Dzieje się - Sztuka

Noc Muzeów 2013 w Warszawie (PROGRAM)

2013-05-13 13:51:07 | Warszawa

W nocy z 18 na 19 maja w Warszawie odbędzie się kolejna Noc Muzeów. Już dziś prezentujemy wam program głównych warszawskich instytucji biorących w niej udział. Wstęp na Noc Muzeów będzie, jak co roku, bezpłatny.

PROGRAM NOCY MUZEÓW W WARSZAWIE

Stadion Narodowy

-19.00 - 01.00 - zwiedzanie stadionu

-20.30 - 21.00 będzie można zwiedzać stadion ze Stefanem Szczepłkiem, legendą polskiego dziennikarstwa sportowego, a w godz. 19.30 - 20.00 i 21.30 - 22.00 również z Tomaszem Wołkiem, znawcą futbolu południowoamerykańskiego.

-19.45 do 01:00 wystawa „Świat Wielkiego Futbolu”

Zapisów zwiedzanie Stadionu Narodowego można dokonywać, wysyłając maila na adres nocmuzeow@stadionnarodowy.org.pl z imieniem i nazwiskiem zwiedzającego oraz godziną i nazwą wydarzenia, w których chciałby wziąć udział. Zapisy trwają od 25 kwietnia do 18 maja do godz.12.00. Szczegóły na stronie www.stadionnarodowy.org.pl.

Zamek Królewski

18.30
Ciężkie życie Bazyliszka - zajęcia dla dzieci wieku od 3 do 6 lat.

19.00 – 00.00
Nocne spotkania z autorami wydawnictwa Bosz:
- Dorotą Folgą-Januszewską - wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie
- Anna Żakiewicz - witkacolożką
- Wiesławem Banachem, dyrektorem muzeum w Sanoku
- Januszem Odrowążem-Pieniązkiem- wieloletnim dyrektorem Muzeum Literatury

19.00
Bajki dla dorosłych - program literacki w nastrojowym wnętrzu Café Zamek.
Wstęp na podstawie bonu za 10 zł.

19:00
Wyższa Szkoła Artystyczna zaprasza na pokaz autorskiego projektu artystycznego, który zaprezentowany zostanie w ramach Nocy Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie. W nocy z dnia 18 na 19 maja 2013 roku mury Zamku na nowo ożyją, a uśpione przez wieki epokowe postacie przebudzą się, by zasiąść do wspólnej uczty.
    
Około godziny 19:00 wrota Zamku otworzą się dla zwiedzających, na których czekać będą nie lada atrakcje. W Sali Koncertowej odbędzie się najprawdziwszy „Bal duchów”. Zabrzmi klimatyczna muzyka w rytm, której tańczyć będą duchy rokokowych postaci.

Muzeum Narodowe

- Galerie stałe
- Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego
- Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego
- Galeria Sztuki XIX Wieku
- Galeria Sztuki XX i XXI Wieku

W Noc Muzeów 2013 odbędą się także rozmowy o sztuce. Spotkania będą się odbywać w galeriach stałych poświęconych wybranym dziełom sztuki w godzinach 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00, 01.00. Każde spotkanie będzie trwać ok. 30 min.

Na dziedzińcu głównym organizatorzy przygotują na Noc Muzeów 2013 animowane wykonywanie kwiatów.

Centrum Nauki Kopernik

Atrakcje przed budynkiem Kopernika:
- Cyberakwarium - przed wejściem do Centrum Nauki Kopernika stanie ogromne akwarium.
- Będzie można porozmawiać a nawet pożartować z cyberrybką;  
- Animacje mobilne - małe pokazy i eksperymenty naukowe;
- Budowa Fulerenu  zabawa polegająca na budowie olbrzymiej cząstki węgla;
- Pokaz baniek mydlanych.

Atrakcje w środku CNK:
Sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami, w tym. „Świat w ruchu”, „Człowiek i środowisko”, „Strefa światła”, „Korzenie cywilizacji” i „Re: Generacja”. Oprócz tego na zwiedzających czeka open lab – specjalnie ułożony na Noc Muzeów 2013 program pokazów eksperymentów laboratoryjnych. Ciekawie zapowiada się także wizyta w laboratorium robotycznym.

