Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

"Geniusz w pracowni malarskiej" na aukcji Sztuka Dawna

Kiedy2017-10-02
Do kiedy2017-10-12
Za ilewstęp wolny
GdzieDom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50
"Geniusz w pracowni malarskiej" na aukcji Sztuka Dawna

Ostatni raz widziany prawie 80 lat temu obraz Jacka Malczewskiego „Geniusz w pracowni malarskiej” pojawi się na aukcji w DESA Unicum już 12 października. Praca jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki przedwojennej nigdy wcześniej nie była wystawiana na sprzedaż. Jej wartość szacuje się nawet na milion złotych. Na pierwszej w tym sezonie aukcji Sztuka Dawna znajdą się zarówno rzadko spotykane na rynku prace jak i poszukiwane przez kolekcjonerów perełki.

Ostatni raz obraz „Geniusz w pracowni malarskiej” widziano w 1939 roku na monograficznej pośmiertnej wystawie artysty. Tamto wydarzenie może uchodzić dzisiaj za manifest polskiej inteligencji. Właścicielem obrazu był wtedy enigmatyczny „M.G.”, zidentyfikowany teraz jako Mieczysław Gąsecki, przyjaciel Malczewskiego. Jako malarz i konserwator pomagał artyście w drobnych pracach technicznych. Ten w zamian sportretował go kilka razy i na przestrzeni dwóch dekad podarował mu około dziesięciu obrazów. „Geniusz w pracowni” jest z pewnością najciekawszym z nich. Trudno powiedzieć kto na obrazie jest tytułowym „geniuszem”. W centrum obrazu znajdują się dwie nagie postaci. Za ich plecami widzimy szereg chłopców, mężczyzn i starców. Ustawieni rzędem bohaterowie w różnym wieku zdają się portretami jednej i tej samej osoby. Analogiczne surrealistyczne kolejki można zobaczyć w słynnych kompozycjach „Melancholia” i „Błędne koło”. To obok nich trzecie monumentalne płótno artysty rozgrywające się we wnętrzu pracowni artysty. To w niej, jeśli wierzyć obrazom Malczewskiego, zamieszkiwały rozmaite zjawy i demony. Cena wywoławcza pracy to 500 tys. zł, estymacja wynosi od 700 tys. do 1 miliona.

Wśród prezentowanych na aukcji prac na szczególną uwagę zasługuje też „Polowanie” Stefana Płużańskiego z 1936 roku (cena wywoławcza: 40 tys. zł). Prace artysty należą do wielkiej rzadkości – to dopiero drugi jego obraz, który zostanie wystawiony na aukcji w Polsce. Warto zwrócić uwagę na pokrewieństwo między obrazem Płużańskiego a „Powrotem z polowania” Pietera Bruegla. W katalogu znalazły się także aż dwie monumentalne prace Wilhelma Kotarbińskiego pochodące z XIX wieku. Jedna to liryczna, charakteryzująca się niepowtarzalną atmosferą „Serenada księżycowa” (cena wywoławcza: 400 tys. zł). Drugi obraz – „Kazanie w Karnafum” (cena wywoławcza: 420 tys. zł) ukazuje zupełnie inną stronę twórczości Kotarbińskiego. Ciekawostką na aukcji będzie z pewnością praca Biagio Barzottiego z XIX wieku wykonana w technice mikromozaiki (cena wywoławcza: 16 tys. zł).

Jesienna aukcja Sztuka Dawna to pierwsza w tym sezonie prezentacja prac najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia. Prezentowane prace oddają najważniejsze trendy w sztuce tego czasu począwszy od klasycyzmu, przez akademizm, realizm, modernizm i kończąc na różnorodnej sztuce 3. i 4. dekady XX wieku. W ofercie znalazły się zarówno prace rzadko na rynku spotykane (Aleksander Kokular, Aleksander Świeszewski, Stefan Płużański), jak i stale na nim obecne, poszukiwane przez kolekcjonerów (Henryk Siemiradzki, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski).

Aukcja: 12 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 2-12 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama