Dzieje się - Sztuka

Nowa wystawa w Muzeum Karykatury

2015-05-28 12:15:32 | Warszawa

W czwartek 28 maja 2015 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003”.

Znajdą się na niej m.in. żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe, projekty scenograficzne i plakaty Artysty. Kolejno wymienione elementy wystawy stworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń. Ekspozycję będzie można oglądać od 29 maja do 23 sierpnia w siedzibie Muzeum przy ulicy Koziej 11. Podczas wernisażu wystąpi zespół The Real Gone Tones.

Zbigniew Lengren, rysownik, autor tekstów satyrycznych, związany z kabaretem i Telewizją Polską, twórca literatury dziecięcej. W 1944 zadebiutował jako rysownik, podejmując współpracę z satyrycznym „Stańczykiem” i „Żołnierzem Polskim”. W okresie studenckim rozpoczął działalność kabaretową oraz współpracę z tygodnikami „Przekrój” i „Szpilki”. Rysował również dla czasopism: „Film” (cykl „Z przygód operatora Kręciołka” 1950), „Ilustrowany Kurier Polski”, „Kaktus” (1959), „Mucha” (1949), „Playboy”, „Przekrój” (cykl „Profesor Filutek” w latach 1948–2003), „Rózgi” (1946), „Szpilki”, „Świat” (1952–1968), „Trybuna Robotnicza” (coniedzielny felieton rysunkowy). Zasłynął jako twórca postaci profesora Filutka z „Przekroju”. Ważną część spuścizny stanowi twórczość dla dzieci – zarówno książki autorskie z własnymi ilustracjami, jak i ilustracje do książek innych autorów. Tworzył również karykatury portretowe oraz „portrety liryczne” czy – jak je określał – „głowy z wyobraźni”. Zajmował się też fotografią. Swoje żarty fotograficzne nazywał „fotorysunkami”. Od końca lat 50. współpracował z TVP, prowadząc programy: kabaret „Tele-Mele”, „Czarny humor po polsku”, „Żartoteka”. Pisał teksty do telewizyjnego „Wielokropka”. Współautor filmów animowanych zrealizowanych przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, m.in. filmy z Filutkiem: „Profesor Filutek w parku” (z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, 1955), „Dziwny sen profesora Filutka” (1956) i „Zryw na spływ” (1956) oraz „Pojedynek profesora Filutka” (1956). Był laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem, którą otrzymał w 1988 r. oraz Orderu Uśmiechu.

Wystawa przypomni kojarzoną z twórczością Zbigniewa Lengrena postać Profesora Filutka. Pojawią się tu nigdzie dotąd nieprezentowane w oryginałach historyjki o jego zabawnych przygodach. Ekspozycja przybliży również interesujące materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie z archiwum rodzinnego Artysty i filmy animowane udostępnione na wystawę przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i Studio Animoon z Warszawy. – Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z „Księgą Humorową”, zadedykowaną przez ojca i dziadka (Zbigniewa Lengrena) córce Katarzynie oraz wnuczkom Klarze i Marii – mówi Elżbieta Laskowska, p. o. Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. – W tym wyjątkowym albumie artysta wprowadza nas do sobie najlepiej znanego świata żartu rysunkowego i humorystycznych ilustracji – dodaje.
Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne Muzeum Karykatury. Towarzyszyć jej będzie specjalnie przygotowany katalog, a także materiał filmowy z wypowiedziami o charakterze wspomnieniowym, których zechcieli udzielić m.in. Katarzyna Lengren, Andrzej Dudziński, Andrzej Mleczko i Zenon Żyburtowicz.

Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003
wystawa z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej"
wernisaż: 28 maja 2015
wystawa dla publiczności: 29 maja - 23 sierpnia 2015
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

 

PK

Słowa kluczowe: Zbigniew Lengren, wystawa, twórca prof. Filutka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Nicola Lo Calzo, Mitologia oporu
Znamy program 18. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Jak zwykle festiwal wypełni wydarzeniami i aktywnościami wszystkie zakątki miasta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.