Noc Muzeów 2013 w planetarium [Niebo Kopernika]:
Planetarium będzie dostępne w godzinach 20.30-01.30, pokazy będą się odbywać co pół godziny. Bezpłatne bilety będą dostępne w kasie Planetarium w dniu imprezy od godz. 10.00.

Fotoplastikon Warszawski

19.00 - 21.30 - wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy.
20.00 - 21.00 - przed wejściem, na dziedzińcu muzeum, będzie można posłuchać przedwojennych utworów granych na żywo.
22.00 - 1.00 - "Bez gorsetu, turniury i pantalonów…. czyli odrobina erotyki w Fotoplastikonie Warszawskim” - wystawa

Więcej informacji o programie Nocy Muzeów w Warszawie na www.noc-muzeow.pl

Muzeum Historyczne

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Muzeum Historyczne m.st. Warszawy otworzy dla zwiedzających swoją siedzibę przy Rynku Starego Miasta. Po raz ostatni przed wielkim remontem będzie można zajrzeć do środka i odkryć tajemnice Muzeum.

Specjalna trasa zwiedzania obejmie 11 kamienic i 3 piętra Muzeum, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Zwiedzający obejrzą m.in. oryginalną rzeźbę Syrenki warszawskiej, zabytkową makietę osiemnastowiecznego Starego i Nowego Miasta, wyłowionego z Wisły w 1906 roku marmurowego delfina i późnorenesansowy strop, który przetrwał II wojnę światową. Przy malowidle „Kucie Kos” Wojciecha Fangora z 1954 roku, zwiedzający będą mogli wykonać sobie zdjęcie fotomatem stworzonym przez braci Ebertów. Na autorów najlepszych zdjęć czekać będą warszawskie upominki. Pierwsze 500 osób, które odwiedzą siedzibę przy Rynku Starego Miasta otrzyma pamiątkowe bilety, które zapewnią darmowy wstęp do Muzeum po zakończeniu remontu.

Także oddziały Muzeum Historycznego m.st. Warszawy przygotowały specjalny program. W Muzeum Farmacji przy ulicy Piwnej 31/33 otwarta zostanie wystawa Warszawa mlekiem i miodem płynąca, Muzeum Woli przy ulicy Srebrnej 12 zamieni się w przestrzeń improwizacji aktorskich i instalacji artystycznych. W dawnej Wytwórni Wódek „Koneser” Muzeum Warszawskiej Pragi zaprezentuje Praski MDM – wystawę o życiu codziennym placu Hallera i osiedla Praga II, Muzeum Drukarstwa przy ulicy Trębackiej 3 przedstawi sztukę litografii w Polsce na wystawie Ars Litographica.

Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdą Państwo na stronie www.mhw.pl oraz facebook.com/muzeum.historyczne.warszawy

Dom Kultury V9

W Noc Muzeów 18 maja w Domu Kultury V9 w Warszawie odbędzie się premiera pierwszego w Polsce komiksu erotycznego wydrukowanego metodą sitodruku. Praca pt. "Tak, super" jest inauguracją działalności artystycznej żeńskiego kolektywu Dream Team.

Komiks "Tak, super" został wydany w nakładzie 100 egzemplarzy po 40 stron.Każdy element jest ręcznie robiony. Ilustracje wykonane są w kilku kolorach metodą sitodruku. Każdy element jest ręcznie szyty. To pierwszy tego typu komiks w Polsce. - Prace były żmudne i trwały prawie rok. Efekt będzie można ocenić w Noc Muzeów, ale jesteśmy przekonane o wartości kolekcjonerskiej naszego dzieła - mówi Beata Sosnowska z grupy Dream Team.

Impreza rozpoczyna się o godz. 19:00 przy ul. Hożej 9. Zapraszamy

Uniwersytet Warszawski

W nocy z 18 na 19 maja zabytkowa brama Uniwersytetu, zwyczajowo zamykana ok. godziny 22.00, będzie otwarta na oścież dla zwiedzających. Uniwersytet Warszawski po raz drugi weźmie udział w akcji „Noc Muzeów”. W ubiegłym roku odwiedziło nas tysiące osób, w tym – liczymy na więcej, bo program wydarzenia będzie jeszcze obszerniejszy i ciekawszy.

