Dzieje się - Sztuka

Najciekawsze wydarzenia 12. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

2016-09-28 09:48:33 | Warszawa

Od soboty, 24 września trwa Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Już po raz dwunasty w namiocie festiwalowym przy PKiN występują artyści reprezentujący nurt world music. Na koncercie otwarcia zagrały dwie południowoamerykańskie artystki: Brazylijka, Renata Rosa, oraz wielka peruwiańska diwa, Susana Baca.

W niedzielny wieczór zaśpiewała znakomita libańska śpiewaczka Ghada Shbeir, a po niej wspólnie wystąpili Tim Eriksen i Omar Sosa. Było to ich pierwsze spotkanie na scenie od czasu nagrania wspólnej płyty, Across The Divide w 2008 roku. Koncert na Skrzyżowaniu Kultur zakończył się owacją na stojąco. Jak co roku, program festiwalu przygotował specjalne wydarzenia dla najmłodszych uczestników. W niedzielę rano koncert dla dzieci zagrał ADRIANO ADEWALE.

W środę, 28 września odbędzie się seans filmu dokumentalnego Sonita, pokazywany pierwszy raz w Polsce w czasie festiwalu Dog Against Gravity. To historia  14-letniej Afganki żyjącej w obozie dla uchodźców w Teheranie, której marzy się kariera muzyczna. Wprowadzenia dokona prof. dr hab. Jadwiga Pstrusińska, podróżniczka i orientalistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp na film jest bezpłatny, projekcja odbędzie się w namiocie festiwalowym.

Czwartek to dzień Sounds Like Poland. Na scenie wystąpią trzy zespoły  grające polską muzykę etno:  Èaèi Vorba to interpretatorzy muzyki cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej; Tęgie Chłopy  wskrzeszają klimat tanecznych wiejskich zabaw z lat 50. i 60.; wieczór zakończą mistrzowie muzyki akordeonowej- Motion Trio.

W nadchodzący piątek, 30 września Trebunie-Tutki zagrają premierowy materiał z płyty Duch Gór, nagranej w duecie z gruzińskimi góralami Urmuli Quintet. Album będzie w przedpremierowej sprzedaży w namiocie festiwalowym.

Podczas ostatniego dnia,  wystąpi haitańska grupa Chouk Bwa Libète, poruszająca się w obszarze mizik rasin (korzenie muzyki) i odnosząca się do tradycji vodou. Drugi sobotni koncert to występ wschodzącej gwiazdy izraelskiej muzyki soul, Ester Rady.

Tegoroczną nowością jest współpraca z artystami sztuk wizualnych, której efektem jest instalacja muzyczna, LAS GŁOSÓW, która zaprasza do naturalnego mikroświata w sercu Warszawy .

Od 23 września w sprzedaży dostępna jest płyta festiwalowa, na której znajdują się utwory tegorocznych artystów wyselekcjonowane przez Magnetic  Records. Album jest dostępny w sieci Empik oraz na terenie festiwalu.

12. FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR / GŁOSY
24.09 – 01.10.2016


Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 215 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

MD/ip

fot. Susana Baca, autor: Radek Zawadzki/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Festiwal Skrzyżowanie Kultur,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.