Sztuka
Zbigniew Lengren - wystawa z cyklu "Mistrzowie karykatury polskiej"

Zbigniew Lengren - wystawa z cyklu "Mistrzowie karykatury polskiej"

Opis

Zbigniew Lengren

Wybitny polski grafik, rysownik, karykaturzysta, ilustrator, plakacista i scenograf. Jako karykaturzysta debiutował w 1944 roku w czasopiśmie „Stańczyk”. Od 1946 roku współpracował z „Przekrojem”, gdzie publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem. Jego prace publikowały również inne czasopisma, m.in. „Szpilki” i „Świat”. Ilustrował książki, tworzył plakaty filmowe i pisał utwory satyryczne, m. in. „Drobiazgi spod pióra” i „Fraszki”. Był laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem, którą otrzymał w 1988 roku oraz Orderu Uśmiechu.

Idea i scenariusz wystawy

Wystawa w Muzeum Karykatury zaprezentuje jego rysunki satyryczne, ilustracje, plakaty, fotomontaże, projekty scenograficzne oraz filmy animowane autorstwa Zbigniewa Lengrena.

Wystawa prac Artysty przygotowywana przez Muzeum Karykatury w Warszawie będzie próbą przekrojowego ukazania kilku wątków jego twórczości, koncentrując się na humorystycznym ich aspekcie. Stąd też znajdą się na niej przede wszystkim żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne fotomontaże, ilustracje książkowe i plakaty. Kolejno wymienione elementy wystawy stworzą jej narrację, prowadząc widza poprzez świat niezwykłych skojarzeń, pełnych nie tylko humoru, ale czasami także gorzkiej ironii.

Osobny fragment wystawy poświęcony będzie kojarzonej z twórczością Zbigniewa Lengrena postaci Profesora Filutka i jego psa Filusia. Na wystawie pojawią się nigdzie dotąd nieprezentowane w oryginałach historyjki o ich zabawnych przygodach. Po raz pierwszy także zostaną upublicznione filmy rysunkowe z ich udziałem, wyprodukowane w latach 50. ubiegłego stulecia w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Ich reżyserem był wybitny polski twórca filmów rysunkowych dla dzieci Władysław Nehrebecki. Scenografię i rysunki do filmów opracował oczywiście Zbigniew Lengren. Przedstawione zostaną również inne materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie z archiwum rodzinnego Artysty, a także z kolekcji filmowej Telewizji Polskiej i Fundacji Satyry Europejskiej „Koziołki” z Poznania.



Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.