Spacerujący Krakowskim Przedmieściem z pewnością nie przejdą obojętnie obok uniwersyteckiej bramy. Rozświetlony kampus główny zamieni się tej nocy w magiczne, tętniące życiem miejsce. Sporo atrakcji czeka też na zwiedzających w uniwersyteckich jednostkach zlokalizowanych poza kampusem głównym.

Czeskie Centrum w Warszawie, Aleja Róż 16

Czeski muzyk i performer David Doubek zagra na żywo na balkonie Czeskiego Centrum w Warszawie, prezentując swój nowy projekt Ventolin.

Ventolin, jest jedną ze współczesnych ikon czeskiej sceny awangardowej. Jego muzyka łączy w sobie niekonwencjonalne brzmienia electro, wczesnego acid house, punku i techno. Warszawski koncert odbędzie się w plenerze, na balkonie Czeskiego Centrum przy Al. Róż 16, gdzie będzie można zatrzymać się na dłużej, odpocząć na leżaku, orzeźwić się szklanką zimnego napoju.

Koncert rozpocznie się na chwilę przed zachodem słońca, o godz. 20.00

Warszawska Szkoła Fotografii

18 maja br. w godz. 19.00 – 0.00, Warszawska Szkoła Fotografii (ul. Łazienkowska 14) zaprasza wszystkich do swojej siedziby na wystawę oraz spotkanie autorskie w ramach Nocy Muzeów. Tematem przewodnim wieczoru będzie fotografia trójwymiarowa (3D).

Od godz. 19.00 WSFoto proponuje wystawę retrospektywną, przedstawiająca zbiór najlepszych trójwymiarowych fotografii, stworzonych w latach 2008 – 2010 przez fotografów Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala.

O godz. 21.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Maciejem Szalem i Krzysztofem Gajewskim na temat fotografii trójwymiarowej. Goście wieczoru wprowadzą słuchaczy w niezwykłą opowieść o fotografii stereoskopowej, dziś nazywaną po prostu 3D. Na podstawie swoich doświadczeń, wystaw, projektów artystycznych i komercyjnych przedstawią charakterystykę pracy nad trójwymiarowymi obrazami i trudności wiążące się z tym rodzajem fotografii. Fotografowie odpowiedzą na pytania skąd wzięła się fotografia stereoskopowa, do czego niegdyś służyła i do czego może służyć nam dziś.

Szczegółowe informacje nt. gości wieczoru oraz ich projektów na www.3dphoto.com.pl.

Galeria Jabłkowskich

18 maja Galeria Jabłkowskich i Projekt Fotomiastikon zapraszają na Noc Muzeów na Chmielną 21.  W programie warsztaty fotograficzne, wernisaż wystawy Warsaw by night na najlepszą nocną fotografię stolicy oraz koncerty i występy Grupy Teatralnej Warszawiaki.

Celem konkursu i Galerii jest pokazywanie Warszawy, jej architektury, ludzi, ważnych wydarzeń w formie zbiorowego fotograficznego dziennika. Miejsca znane i mniej znane, z osobistym komentarzem i subiektywnym spojrzeniem składają się na współczesny portret miasta. Fotomiastikon to projekt społecznościowy o profilu warszawskim, działający w Galerii od 2010 roku. Projekt jest przedsięwzięciem non-profit realizowanym przez DTBJ SA, pod patronatem warszawskiego okręgu ZPAF.

Wernisaż Warsaw by night to wystawa prac laureatów konkursu na najlepszą współczesną fotografię nocną stolicy. Z prawie 500 nadesłanych na konkurs zdjęć jury w składzie Jolanta Rycerska, Jagna Olejnikowska (ZPAF) oraz Łukasz Wojtasik (koordynator projektu Fotomiastikon) wybrało najciekawsze i te zaprezentowane zostaną podczas wernisażu.
Partnerami Galerii jest Akademia Nikona (sponsor nagrody głównej i wyróżnień – warsztatów fotograficznych i albumów) oraz Good Photo – sponsor nagród specjalnych w konkursie.

PROGRAM:
godz. 18.00 – Otwarte warsztaty fotograficzne „Reportaż miejski” z W. Krassowskim
godz. 19:30 - Wernisaż wystawy pokonkursowej, wręczenia nagród laureatom
godz. 21.00 - Koncert Grupy Teatralnej Warszawiaki

Zapraszamy na Legularno zabawe w doborowem towarzystwie – sztuczki karciane, koncert szlagierów - harmonja będzie rżnąć poleczkie i sztajerki:) Walcie jak w dym!

