Zmień miasto
Sztuka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Dzień Wolnej Sztuki

Kiedy2017-04-22
GdziePaństwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
Warszawa
Dzień Wolnej Sztuki

Teatralny strój pochodzący z Chin lub wykonana z części po pralce Frani kosiarka elektryczna – pięć niecodziennych obiektów przygotowało dla zwiedzających Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się już 22 kwietnia.

8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia czasu spędzonego na oglądaniu jednego eksponatu na wystawie wśród zwiedzających. Czy wizyta w muzeum to tak naprawdę maraton, podczas którego trzeba zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć, stąd pomysł zorganizowania ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki.

W ciągu godziny zwiedzający przyjrzą się pięciu wybranym przez muzeum obiektom i będą oglądać je POWOLI. Obok każdego eksponatu staną kuratorzy, którzy nie tylko opowiedzą historię wybranych dzieł. Przede wszystkim pobudzą zwiedzających do dyskusji i zainspirują do zastanowienia się nad tym, co przedstawia dany obiekt. Według organizatorów sztukę należy oglądać z rozmysłem, ale bez kompleksów. A każdy muzealny eksponat kryć może w sobie niewidoczną na pierwszy rzut oka niezwykłą historię.

Na Dniu Wolnej Sztuki w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pojawi się kosiarka elektryczna, którą w latach 90. samodzielnie skonstruował Wiesław Zielonka, wykorzystując części dziecięcego wózka, silnik pralki Frani oraz noże własnej roboty. Usłyszeć będzie można historię nart wykonanych ze sklejki, które przeszły ewolucję od środka transportu do synonimu wolności i niezależności. Nie zabraknie strojów – uczestnicy akcji z bliska przyjrzą się tradycyjnemu ubiorowi góralki żywieckiej. Przeniosą się także w inną część świata – do Chin, gdzie teatralny strój szyty jest z jedwabnego, różowego atłasu, haftowanego złotą nitką. Z kolei na koniec poznają znaczenie zwierzęcych symboli wotywnych.

Dzień Wolnej Sztuki

22 kwietnia, godz. 12:00-14:00

Wstęp wolny

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ul. Kredytowa 1

Aktualne wydarzenia Sztuka
DataWydarzenieMiejsce
2017-05-19
-
2017-08-31
Hungarian Love - Węgierska miłośćPaństwowe Muzeum Etnograficzne
2017-06-05
-
2017-07-11
"Historia Twarzy Brave Kids 2017"Obornicki Ośrodek Kultury
2017-06-21
-
2017-09-07
CudawiankiCentrum Olimpijskie im. Jana Pawła II w Warszawie ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
2017-06-22
-
2017-08-27
Making places. Fieldoffice Architects I Sheng-Yuang Huang Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Zobacz inne wydarzenia
FB dlaMaturzysty.pl reklama