. TRAWNIK
Bio:

.. Początek historii zespołu TRAWNIK sięga roku 1982. Wtedy to na bazie żoliborskiej formacji Differ, zaczęli regularne próby w legendarnym dla polskiej nowej fali REMONCIE, gdzie dzielili kanciapę z formacjami TZN XENNA I DEUTER. Czasy wtedy były burzliwe więc po roku grania koncertów zespół zawiesił działalność, ponieważ w skład zaingerowały równolegle Ludowe Wojsko Polskie i Służba Więzienna. Po kilkunastu latach nieustannego jammowania, we wszechstronnym tego słowa rozumieniu, po długich błaganiach zaprzyjaźnionego z zespołem Kuby Sienkiewicza, wznowili działalność, czego efektem była płyta TRAWNIK I CZARODZIEJE z 1995 roku, z gościnnym udziałem wyżej wymienionego.
Po roku koncertowania po całym naszym umęczonym wojnami i komunizmem kraju, zespół znowu przestał grać, ponieważ zmarł jeden z jego założycieli i mentorów, saksofonista Heniek Wasążnik. Marazm i stagnacja wdarły się na powrót w szeregi naszej dzielnej formacji. Skończyły się dopiero, po brutalnym wdarciu się do jej obozu, niejakiego Wojtka Szewko, który obcesowo wymienił cały skład, oprócz założyciela i wokalisty Krzyśka Bienia, czego nie mógł uczynić, ponieważ łączy go z nim przyjaźń od czasów liceum, gdzie spędzili rok razem w jednej ławce ( Krzysztof nie otrzymał promocji do następnej klasy, a Wojciech - owszem). Te dyktatorskie ruchy przyczyniły się do powstania dwóch następnych płyt zespołu - SZTAJERSKA w 2000 roku i FAFARAFA w 2003.
W okresie od 2004 do 2006 roku, Krzysztof dogłębnie studiował historie zespołów The Beatles i The Rolling Stones, mieszkając w Bratford pod Liverpoolem, dzięki czemu spłacił długi i teraz już z czystym sercem, pisze teksty na następna płytę, która ukaże się niebawem nakładem IPN - u. Muzykę TRAWNIKA można określić jako folklor miejski, z olbrzymimi wpływami jamajskiego ska, reggae, rockandrolla, surf'u i Stanisława Grzesiuka. Teksty są osadzone w miejskiej rzeczywistości, opisują zwykłych ludzi i zwykłe sprawy, ale nie są pozbawione wątków osobistych, zwłaszcza kiedy dotykają delikatnej sfery uczuć.
Aktualnie zespół występuje w składzie :
KRZYSZTOF BIEN - WOKAL / SAX
PIOTR 'MERY' TRELA - GITARA
JACEK 'PUCHACZ' WOJCIESZUK - GITARA
MARCIN CHARŁAMPOWICZ - GITARA BASOWA
ŁUKASZ KUTYŃSKI - PERKUSJA

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi