Konferencje - Z życia Uczelni

Cykl debat migracyjnych na Uczelni Łazarskiego

2015-10-06 10:50:44 | Warszawa

W piątek 9 października br., Uczelnia Łazarskiego zaprasza na drugą z cyklu czterech otwartych spotkań „W poszukiwaniu rozwiązań. Debaty na Łazarskim” poświęconych problemowi migracji w Europie. Wezmą w nich udział eksperci na co dzień zajmujący się tematyką imigrantów i uchodźców. Tematem drugiej debaty będzie próba odpowiedzi na pytanie czy antyimigracyjny „hejt” w internecie doprowadzi do aktów przemocy.

W związku z zaistniałą sytuacją społeczno-ekonomiczną na Bliskim Wschodzie i w Afryce Europę „zalewa” ostatnio fala imigrantów oraz uchodźców. Kwestia ta staje się gorącym tematem mediów, również społecznościowych. Nie sposób nie zauważyć, że wśród treści pojawiających się w internecie znaczącą część stanowią te o charakterze antyimigranckim lub wręcz rasistowskim. Pojawiają się one nie tylko na portalach, grupach społecznościowych skrajnej prawicy, ale także tych związanych z odmienną (świecką, laicką) opcją światopoglądową. Celem drugiej debaty jest próba zdiagnozowania przyczyn takiego tego zjawiska, a także dyskusja nad tym do czego to może prowadzić. Punktem wyjścia będzie tu wprowadzenie prezentowane przez dra Jarosława Jurę, który w ramach projektu „Imigranci o wysokich kwalifikacjach na polskim rynku pracy” przeprowadził w 2014 roku analizę polskich memów internetowych odnoszących się do tematyki imigrantów oraz przedstawicieli „obcych” grup etnicznych i religijnych. Formuła spotkania będzie miała charakter moderowanej, lecz otwartej dyskusji.

Celem cyklu jest przede wszystkim dostarczenie i popularyzacja argumentów demitologizujących zagrożenie oraz pokazanie potencjalnych korzyści, a także zagrożeń, płynących z eskalacji procesów migracyjnych. Pomysł przeprowadzenia serii debat jest działaniem ściśle o charakterze pro publico bono i inicjatywą grupy ludzi, którzy chcą poszukiwać rozwiązań najlepszych z punktu widzenia Polski i Europy. Uczelnia Łazarskiego zamierza zapraszać do udziału w nich szerokie spektrum specjalistów, przedstawicieli NGO-sów. Debaty są prowadzone w formie otwartej, popularyzatorskiej i pozbawionej specjalistycznego żargonu dyskusji.

Temat drugiej debaty: Czy antyimigracyjny „hejt” w internecie doprowadzi do aktów przemocy?
Kiedy:
9 października 2015 r., piątek, godz. 16.00-18.00
Gdzie:
Uczelnia Łazarskiego (sala 130), ul. Świeradowska 43 w Warszawie (10 minut pieszo od stacji metra Wilanowska)

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.


Wśród prelegentów i dyskutantów będą: dr Jarosław Jura – socjolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego, prezes Fundacji Instytut Społeczno-Ekonomicznych Ekspertyz (iSEE), Jędrzej Bielecki – dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, były korespondent "Rzeczpospolitej" w Brukseli i Waszyngtonie, Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta „Polityki”, jeden z czołowych polskich dziennikarzy zajmujący się wpływem nauki i nowych mediów na społeczeństwo. Dr. hab. Lech Nijakowski – ukończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stały doradca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Specjalizuje się w socjologii historycznej, problematyce mniejszości narodowych, stereotypów oraz analizie dyskursu. Dr Margaret Ohia - językoznawczyni i medioznawczyni, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się analizą nowych mediów w tym językowymi przejawami dyskryminacji rasowej w kulturze i komunikacji, wykładnikami stereotypów oraz postawami wobec osób ciemnoskórych.

Organizatorami są: Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego oraz Instytut Społeczno-Ekonomicznych Ekspertyz (iSEE).

Więcej szczegółów na www.lazarski.pl

 

IP/JM

Słowa kluczowe: uczelnia łazarskiego, imigranci, uchodźcy, hejt w sieci, debata, konferencja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
Real Estate Conference - infomracje o konferencji
Real Estate Conference 2020, czyli 13. edycja konferencji o branży nieruchomości

Informacje o tegorocznej edycji, która odbędzie się online.

Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.