Świat - Świat nauki

Biologia to jedna z nauk przyrodniczych

2015-11-26 14:44:08 | Warszawa | artykuł sponsorowany

Biologia opisuje wszystkie zagadnienia życia w jej różnych przejawach i stadiach rozwojowych. Biologia zajmuje się budową, rozwojem, pochodzeniem oraz przemianą organizmów żywych. Odkrycia w zakresie biologii zrewolucjonizowały poglądy człowieka na świat. Jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych na temat starożytnej biologii było odnalezienie papirusu .Po przetłumaczeniu okazało się, że jest to dzieło medyczne z XV w p.n.e. Nauka biologii już wówczas stała na wysokim poziomie. W starożytnej Grecji biologia była częścią filozofii przyrody – filozoficznego podejścia do życia z którego później rozwinęła się biologia jako nauka.Za pierwszego badacza przyrody uznany został Arystoteles. Wraz z  Teofrastem są prekursorami biologii. Arystoteles był też prekursorem morfologii. Zajmował się również rozwojem zarodkowym zwierząt. Teofrast  był uczniem Arystotelesa. Przyjął po nim kierownictwo jego szkoły. Uznawany jest za ojca botaniki.

W okresie Cesarstwa Rzymskiego zajmowano się już tylko porządkowaniem i systematyzowaniem wiedzy.

Później nastąpiło zmniejszenie zainteresowania naukami przyrodniczymi. Było to związane częściowo z religią chrześcijańską, która dużą wagę przywiązywała do spraw pośmiertnych. Na czasie była asceza, ucieczka od świata, odwrócenie się od doczesnego życia człowieka. Osoby , które były ciekawe życia i przyrody uznawane były za grzeszników. Biblioteki dostępne były tylko w klasztorach, zamykano szkoły filozoficzne – doprowadziło to do upadku przyrodoznawstwa. Przełom nastąpił w epoce Odrodzenia. Podróże do innych krajów, rozwój nauki, zachęciło ludzi do poznawania świata a tym samym przyrody - podają nauczyciele z Preply, oferującej m.in. korepetycje z biologii w Warszawie.

Dużym osiągnięciem było wynalezienie mikroskopu. Posłużył on do badania tkanek i komórek pierwotniaków. W XVII w. zaczęto badania nad klasyfikacją organizmów. W XVIII w. opracowano sposób nazewnictwa, który funkcjonuje do dzisiaj. Dokonał tego Karol Linneusz – szwedzki przyrodnik i profesor uniwersytetu. Od dziecka interesował się przyrodą – obserwował i badał rośliny. Zamiłowanie do niej odziedziczył po ojcu pastorze, który był miłośnikiem ogrodnictwa. Opisał ok. 7700 różnych gatunków roślin i 4162 gatunki zwierząt. Poprawnie zaklasyfikował wieloryba do ssaków a nie do ryb jak powszechnie wtedy sądzono. Z reguły klasyfikowano na podstawie zewnętrznego podobieństwa (Karol Linneusz wcześniej błędnie zaklasyfikował nosorożca do gryzoni).Pomyłki jednak się wszędzie zdarzają – świadczy to tylko o wielu poszukiwaniach. Gdy miał 30 lat napisał dzieło, które stworzyło podstawę pod klasyfikację roślin i dzisiejszą botanikę. Podzielił rośliny wg kształtu słupka, pręcika i sposobu rozmnażania. Wiele osób krytykowało jego sposób rozumowania. Nie zakończył jednak swoich badań i zdobył sławę za życia.

>>  Przeczytaj, jak ważna jest biologia w naszym codziennym życiu: http://www.vitalogy.pl/biologia-jako-najwazniejsza-nauka-w-naszym-zdrowym-zyciu.htm

Inny znany uczony to Georges Cuvier. Zoolog i paleontolog francuski. Stworzył podstawy pod  współczesną systematykę zwierząt. Badał mięczaki, jamochłony, stawonogi i kręgowce żyjące jak też kopalne. Bardzo cenił wkład Arystotelesa w naukę zoologii. Zerwał z dawnymi zasadami systematyki, która za decydujące uznawała cechy zewnętrzne zwierząt. Oparł swoje założenia na cechach wewnętrznych w tym układu nerwowego. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że nazwisko Georges Cuvier zostało umieszczone na wieży Eiffla (wyryte z inicjatywy Gustave Eiffla) wśród  72 inżynierów, naukowców i przemysłowców - osób zasłużonych dla Francji( wśród osób nie ma żadnej kobiety).Lista została zamalowana na początku XX w.- ponownie odsłonięta w latach 80-tych XX w.  Niestety jego prace mają również swoją ciemną kartę. Prezentował powszechną wtedy we Francji myśl przedstawiającą uprzedzenia rasowe. Badał ludzi zamieszkujących Afrykę – opisywał ich jako osoby o niższym poziomie rozwoju. Mówi np. o klasyfikacji ludzi na podstawie cech czaszki. Dodajmy, że okres badań Cuvier’a przypada na początek XIX w.

