Sztuka
Cudawianki

Cudawianki

  • 2017-06-21, , godzina 19:00, do 2017-09-07
  • Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II w Warszawie ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa

Opis

 

Zanurzone w estetyce surrealizmu, realizmu magicznego i neo-pop prace Julii Curyło są wielowarstwową opowieścią. Zabobony i wierzenia spotykają się tu z nauką, religia z kulturą masową, duchowość przenika się z racjonalizmem. Prace warszawskiej artystki pokaże Centrum Olimpijskie w Warszawie na wystawie otwartej od 22 czerwca.

Twórczość Julii Curyło pokazuje sprzeczności, ograniczenia i absurdy dzisiejszego świata, do których artystka podchodzi w sposób ambiwalentny, zdystansowany, ale też pełen humoru. Jej postrzeganie nowoczesnej kultury ma w sobie silny ładunek ironii - Curyło z uśmiechem sytuuje się w świecie “cudów”, które zastąpiły naukę. Każdy z jej obrazów jest jak zmiksowany utwór, złożony z wielu sampli. Eklektyzm tej twórczości wynika z zainteresowania naturą ludzką i codziennością, która jest wielopłaszczyznowa i nieoczywista, może być w nieskończoność rozkładana na części, składać się ze sprzecznych elementów, a jednocześnie tworzyć jedną, spójną całość.

 Artystkę fascynuje współczesność, z jej pomieszaniem i pogmatwaniem oraz pewną popową powierzchownością. W swoich pracach stara się ją przełamać elementami filozoficznymi i naukowymi, jak w serii “Kosmos”, będącej wyrazem jej zainteresowań aktualnymi zagadnieniami, takimi jak podbój kosmosu i tworzony wokół niego od dziesięcioleci romantyczny etos. Ten swoisty romantyzm obecny jest zarówno w warstwie znaczeniowej jak i wizualnej; stanowi on wprowadzenie do kolejnych przestrzeni interpretacyjnych, dotyczących styku sprzecznych teorii a także nieustającej potrzeby pierwotnej duchowości, pomimo rozwoju techniki i osiągnięć cywilizacyjnych na polu nauk ścisłych.

Interesują ją dwuznaczności, kwestie sporne, absurdy i zderzenia wykluczających się teorii. Na przykład - jak powstał świat? Jedni szukają odpowiedzi poprzez język fizyki, liczby i wzory, inni poprzez wiarę w istnienie istot wyższych. W obu przypadkach trwają poszukiwania “boskiego” języka, który mógłby wyjaśnić wszystko, co pozostaje niepewne i unosi się w sferze domysłów.

Curyło fascynują też ludowe wierzenia i zabobony oraz konstruowana wokół nich estetyka. Kiczowate gadżety często umieszcza w realnych kontekstach, tworząc wirtualną wersję współczesności, która, pomimo nierealności, wydaje się zaskakująco znajoma.

 

 

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.