Muzeum Historii Polski

„Zagraj i zbuduj swoje miasto” to hasło szeregu atrakcji przygotowanych przez Muzeum Historii Polski na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja. W 10. edycji imprezy MHP bierze udział już po raz piąty.  

W ogrodzie obok tymczasowej siedziby MHP uczestnicy, dzięki grom planszowym, będą mogli wziąć udział w planowaniu i budowaniu  dawnych osad i miast. Dla dzieci i młodzieży przygotowane są gry, quizy, zagadki. Chętni będą mogli prześledzić rozwój miast dawnej Polski: najpierw zbudować wczesnośredniowieczną osadę, poznając ówczesne realia życia i znaczenie drobnych nawet decyzji. Można też będzie zmierzyć się z wyzwaniami, jakie rzucają badaczom skąpe źródła historyczne: czy tak naprawdę da się ustalić granice Polski Mieszka I; a potem zagrać w grę pozwalającą poznać zasady budowy miast w X-XVIII wieku.

Ponadto przypomniane zostaną fragmenty legend polskich w interpretacji Teatru Wolandejskiego.

W muzealnym kiosku multimedialnym będzie wyświetlana prezentacja przyszłej wystawy stałej Muzeum oraz filmy historyczne.

A miłośnicy książek będą mogli zakupić publikacje MHP.

Stara Galeria ZPAF i Galeria OBOK ZPAF

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów jest  Człowiek
Prelekcje i spotkania poprowadzą wykładowcy i absolwenci Studium Fotografii ZPAF.

Kolejno wystąpią:

Georgia Krawiec (godz 19.00) - w trakcie swojego wystąpienia skupi się na roli autoportretu jako sposobie na dokumentację procesu przemijania i destrukcji.

Mirosława Gmaj, (godz 20.00) - opowie o swoich doświadczeniach pracy i dokumentowaniu małej, zamkniętej do wewnątrz własnych tradycji, starowierskiej społeczności.

Mikołaj Grynberg (godz. 21.00) wraz z zaproszonymi absolwentami i słuchaczami swojej
pracowni autorskiej prowadzonej w ramach SF ZPAF z pewnością odniesie się do roli fotografii jako narzędzia do humanistycznego opisu istoty ludzkiej.

Spotkania zakończy o godz 22.00 Artur Piecyk, który opowie o swojej autorskiej wystawie w Galerii Obok ZPAF, a także o problemach i ważkich, ponadczasowych tematach jakie porusza w swoich fotograficznych cyklach.

Potencjalnych gości przepraszamy jeśli jakieś spotkanie przesunie się o kilka minut.
Wspomnianym prelekcjom będzie towarzyszyła prezentacja zdjęć Słuchaczy Studium ZPAF, a także bieżące wystawy.

Miejsce spotkań autorskich:
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8
Rozpoczęcie 19.00, przewidywane zakończenie 23.30 - 24.00
Moderator Nocy Muzeów - Anna Wolska

Warszawska Szkoła Fotografii

18 maja br. w godz. 19.00 – 0.00, Warszawska Szkoła Fotografii (ul. Łazienkowska 14) zaprasza wszystkich do swojej siedziby na wystawę oraz spotkanie autorskie w ramach Nocy Muzeów. Tematem przewodnim wieczoru będzie fotografia trójwymiarowa (3D).

Od godz. 19.00 WSFoto proponuje wystawę retrospektywną, przedstawiająca zbiór najlepszych trójwymiarowych fotografii, stworzonych w latach 2008 – 2010 przez fotografów Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala.

O godz. 21.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Maciejem Szalem i Krzysztofem Gajewskim na temat fotografii trójwymiarowej. Goście wieczoru wprowadzą słuchaczy w niezwykłą opowieść o fotografii stereoskopowej, dziś nazywaną po prostu 3D. Na podstawie swoich doświadczeń, wystaw, projektów artystycznych i komercyjnych przedstawią charakterystykę pracy nad trójwymiarowymi obrazami i trudności wiążące się z tym rodzajem fotografii. Fotografowie odpowiedzą na pytania skąd wzięła się fotografia stereoskopowa, do czego niegdyś służyła i do czego może służyć nam dziś.

Szczegółowe informacje nt. gości wieczoru oraz ich projektów na www.3dphoto.com.pl.

