Dzieje się - Sztuka

Festiwal Kultury Japońskiej z uroczystością przywrócenia Warszawie Dzwonu Pokoju

2015-09-17 14:46:13 | Warszawa

W niedzielę, 20 września 2015 r., w Służewskim Domu Kultury, przy ul. Bacha 15, na warszawskim Mokotowie, odbędzie się Festiwal Kultury Japońskiej. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie wyjątkowa uroczystość przywrócenia Warszawie, skradzionego w 2002 r., Dzwonu Pokoju (World Peace Bell), daru Japonii, który jest symbolem pokoju na świecie.

Ten okazały 365 kilogramowy dzwon, zostanie powieszony w nowo wybudowanej i stylizowanej na wzór japoński pagodzie.Po 13 latach mieszkańcy stolicy ponownie usłyszą jego wyjątkowy dźwięk.  Bogaty i atrakcyjny program festiwalowy tworzyć będą pokazy filmowe, spektakle teatralne, taneczne, koncerty muzyczne, prezentacje sportowe, warsztaty.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wystawy, a także degustacje i sprzedaż japońskich produktów i specjałów kulinarnych. Zaprezentuje się wiele organizacji i firm przedstawiających fascynujące przykłady zarówno kultury i tradycji, jak też nowoczesności oraz techniki Kraju Kwitnącej Wiśni. Ważnym elementem festiwalu będzie wyjątkowa wystawa prac graficznych Andrzeja Wajdy i zdjęć Krystyny Zachwatowicz pt. „Nasza Japonia". Nowootwarta w Warszawie ulica Japońska, również będzie przedstawiona gościom odwiedzającym wydarzenie. Festiwal Kultury Japońskiej jest organizowany przez Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, Służewski Dom Kultury, przy współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce.

Festiwal Kultury Japońskiej rozpocznie się o godzinie 11.00, a wydarzenia festiwalowe odbywać się będą równolegle wewnątrz i na zewnątrz Służewskiego Domu Kultury. Na scenie widowiskowej SDK - której gospodarzem będzie Waldemar Czechowski, filmowiedziennikc dokumentalista, animator kultury, podróżnik - zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne. Pierwszy z nich to "Syberyjskie sny",polski pełnometrażowy film dokumentalny z 2011 r. w reż. Ewy Misiewicz, opowiadający historię potomków polskich zesłańców urodzonych na początku XX wieku na Syberii. Po wybuchu rewolucji rosyjskiej tysiąc dzieci ewakuowano do Japonii.

Stamtąd wieziono je naokoło świata do Polski, w której właśnie skończyła się wojna polsko-bolszewicka. Drugim jest "Orzeł i chryzantema" w reżyserii Jacka Wana, opowieść o Kazuyoshi Kimura, który już jako dorosły mężczyzna dowiedział się, że jego dziadkiem jest Bronisław Piłsudski - starszy brat Józefa.  Bronisław został zesłany na 15 lat na Sachalin. Ze związku z Chuhsammą, krewną wodza, miał dwoje dzieci. Jednym z nich był Sukezo - ojciec Kazuyoshi. Jacek Wan razem z bohaterem filmu szukają japońskich śladów jego znanego dziadka.

Pokazany zostanie również dokument "Japońska ceremonia Drogi Herbaty". Kolejnym wydarzeniem będzie, zorganizowany przez Fundację Ryokurankai, spektakl teatru noh, jednego z trzech (obok bunraku i kabuki) rodzajów japońskiego teatru klasycznego. Na scenie SDK odbędzie się również niezwykły koncert muzyki japońskiej w wykonaniu Anny Krzysztofiak, artystki Chóru Filharmonii Łódzkiej, która wykonuje muzykę na licznych instrumentach chińskich i japońskich.

Na scenie zewnętrzenej SDK wystąpi grupa Sakuramai Poland, która zaprezentuje yosakoi, energiczny i żywiołowy taniec, któremu rytm nadają silne uderzenia naruko oraz głośne okrzyki tancerzy. Taniec powstał na wyspie Shikoku i szybko rozprzestrzenił się w całej Japonii. Odbędzie się również pokaz w wykonaniu japońskiej artystki baletu Yuko Ebihara, która wraz z partnerem zatańczy „Grand pas de deux” z Don Kichota.  

Dla wielbicieli tańca współczesnego, swój autorski spektakl tańca „Northern sky”, zaprezentuje Takako Matsuda, absolwentka TishSchool of Arts New York University. Takako Matsuda jest „artystą uznanym” przez Agencję Kultury w Japonii od 2004 i uczy własnej, japońskiej techniki tańca współczesnego w całej Europie. Ponadto na scenie zewnętrznej odbędą się pokazy japońskich sztuk walki: judo, aikido, karate, kenjutsu, ju-jitsu oraz prezentacja rytuału parzenia zielonej herbaty w wykonaniu Urszuli Mach-Bryson, absolwentki Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, licencjonowanej nauczycielki Drogi Herbaty, stylu Urasenke. Gospodarzem sceny zewnętrznej SDK będzie Jacek Wan, dziennikarz, podróżnik, znawca kultury Dalekiego Wschodu.

