Dzieje się - Sztuka

International Art Fair Warsaw 2016 - podsumowanie

2016-04-12 10:17:27 | Warszawa

Między 7 a 10 kwietnia na stadionie PGE Narodowym w Warszawie kilkudziesięciu wystawców zaprezentowało prace artystów z różnych stron świata. Zarówno ekspozycja, jak i wydarzenia towarzyszące cieszyły się dużym zainteresowaniem, na targach tłumnie pojawili się goście z Polski i z zagranicy. Nowych właścicieli znalazły 3 rzeźby Igora Mitoraja. Galeria "Contini Art UK" z Wielkiej Brytanii sprzedała je za łączną kwotę 650 000 funtów brytyjskich.

- Rzeźby trafiły w ręce 3 polskich kolekcjonerów. Jesteśmy pod wrażeniem tego, co udało się osiągnąć w trakcie pierwszej edycji targów - mówi Diego Giolitti z Contini Art UK. - Jestem przekonany, że Igor Mitoraj byłby z tego dumny - dodaje.

W trakcie targów prace artystów z powodzeniem sprzedawali również inni wystawcy. Galeria "101projekt" sprzedała między innymi wycenioną na 19 000 złotych rzeźbę Krzysztofa Ostrzeszewicza „Judyta”. Uważamy targi za bardzo udane, wydarzenie miało świetną frekwencję, powierzchnia wystawiennicza była bardzo dobrze przygotowana – mówi Barbara Elżanowska - Rutherford, właścicielka galerii. - Cieszymy się, że przyjechało wielu wystawców z zagranicy – to umożliwiło nam nawiązanie ciekawych kontaktów - dodaje Elżanowska - Rutherford.

Za 20 000 złotych wystawca Art info sprzedał pracę po raz pierwszy wystawianego w Polsce Roberta Schaberla „Dance with copper”. - Targi wyróżniał wysoki profesjonalizm organizacyjny. To daje podstawy do planowania IAFwarsaw, jako cyklicznej imprezy na rynku – mówi Rafał Kamecki, założyciel Artinfo.pl. Artinfo prezentowało również prace z nurtu street art, sprzedano między innymi pracę „L-2”, którą kupił kolekcjoner z Dublina. Autorzy pracy - Monstfur podkreślali, że targi IAFwarsaw stworzyły nową jakość na polskim rynku, artyści nawiązali dużo kontaktów artystycznych i biznesowych i liczą na to, że z roku na rok będzie przybywać kupujących.

- Takie targi jak IAFwarsaw 2016 są ogromnie potrzebne - powiedziała Ludovika Rossi Purini z Alludo Room Gallery. – Nawiązaliśmy bardzo ciekawe kontakty z kolekcjonerami z całego świata, co na pewno zaprocentuje w najbliższych tygodniach i miesiącach - dodaje.

- Najbardziej cieszy nas fakt, że w ciągu czterech dni targów udało nam się zainteresować sztuką XX i XXI wieku ponad 4 tysiące osób, które nas odwiedziły. Wśród zwiedzających nie zabrakło także kolekcjonerów, którzy zdecydowali się na zakup prezentowanych dzieł. Jest to dla nas sygnał, że międzynarodowe targi sztuki w Polsce są potrzebne i warte tego, aby je rozwijać – mówi Beata Roszkowska, pomysłodawczyni i dyrektor IAFwarsaw 2016.

- Ideą tworzonych przez nas targów była interdyscyplinarność i okazało się, że właśnie łączenie sztuk wizualnych, w tym fotografii i rzeźby z designem było dobrym posunięciem –
podsumowuje Małgorzata Miśkowiec, kurator wystawy.           – Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że udało się to osiągnąć przy zachowaniu spójnej linii artystycznej. Wiemy zarówno od wystawców, jak i odwiedzających nas gości, że dobrze czuli się w przestrzeni, którą stworzyliśmy i docenili przyjazną atmosferę tego miejsca – dodaje Małgorzata Miśkowiec.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się także wydarzenia towarzyszące. Dyskusje o sztuce, historii kolekcjonerstwa, współczesnym designie, sztuce streetartu i wideo artu oraz pokaz filmu przyciągnęły wielu słuchaczy i widzów.

AW/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: rzeźby, international art fair, Igor Mitoraj
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.