Dla wszystkich odwiedzających progi szkoły, zapewniamy okulary trójwymiarowe.

Galeria RAL9010

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18/19 maja, Galeria RAL9010 przygotowała dwa wyjątkowe wydarzenia. Pierwsze odbędzie się w kulturalnym centrum Warszawy „Jerozolima”, gdzie zostanie zaprezentowana wystawa Katarzyny Szeszyckiej i Konrada Królikowskiego „Pełnia  - Suplement”, drugie w samym sercu stolicy przy ul. Złotej 48/54 w siedzibie Galerii RAL9010.

W kamienicy przy Al. Jerozolimskich 57, w klubie „Jerozolima” zawisną wielkoformatowe obrazy, zdjęcia, lightboxy i prace video. Swoją wystawę pokaże Katarzyna Szeszycka, młoda, szczecińska artystka, absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu, ambasador Szczecina.

Artystka zajmuje się malarstwem, wideo, akcjami w przestrzeni publicznej. Jest autorką działań zrealizowanych w przestrzeni miejskiej Szczecina, Berlina, Santander, Jakarty w ramach projektu „Glamrury Prodżekt”. Wraz z fotografem Konradem Królikowskim zrealizowała dwa projekty: pierwszy „Pełnia - Realizacja”, który został zaprezentowany w Muzeum Narodowym w Szczecinie (2012) i drugi „Pełnia – Suplement”, który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Wystawa Katarzyny Szeszyckiej będzie również udostępniona w Galerii RAL9010 w dniach od 21.05 – 20.06.2013 r.

Drugie wydarzenie organizowane w Noc Muzeów przez galerię, to wystawa obrazów i płaskorzeźb Aleksandra Laszenki zatytułowana „Which way?”. W przestrzeni galerii RAL 9010, 18 maja od godziny 19:00 do północy zostaną pokazane wielkoformatowe prace Aleksandra Laszenki - wybitnego przedstawiciela młodego pokolenia malarzy, współzałożyciela i aktywnego członka powstałej jesienią 2004 r. grupy artystycznej Der Blaue Ratler. Nowa seria obrazów nie była dotychczas prezentowana publiczności warszawskiej, Noc Muzeów to wyjątkowa okazja by je zobaczyć.

Galeria RAL9010 uczestnicząc w ciekawych projektach integruje artystów i miłośników sztuki. W tym roku, po raz trzeci biorąc udział w Nocy Muzeów przygotowała dla publiczności 2 wystawy: geometryczne przepełnione metafizycznym klimatem obrazy Aleksandra Laszenki oraz wielowymiarowy,  multimedialny  projekt Katarzyny Szeszyckiej.

AGAD (Pałac Raczyńskich, ul. Długa 7

Zaprezentowane zostaną unikatowe ze względu na swe rozmiary (do 5 m długości) oraz bogato zdobione dokumenty sułtańskie (tzw. tugry) i inne dokumenty tureckie z okresu od XV do XVII w., pisane w alfabetach arabskim i łacińskim. Odbędą się też pokazy, zajęcia tematyczne związane ze stosunkami polsko-tureckimi oraz koncerty koncerty klasycznej muzyki tureckiej w wykonaniu zespołu Naneli-Lale (o godz. 1900 i 2100).

Noc Muzeów w AGAD jest organizowana we współpracy z Ambasadą Turcji w Polsce. Przed rozpoczęciem pokazów dla publiczności, w AGAD odbędzie się spotkanie ambasadorów zaproszonych do obejrzenia tugr przez JE Yusufa Ziya Özcana, ambasadora Republiki Turcji w Polsce.

Noc turecka rozpoczyna cykl imprez archiwalnych organizowanych przez AGAD, związanych z obchodami 600-lecia nawiązana stosunków polsko-tureckich, których kulminacja przypadnie w roku 2014.

ip

Słowa kluczowe: Noc Muzeów 2013 Warszawa program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Nocna mara obraz
"Nocna mara", czyli groza w malarstwie Johanna Heinricha Füssliego

Czy dzieło sztuki może przywodzić na myśl horrory?

Łucznicy Wyspiański
"Łucznicy" Wyspiańskiego i ich kontrowersyjna konserwacja

Poznajcie historię dzieła z kościoła franciszkanów w Krakowie.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.