Dzieje się - Sztuka

Wystawy, warsztaty i spotkania na Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej

2016-11-16 14:04:47 | Warszawa

Zanurz się w myśleniu i dociekaniach. Pomędrkuj i pogłówkuj, a nawet zabłądź. Zachwyć się złożonością świata. Pytaj, szukaj i stale odkrywaj. Pozostaw przyziemne sprawy, oderwij się od realności. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej zaczyna się już 18 listopada! W programie są dwie wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania i imprezy muzyczne.

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej rozpocznie się w piątek 18 listopada o 20:00 w Stacji Muranów, gdzie będzie można obejrzeć wystawę „Historia kilku błędów”. O swoich pomyłkach, błędach i wychodzeniu ze strefy komfortu opowiedzą m.in. reżyserka Agnieszka Glińska, pisarka Ania Dziewit, rysownik Andrzej „Rysuje” Milewski i językoznawczyni Ewa Rudnicka. Historie zebrali członkowie Stowarzyszenia Dziki Bez oraz dziennikarze Gazety Wyborczej. Wystawę będzie można oglądać do końca trwania festiwalu, czyli do 27 listopada.

Na zakończenie festiwalu w dniach 24-26 listopada od 19:00 do 23:00 zaplanowana jest druga wystawa „Co po błędzie. Akcja w lokalach”, którą przygotowuje studio Matosek/Niezgoda znane z eksperymentalnych projektów ART SPACE #POLIGON i #WizualneSPA. Artyści biorący w niej udział opowiedzą o emocjach, które towarzyszą człowiekowi, kiedy ten zorientuje się, że popełnił błąd. W czterech witrynach miejskich (Mazowiecka 3/5, Ordynacka 14, Żurawia 16/20, Koszykowa 70) będzie można obejrzeć smutek, złość, wstyd i obojętność. Przedstawią je czołowi polscy artyści performatywni: Maciej Chorąży, Zuzanna Golińska, Maria Magdalena Kozłowska oraz duet Nomadic State (Stach Szumski i Karolina Mełnicka).

W programie festiwalu znalazły się również warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania oraz dyskusje i imprezy muzyczne. Wszystkie oscylują wokół dwóch tematów: błędu oraz obcych języków. Nie chodzi jednak o języki narodowe, lecz o języki różnych dziedzin ludzkiej działalności.

Myślenie abstrakcyjne daje człowiekowi możliwość łączenia pozornie niepasujących do siebie zjawisk. Dzięki niemu potrafimy odnaleźć jednakowe struktury z pozoru różnych rzeczy i tworzyć niezwykłe dzieła i odkrycia, metafory i analogie. Tak powstaje poezja, sztuka czy matematyka.

Program festiwalu ma pokazać w praktyce, jak fascynujące może być myślenie abstrakcyjne, uczenie się i rozwijanie, a także krytyczne myślenie. Dotyczy on procesu uczenia, rozwijania swojej kreatywności i poszukiwania związków, podobnych struktur, które łączą bardzo różne dziedziny – sztukę, humanistykę i nauki ścisłe. Dotyczy również nieodzownego elementu tych wszystkich działań – błędu.

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się w dniach 18-27 listopada w Warszawie dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego organizatorami są Stacja Muranów i Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

Więcej na stronie festiwalu>>

ip

Słowa kluczowe: Festiwal Myśli Abstrakcyjnej, sztuka warszawa, wystawy warszawa, Agnieszka Glińska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.