W 1858 r. Charles Darwin przedstawił teorię ewolucji. Według niej wszystkie gatunki powstały poprzez przystosowanie się do środowiska w którym żyli ich przodkowie. Darwin na podstawie swoich obserwacji uważał, że ludzie są zwierzętami (pochodzą od zwierząt) - pokazywał ciągłość ich fizycznych i umysłowych cech. Jego teorie wzbudzały wiele kontrowersji szczególnie wśród hierarchów kościelnych. Dzieło „ O powstawaniu gatunków” przetłumaczono na wiele języków. Stało się bardzo popularne wśród szerokich mas społeczeństwa – różnych klas społecznych. Upowszechniło się na zawsze w kulturze masowej. Zdarzało się dosyć często, że karykaturzyści  rysowali ludzi ze zwierzęcymi cechami. Paradoksalnie karykatury te przyczyniły się do popularyzacji teorii Darwina.

>> Naucz się Biologii z Preply: http://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-biologia


Jednym z największych osiągnięć nauki XX wieku jest odkrycie i poznanie struktury DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, kiedyś używana nazwa to kwas dezoksyrybonukleinowy.To wielocząsteczkowy związek chemiczny .Pełni ważną rolę jako nośnik informacji genetycznej u żywych organizmów. Dokonali tego uczeni  Francis Crick i James Watson.Swoje wyniki badań zaprezentowali w 1953 r. DNA zostało odkryte już w roku  1869 przez Fryderyka Mieschera lecz przez prawie 100 lat jego struktura pozostawała nieznana. Autorami struktury i modelu DNA są James Watson i Francis Crick.Za odkrycie struktury DNA otrzymali oni w 1962 r. Nagrodę Nobla. W roku 1968 trzech naukowców rozpracowało kod genetyczny .Byli to Marshall Nirenberg, Robert William Holley i Har Gobind Khorana .Za to odkrycie również otrzymali Nagrodę Nobla. Odkrycia te mają olbrzymie zastosowanie w medycynie przy ustalaniu dziedziczenia cech a także w kryminalistyce przy identyfikacji człowieka. Oprócz DNA istnieje też RNA – kwas rybonukleinowy. Przekazuje on informacje z DNA do białka. Kwasy DNA i RNA występują we wszystkich żywych organizmach. Udowodniono, że nawet wirusy zawierają różne formy tych kwasów. Dzięki odkryciu DNA i RNA można poznać mechanizmy wielu chorób w tym nowotworowych. Konsekwencją tego jest też powstanie nowych nauk takich jak : biochemia, biologia molekularna, biotechnologia, inżynieria genetyczna. Powstały możliwości stworzenia żywności genetycznie zmienionej oraz nowych leków.

Cały czas trwają badania nad pogłębieniem wiedzy z dziedziny biologii. Polscy naukowcy nie pozostają w tyle. W obecnym czasie bardzo poważnym problemem stała się antybiotykoodporność. Bakterie wciąż się mutują- przestają na nie działać antybiotyki. W Europie umiera co roku kilkadziesiąt tysięcy osób z powodu leczenia nieodpowiednim antybiotykiem - dodają nauczyciele z e-platformy Preply, oferującej m.in. korepetycje z biologii w Warszawie

>> Przeczytaj też o studiach z biologii: http://i.szkola.pl/gdzie-mozna-studiowac-biologie-w-warszawie/

Profesor Jan Szopa-Skórkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadził badania nad właściwościami lnu w celu leczenia ran. Preparat powstał z 4 rodzajów lnu. Sukcesem okazały się plastry z grubo tkanego lnu wzbogacone genetycznie, służące do leczenia ran np. żylakowych. Przed wprowadzeniem do obrotu niezbędne są testy kliniczne. Niestety prace badawcze zostały przerwane – okazały się zbyt kosztowne.

Naukowcy - biolodzy mają przed sobą jeszcze wiele zadań do wykonania. Prace w laboratoriach oraz przeprowadzanie testów pochłaniają olbrzymie kwoty. Budżety państw powinny stać otworem przed tymi wyzwaniami – uratuje to wiele istnień z ludzkich.   

Autor:  e-platforma edukacyjna Preply.com, oferującej m.in. korepetycje z biologii w Warszawie i innych miastach w Polsce. Nauka biologii może być prowadzona w formie online (przez skype) jak i tradycyjnie w domu korepetytora czy ucznia.


artykuł sponsorowany


Słowa kluczowe: biologia, nauka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

kosmos
5 fascynujących faktów o kosmosie [Zestawienie]

Oto ciekawostki, które urozmaicą twój dzień.

Polecamy
27 kwietnia 2018 roku maturzyści zakończyli rok szkolny.
Trwają prace nad stworzeniem sieci Uniwersytetów Europejskich

Od 2024 roku funkcjonować będzie 20 Uniwersytetów Europejskich.

Ostatnio dodane
AI
Technologia okiem studenta - 2/3 z nich chce korzystać z AI do nauki

Czy sztuczna inteligencja będzie obecna w życiu studentów?

fizyka
Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - tegoroczni laureaci

Poznaj szczegóły dotyczące tegorocznej Nagrody Nobla.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.