Wiadomości - Z życia Uczelni

Studia na kierunku Chemia kosmetyczna w WSIiZ

2016-07-20 11:22:50 | Warszawa

Wyższa Sz­koła Inżynie­rii i Zdro­wia w War­sza­wie wy­chodząc na­prze­ciw po­trze­bom świa­to­wych rynków zde­cydowała się na uruchomie­nie stu­diów inżynier­skich na kie­run­ku chemia ko­smetycz­na. Czytaj więcej po­niżej.

Pol­ska to szósty rynek ko­smetyków w Eu­ro­pie. Wy­prze­dają nas tyl­ko kraje o do­brze ro­z­winiętej go­spo­dar­ce jak: Fran­cja, Niem­cy, Wiel­ka Brytania, Hisz­pa­nia i Włochy.

Według da­nych GUS pol­ski rynek ko­smetyków wart był w 2012 ro­ku 3,4 mld eu­ro, a już w 2013 r. rynek ko­smetycz­ny za­noto­wał wzrost o 2 proc osiągając war­tość ok. 20 mld zł. Pro­gnozuje się, że do końca 2016 war­tość ta będzie znacz­nie wyższa i przy wzroście 15 proc. rynek ko­smetycz­ny osiągnie 23 mld. zł. Po­nad­to wzrasta sprze­daż pol­skich ko­smetyków za gra­nicą i to nie tyl­ko w Unii Eu­ro­pej­skiej, ale znacz­nie da­lej do krajów arab­skich, USA czy też Azji. Naj­większy­mi od­bior­ca­mi wy­pro­du­ko­wanych w Pol­sce ko­smetyków są Ro­sja (15,3 proc.), Wiel­ka Brytania (12,1 proc.) i Niem­cy (11,9 proc.).

Wyższa Sz­koła Inżynie­rii i Zdro­wia w War­sza­wie wy­chodząc na­prze­ciw po­trze­bom świa­to­wych rynków zde­cydowała się na uruchomie­nie stu­diów inżynier­skich na kie­run­ku chemia ko­smetycz­na. Jak się oka­zuje nowe­go, ale bar­dzo istot­nego kie­run­ku dla na­szej go­spo­dar­ki, w której to prze­mysł ko­smetycz­ny jest wart mi­lio­ny, a branża ko­smetycz­na jest jedną z naj­szyb­ciej ro­z­wijających się gałęzi pol­skiej go­spo­dar­ki.

Wzrastają wy­ma­ga­nia praw­ne do­tyczące zarówno ko­smetyków (pro­duktów go­to­wych) jak też skład­ników ko­smetyków (sub­stan­cji chemicz­nych i mie­sza­nin). Pro­duk­ty ko­smetycz­ne, a da­lej jego posz­czególne ele­men­ty po­d­le­gają wach­larzowi prze­pisów po­za sek­to­ro­wych i horyzon­tal­nych. Nie­dobór wśród pra­cow­ników z pro­fi­lowanym wy­ksz­tałceniem spo­wodowany jest brakiem od­po­wied­nie­go pro­fi­lu ksz­tałcenia tj. stu­diów o pro­fi­lu prak­tycz­nym łączących określone ob­sza­ry nauk. Od dłuższe­go cza­su nie poświęca się zbyt­niej uwagi ksz­tałceniu w za­kresie nauk ścisłych, czy też kom­peten­cji inżynier­skich. Ksz­tałcenie na kie­run­ku chemia ko­smetycz­na ma wy­pełnić pow­stałą lukę i połączyć chemię z pro­ble­ma­tyką ko­smeto­logiczną w ujęciu inżynier­skim tak, by ab­sol­went przed­mio­to­we­go kie­run­ku mógł od­po­wie­dzieć na za­po­trze­bo­wania ryn­ku.

Pod­stawowym celem ksz­tałcenia na kie­run­ku chemia ko­smetycz­na jest wy­ksz­tałcenie wy­so­ko wy­kwalifi­ko­wanych specja­listów, którzy dzięki sze­ro­kiej wie­dzy chemicz­nej, tech­nologicz­nej oraz pod­stawowej wie­dzy far­ma­ceu­tycz­nej będą kon­kuren­cyjną, a co ważne specja­listyczną i po­szuki­waną kadrą inżynierską na eu­ro­pej­skim ryn­ku pra­cy.

Pro­gram ksz­tałcenia kładzie na­cisk na uzyska­nie przez ab­sol­wen­ta wie­dzy teoretycz­nej i umiejętności prak­tycz­nych w za­kresie pro­cesu wy­twarzania pro­duktów ko­smetycz­nych oraz ich od­działywania na człowie­ka i śro­dowisko. Pro­ces ksz­tałcenia na tym kie­run­ku za­pew­nia ab­sol­wen­to­wi zdobycie wie­dzy o składzie, za­sto­so­waniach, pro­duk­cji, badaniach i ocenie ja­kości specyficz­nej gru­py pro­duktów, do której na­leżą ko­smety­ki. Stu­den­ci mają możliwość po­zna­nia wszyst­kich aspektów współcze­snych tech­nologii i pro­duk­cji wy­robów ko­smetycz­nych. Do ich kom­peten­cji na­leżeć będzie efek­tyw­ne zarządzanie posz­czególnymi etapa­mi pro­cesu pro­duk­cji.

