Sztuka
After Positive - Maciej Gąbka

After Positive - Maciej Gąbka

  • 2018-01-11, , godzina 18:00, do 2018-02-23
  • Pawilon Sztuki ERGO Hestia, ul. Kostrzewskiego 1 , Warszawa

Opis

Najnowsza wystawa "After Positive" Macieja Gąbki podejmuje temat wątpienia i stawia pytanie o jego miejsce w codzienności. Artysta, który jest finalistą konkursu Artystyczna Podróż Hestii z roku 2016, zaprezentuje 7 minimalistycznych obiektów, będących rozwinięciem jego pozytywowo-negatywowej metafory poznawania rzeczywistości. Młody twórca wykorzystuje w ten sposób medium sztuki jako poznawczą alternatywę dla filozofii a nawet fizyki.

Czy wątpienie można zwizualizować? Wystawa After Positive jest materialną próbą pokazania, z jaką łatwością ulegamy powszechnemu złudzeniu, iż zmysły w zupełności wystarczą, aby poznać całokształt otaczającej nas rzeczywistości. Może się bowiem okazać, że rzeczy, byty i zjawiska, które do tej pory uważaliśmy za oczywiste, posiadają więcej odcieni niż moglibyśmy przypuszczać. Styczniowa wystawa w Pawilonie Sztuki jest w pewnym sensie zachętą i pochwałą wątpienia. Wątpienie i pytanie o prawdę odkrywają bowiem skutecznie wielowymiarowość otaczającego nas świata. Co ciekawe, są one także podstawowymi narzędziami filozofii. W ten sposób siedem obiektów, wykonanych w charakterystycznej dla Macieja Gąbki stylistyce, stawia odbiorcę w takim samym punkcie, jak każdego z wielkich myślicieli – na początku procesu poznawania.

[...] Maciej Gąbka stawia nas w sytuacji permanentnego wątpienia i zadawania pytań o (nie)obecność. Wymaga od nas aktywności, ponieważ jego prace balansują pomiędzy materialnością a dematerializacją. Grają z naszymi skłonnościami do stwierdzania czy opartego na pewności oznajmiania, że coś jest lub czegoś nie ma. W konsekwencji wskazują na wątpienie jako inspirujący i pozytywny aspekt ludzkiej kondycji - Marta Smolińska.

Maciej Gąbka (ur. 1993) - ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, kierunek Grafika Warsztatowa. W 2017 roku obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski Różnia w pracowni prof. Mirosława Pawłowskiego. Prace głównie realizuje w technikach graficznych oraz instalacji. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.