Festiwalowi Kultury Japońskiej towarzyszyć będą liczne wystawy m.in. wystawa tradycyjnych ubiorów yukata z możliwością przymierzania. Ambasada Japonii zaprezentuje również wystawę „Historia stosunków polsko-japońskich” ukazującą relacje łączące oba kraje od wielu lat. Dużym wydarzeniem festiwalu będzie wystawa grafik Andrzeja Wajdy i fotografii Krystyny Zachwatowicz pt. „Nasza Japonia", zaprezentowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej MANGGA z Krakowa.

Podczas festiwalu mieszkańcy stolicy, będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach m.in. Drogi Herbaty, formy poetyckiej haiku dla dzieci, mangghi, sztuki składania papieru origami, sztuki kaligrafi, japońskiego liczydła soroban, sztuki układania kwiatów ikebana, a także w warsztatach gier planszowych takich jak go, shogi, hanafuda czy mahjong. Na terenie parku wokół Służewskiego Domu Kultury odbędą się również zabawy dla dzieci z japońskimi latawcami, konkurs w łucznictwie japońskim kyudo i pokazy sportowe. Zaprezentują się również restauracje i sklepy z japońskimi artykułami spożywczymi. Przed wejściem do SDK odbędzie się wystawa japońskich drzewek bonsai.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie uroczystość przywrócenia Warszawie Dzwonu Pokoju, która rozpocznie się o godzinie 17.00, a pierwszego uderzenia i wypuszczenia białych gołębi pokoju dokonają Ambasador Japonii Makoto Yamanaka oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński. Ceremonię uświetni występ muzyczny w wykonaniu Anny Krzysztofiak oraz Ryotaro Sakamoto, a także „Herbata dla pokoju” i rytuał darowania herbaty, a całość poprowadzi Jacek Wan.

Ambasador Japonii, J.E. Makoto Yamanaka:"Pragnę wyrazić wdzięczność Panu Burmistrzowi oraz władzom Dzielnicy Mokotów, dzięki inicjatywie i staraniom których Dzwon Pokoju powróci do Warszawy. To ważny symbol propagowania pokoju na świecie, idei bliskiej zarówno Japonii, jak i Polsce. Bardzo się cieszę, iż tej wyjątkowej uroczystości będzie towarzyszyć Festiwal Kultury Japońskiej. Jestem przekonany, że wydarzenie to pozwoli mieszkańcom Warszawy jeszcze lepiej poznać Japonię i jej kulturę, przyczyni się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia oraz propagowania pokoju na świecie".

Dzwon Pokoju (World Peace Bell) to dar Japonii dla bohaterskiego miasta Warszawa. Został zamontowany 2 września 1988 r. w drewnianej pagodzie przy ul. Bukowińskiej 55. Dzwon rozbrzmiewał corocznie we wrześniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju. Przy Dzwonie Pokoju – symbolu pokoju spotykały się grupy młodych Europejczyków i Azjatów. W listopadzie 2002 r. dzwon został ukradziony przez nieznanych sprawców, nigdy go nie odnaleziono.  W połowie 2014 r. Zespół Kultury dla Dzielnicy Mokotów podjął kroki zmierzające do odtworzenia Dzwonu Pokoju Warszawie.

Współpraca z Wydziałem Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasady Japonii oraz poparcie inicjatywy przez Ambasadora Japonii – P. Makoto Yamanakę, zaoowocowały decyzją  Stowarzyszenia World Peace Bell Association  o ponownym odlaniu w Japonii Dzwon Pokoju dla Warszawy.   Podobnie jak poprzedni jest on wykonany ze stopu miedzianych monet darowanych Japonii przez 106 krajów.

Parametry  dzwonu: waga: 356 kg, wysokość: 105 cm, średnica: 60 cm. Odtworzony, warszawski Dzwon Pokoju stanie w zupełnie nowej, stylizowanej pagodzie, w DOLINCE SŁUŻEWSKIEJ, blisko Służewskiego Domu Kultury (ul. Bacha 15). Spokojne, pełne zieleni  otoczenie wydaje się bardzo odpowiednie dla  tego typu obiektu – symbolu. Miejsce to będzie odpowiednio monitorowane i chronione. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. 

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: dzwon pokoju warszawa, festiwal kultury japońskiej, kultura japońska warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Daphnia giving birth
Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

Fotografia rodzącej dafni autorstwa Marka Misia nagrodzona w konkursie Wiki Science Competition.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane