Dzieje się - Sztuka

Rusza projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019

2017-09-14 11:59:05 | Warszawa

Rusza projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 w nowej siedzibie w Domu Kultury Kadr. Jest to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek tańca współczesnego, którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA).

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019Centrum Sztuki Tańca, w ramach programu, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca. Po oficjalnym otwarciu, 18 września, zaprezentowane zostaną dwa spektakle organizatorów projektu: „ABSOLUTELY FABULOUS Dancers”/HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska, Magdalena Przybysz i Wojciech Grudziński oraz „Biały KWADRAT na czarnym tle”/Paulina Święcańska.

Próby stworzenia w Warszawie stałego miejsca dla tańca sięgają 1933 r. i inicjatywy m.in. wszechstronnej choreografki Tacjanny Wysockiej. Po przemianie ustrojowej w 1989 r. nastąpiła aktywizacja środowiska tańca współczesnego. Mimo to przez kolejne dziesięciolecia takie miejsce nie powstało. - Począwszy od 2001 r. powstało wiele organizacji pozarządowych, które dążyły do stworzenia stałego miejsca i regularnej prezentacji artystów tańca współczesnego w Warszawie. Realizowane był projekty takie jak Warszawska Scena Tańca, Warszawska Platforma Tańca czy projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca w Mazowieckim Instytucie Kultury. Wszystkie te działania doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy, przez  trzy kolejne lata taniec współczesny będzie miał swoją stałą siedzibę w Domu Kultury Kadr pod nazwą Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 - mówi Agata Życzkowska, dyrektorka CST.  

PROGRAM 2017 / PREZENTACJE ARTYSTYCZNE

W ramach programu, CST, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego: znajdą się tu zarówno improwizacje taneczne, spektakle oparte na strukturze, prace instalacyjne, spektakle interdyscyplinarne, performansy. Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa artystów z widzami.  W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca. Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: MORZE MOŻLIWOŚCI oraz OKO CYKLONU:

MORZE MOŻLIWOŚCI
Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

OKO CYKLONU
Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Jedno łączy te spektakle: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

Startujemy 18 września 2017
Prezentujemy we wrześniu 5 spektakli tanecznych z różnych technik
Dyskutujemy o tańcu w ramach rozmów po spektaklach
Od października do grudnia jesteśmy w każdy poniedziałek w Domu Kultury Kadr

18.09.2017 / PONIEDZIAŁEK / OTWARCIE

MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 19:00 / „ABSOLUTELY FABULOUS Dancers” / HOTELOKO movement makerks /  Wojciech Grudziński / Magdalena Przybysz /Agata Życzkowska / prezentacja organizatorów: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
„Pod niebem gwiazd biegniemy, a każdy sam”. Aktorka, tancerz i choreografka podejmują temat edukacji i tożsamości, tworząc swój własny absurdalny styl taneczny w rytmach muzyki lat 80., krakowiaka i muzyki klasycznej.

18.09.2017 / MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 20:00 / „Biały KWADRAT na czarnym tle” / Paulina Święcańska / prezentacja organizatorów: Fundacja Artystyczna PERFORM
Improwizacja, kontakt improwizacja i inne wariacje na temat ruchu w towarzystwie muzyki na żywo. Spektakl w swoich założeniach koncepcyjnych porusza się w czystej formie wizualnej, to zbiór skojarzeń dotyczących tematu pustki i zapełnienia.

Po dwóch spektaklach zapraszamy na spotkanie artystów z widzami
Spotkanie prowadzi: Hanna Raszewska-Kursa

Bilety 10 zł / dostępne w kasach DK Kadr i na stronie DK Kadr: http://www.dkkadr.waw.pl/

Adres:
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Dom Kultury Kadr
ul. Rzymowskiego 32
02-697 Warszawa

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, warsawholic

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

ip

Słowa kluczowe: Warszawa, taniec, teatr tańca, taniec współczesny, Dom Kultury Kadr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.