Inne - Z Organizacji

Mediacje dla potrzebujących

2010-02-05 11:33:31 | Warszawa
 Rozpoczyna się druga edycja programu „Mediacje dla potrzebujących”. Do końca sierpnia 2010 r. niezamożni mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy mediatora w sprawach o charakterze cywilnym lub rodzinnym. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano również konsultacje telefonicznie i dyżury w wybranych sądach.

Mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebują pomocy przy rozwiązaniu konfliktu mogą skorzystać z bezpłatnych mediacji prowadzonych przez mediatorów z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów. Z pomocy mediatora można skorzystać zarówno w sytuacji, gdy strony nie wniosły jeszcze sprawy do sądu i zastanawiają się nad ugodowym załatwieniem sprawy, jak i w trakcie postępowania sądowego. – Zauważyliśmy pewien problem prawny, któremu chcemy przeciwdziałać. Osoby niezamożnie uczestniczące w sporze sądowym są zwolnione z kosztów sądowych, ale muszą ponosić koszty związane z udziałem w mediacji. Tymczasem jednym z jej założeń jest ułatwienie obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości – mówi Michał Czapski, współkoordynator projektu. – W 2008 roku przeprowadziliśmy prawie 100 mediacji w ramach pierwszej edycji „Mediacji dla potrzebujących” – dodaje.

Podczas realizacji programu przewidziane są konsultacje eksperta (osobiste, telefoniczne oraz mailowe), który będzie udzielał zainteresowanym informacji nt. programu oraz polubownych sposobów rozwiązywania sporów. Konsultacje telefoniczne będą się odbywały w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10:00- 12:00 pod numerem: 022 826 91 98. Osoby zainteresowane programem mogą też pisać na adres: mediacje@uw.edu.pl.

Z pomocy mediatora będą mogły skorzystać osoby mające do czynienia z konfliktem o charakterze cywilnym lub rodzinnym. Programem objęte są m.in. konflikty wynikające z realizacji umów, konflikty sąsiedzkie np. związane z dbaniem o porządek na częściach wspólnych, pracownicze i organizacyjne – konflikty zarówno z pracodawcą, jak i współpracownikami, rodzinne np. sprawy związane z podziałem majątku spadkowego czy małżeńskie np. sprawy o rozwód lub separację i ustalenie kontaktów z dziećmi.

Mediacje odbywają się w salach uniwersyteckich na Powiślu przy ul. Lipowej 4, gdzie w nieformalnej i przyjaznej atmosferze, na neutralnym gruncie można spokojnie porozmawiać o problemie. Mediacje prowadzone są bezpłatnie, nie wymagają obecności pełnomocnika, a ich zaletą jest m.in. szybki czas realizacji. Terminy poszczególnych spotkań dostosowane są do potrzeb zainteresowanych.

- Planujemy również nawiązanie współpracy z warszawskimi ośrodkami mediacyjnymi dla których prowadzenie mediacji za „symboliczną złotówkę” lub bezpłatnie jest mało atrakcyjne. Chcielibyśmy zaproponować im przekazywanie do naszego ośrodka spraw osób niezamożnych zwolnionych od kosztów sądowych. Działania kierujemy także do prawników, którzy dostają sprawy z urzędu. Na zakończenie projektu chcielibyśmy przygotować propozycje rozwiązań systemowych dotyczących zasad finansowania mediacji w Polsce. – dodają koordynatorzy projektu.

Jak skorzystać z bezpłatnych mediacji?
W przypadku, gdy sprawa jest już w sądzie należy osobiście bądź przy pomocy swojego pełnomocnika złożyć do sądu wniosek o skierowanie stron do mediacji. W większości przypadków sędziowie sprzyjają polubownemu zakończeniu sprawy i zgadzają się na nią. W sprawach prywatnych, które nie toczą się przed sądem, należy bezpośrednio skontaktować się z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów pod numerem telefonu: 22 826 91 98 lub mailowo: mediacje@uw.edu.pl.

W programie biorą udział doświadczeni mediatorzy, w tym m.in. wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Program realizowany jest w ramach grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Instytut Spraw Publicznych.
 
ip
Słowa kluczowe: mediacje dla potrzebujących warszawa wpaie uniwersytet warszawski centrum rozwiązywania sporów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Tydzień Uśmiechu - charytatywny kiermasz na SGH Warszawa

Dochód ze sprzedaży podarunków zostanie przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci!

Polecamy
Prawie Kino Letnie 2019 - darmowe pokazy filmowe w Warszawie Warszawa

Zapraszamy na darmowe seanse plenerowe na Uniwersytecie Warszawskim! Poznajcie plan filmów i wszystkie szczegóły.

Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.