Po­sia­danie ni­niej­szych kwalifi­ka­cji po­zwala ab­sol­wen­to­wi uczest­niczyć w pro­jek­to­waniu tych pro­cesów, których pod­stawę stanowi ugrun­to­wana wie­dza z nauk ścisłych w tym: pra­wa chemicz­nego, na­zew­nic­twa chemicz­nego, związków chemicz­nych, mechanizmów re­ak­cji związków or­ga­nicz­nych i grup funk­cyj­nych, a da­lej tech­nologii i inżynie­rii chemicz­nej, mo­de­lowania i pro­jek­to­wania pro­cesów tech­nologicz­nych oraz ma­teriałoznaw­stwa chemicz­nego.

Ugrun­to­wana pod­czas pro­cesu ksz­tałcenia wie­dza, w tym zna­jomość re­gulacji praw­nych, do­tycząca norm i wy­ma­gań funk­cjonowania labo­rato­riów chemicz­nych oraz pojęć z za­kresu och­ro­ny własności prze­mysłowej i pra­wa au­tor­skie­go, a da­lej ro­zu­mie­nie isto­ty ek­s­perymen­tu w pro­cesach chemicz­nych i wy­ksz­tałcenie umiejętności sa­mo­dziel­nego przy­go­to­wania pro­duk­tu ko­smetycz­nego po­zwala na swobod­ne po­rusza­nie się w naj­now­szych tren­dach ryn­ku ko­smetycz­nego przy jed­nocze­snym ro­zu­mie­niu zja­wisk eko­nomicz­nych, wzajem­nych po­wiązań między ni­mi i za­leżności. Za­po­zna­nie stu­den­ta z wie­lo­ma za­leżnościa­mi funk­cjonującymi w ob­sza­rze prze­mysłu ko­smetycz­nego po­zwala mu do­ko­nać po­praw­nej oceny eko­nomicz­nych po­dej­mo­wanych działań przy pro­duk­cji, a da­lej wpro­wadzaniu go­to­wych pro­duktów ko­smetycz­nych na rynek.

Pod­czas pro­cesu ksz­tałcenia na kie­run­ku chemia ko­smetycz­na zw­raca się uwagę na aspek­ty działań inżynier­skich w ta­ki sposób, by ab­sol­went mógł wy­ko­rzystać pod­stawową wiedzę teoretyczną do sz­czegółowe­go opisu i prak­tycz­nego ana­lizowania jed­nost­ko­wych pro­cesów chemicz­nych.

In­ter­dyscyplinar­ne założenia pro­gra­mo­we umożliwiają po­nad­to stu­den­to­wi na­bycie już w trak­cie stu­diów umiejętności przy­go­to­wania do­brze udokumen­to­wanych opracowań, pro­cedur oraz pełne­go dos­sier pro­duk­tu ko­smetycz­nego oraz udział w pra­cach labo­rato­ryj­nych B+R, czy też ak­tyw­ne wspar­cie ze­społu pro­jek­to­we­go.

Dzięki po­dej­mo­wanej pro­ble­ma­ty­ce z za­kresu różnych dys­cyplin nau­ko­wych stu­dent po­trafi do­ko­nać iden­ty­fi­ka­cji i sfor­mułować specyfi­kację pro­stych za­dań inżynier­skich o charak­terze prak­tycz­nym, charak­terystycz­nych dla prze­mysłu ko­smetycz­nego.

Celem stu­diów jest także na­bycie przez stu­den­ta umiejętności posługiwania się językiem ob­cym zgod­nie z wy­ma­ga­nia­mi określonymi dla po­zio­mu B2 Eu­ro­pej­skie­go Sys­te­mu Opisu Ksz­tałcenia Języko­we­go, w tym językiem ob­cym po­trzeb­nym do wy­ko­nywania za­wodu.

 

 

ip

Słowa kluczowe: chemia kosmetyczna na wsiiz, wyższa szkoła inżynierii i zdrowia, warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Bitwa Grafików: Inicjatywa ASP - kreatywna rywalizacja w Warszawie Warszawa

Battle(4).aspgdansk w Warszawie to niezwykły turniej w kreatywnym cyfrowym świecie.

Polecamy
Akademia Leona Koźmińskiego - harmonogram wykładów online [Marzec 2020] Warszawa

Dowiedz się, w jakich wykładach możesz wziąć udział!

Rok Akademicki 2020/2021 UMCS
Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej [FOTO]

Zobacz zdjęcia z uroczystości i dowiedz się, co się podczas niej działo!

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.