Wiadomości - Z życia Uczelni

Profesor Harvardu o współczesnej Rosji – debata na Uczelni Łazarskiego

2015-11-13 14:48:46 | Warszawa

Debatę rozpocznie wykład prof. Marka Kramera, historyka z Uniwersytetu Harvarda pt.: „Contemporary Russia in a multipolar world”. Profesor opowie o tym, jaki wpływ na rosyjską politykę zagraniczną pozostawiła spuścizna po Związku Radzieckim.

Spotkanie odbędzie się na Uczelni Łazarskiego w poniedziałek, 16 listopada w godz. 11.15-13.45.

Wykład będzie krokiem w kierunku poszukiwania odpowiedzi na pytanie, ile w działaniach obecnej Rosji na arenie międzynarodowej jest twórczej nowości, a ile kontynuacji idei rosyjskiej supermocarstwowości w realiach XXI wieku. Argumenty i hipotezy prof. Marka Kramera będą dyskutowane przez: Adama Balcera z Kolegium Europy Wschodniej, prof. Krzysztofa Łazarskiego z Uczelni Łazarskiego, Wojciecha Przybylskiego z Res Publiki Nowej i Eurozine oraz prof. Wiesława Wacławczyka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Współczesna rosyjska polityka zagraniczna jest coraz większym wyzwaniem. Znawcy tej problematyki i opinia publiczna na całym świecie interpretują oraz analizują każdy kolejny krok poczynań tamtejszych decydentów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę współczesnej Rosji i podstawy na których oparta jest jej polityka zagraniczna. Według politologa z Uczelni Łazarskiego jednoznaczna analiza staje się tym trudniejsza, im bliżej próbuje się śledzić bieg wydarzeń w tym kraju. Od czasu dojścia do władzy Putina rosyjska asertywność na arenie międzynarodowej jest coraz bardziej namacalna. Jej skutkami są nie tylko interwencje i wojny w najbliższym otoczeniu Rosji, czy nawet bezpośrednie zaangażowanie w Syrii, lecz przede wszystkim kontestacja po-zimnowojennego ładu międzynarodowego oraz dążenie do jego przebudowy – mówi dr Spasimir Domaradzki, politolog z Uczelni Łazarskiego i moderator debaty.

Według eksperta nie brakuje także argumentów za hipotezą o chylącym się ku upadkowi kolosie, który w coraz to mniejszym stopniu jest w stanie dźwigać ciężar swojej wielkości opartej na gospodarce surowcowej, politycznym autorytaryzmie, oligarchizacji, porzuconej modernizacji i rosnącej nierówności społecznej. Zdaniem dra Spasimira Domaradzkiego w połowie drogi między tymi ocenami jest fakt, że wartości świata zachodniego, które zdominowały myślenie o stosunkach międzynarodowych w ostatnim ćwierćwieczu, są również na rozdrożu. Stoją przed wyborem między zatraceniem się w imię swojego idealizmu, a koniecznością ich ponownego zdefiniowania w sposób uwzględniający współczesne realia.

Organizatorami wydarzenia są Uczelnia Łazarskiego, Centrum Naukowe ISP PAN i Uczelni Łazarskiego, Katedra Międzynarodowych Stosunków Politycznych oraz Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

Uczelnia Łazarskiego nie po raz pierwszy jest inicjatorem i gospodarzem spotkań, podczas których eksperci z różnych środowisk akademickich dyskutują o ważnych problemach społecznych czy gospodarczych, poszukując możliwych rozwiązań problemów nurtujących współczesnego człowieka. Celem spotkań jest przede wszystkim popularyzacja nauki, a także wymiana wiedzy oraz wzajemnych doświadczeń.

Program:
11.15-12.15 „The Soviet Legacy in Russian Foreign Policy under Putin” – wykład, prof. Mark Kramer, Davis Center for Russian and Eurasian Studies, Harvard University.

12.15-13.45 „Contemporary Russia in a multipolar world” – debata. Moderatorem będzie dr Spasimir Domaradzki, Uczelnia Łazarskiego. Wśród panelistów znajdą się m.in. prof. Mark Kramer, Harvard University; dr hab. Krzysztof Łazarski, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego; Adam Balcer, Kolegium Europy Wschodniej.

Kiedy: 16 listopada 2015 r., poniedziałek, godz. 11.15-13.45
Gdzie: Uczelnia Łazarskiego (aula 130), ul. Świeradowska 43

Wstęp wolny. Debata w całości odbędzie się w języku angielskim.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.lazarski.pl

 

IP/JM

Słowa kluczowe: debata o rosji, uczelnia łazarskiego, harvard university, warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Polecamy
Grant na opłacenie czesnego - wyjątkowa inicjatywa absolwenta Uczelni Łazarskiego

Pierwszy "give away" na uczelni wyższej. Przeczytaj wywiad z pomysłodawcą!

Akademia Leona Koźmińskiego członkiem Oracle Data Science Early Adopter Program

Warszawska ALK dołączyła do programu Oracle, zrzeszającego 5 europejskich uczelni.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.