Sztuka
Biżuteria Kolekcjonerska w DESA Unicum

Biżuteria Kolekcjonerska w DESA Unicum

  • 2017-12-02, do 2017-12-10
  • wstęp wolny
  • Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1a, Warszawa

Opis

Art déco to biżuteria wyzwolonych kobiet. Pasuje równie dobrze do krótko ściętych włosów jak i odsłoniętych kolan i chłopięcej sylwetki. Ten styl modny był już w latach 20-tych XX wieku. Dziś klasyczna biżuteria wróciła do mody. Sięga po nią coraz więcej kobiet w różnym wieku. Świąteczna odsłona aukcji Biżuteria Kolekcjonerska już 12 grudnia.

Krótkie, chłopięce fryzury, odsłonięte kolana, pończochy i luźne sukienki o obniżonej talii. Tak noszono się już w latach 20-tych XX wieku. Modna stała się, popularna też dzisiaj, sylwetka o smukłych biodrach i małych piersiach. Uproszczone stroje harmonizowały z młodzieńczym wizerunkiem „chłopczycy”. Nowy styl stał się podstawą do tworzenia nowoczesnej biżuterii, dostosowanej do aktywnego trybu życia. Art déco kojarzy się dziś z emancypacją kobiet. Wyroby tamtego okresu są nowoczesne w wyrazie, ujmują urokiem wiele młodych osób.

Jednym z najefektowniejszych przedmiotów na aukcji jest brosza art déco dekorowana diamentami. Brosza wykonana jest z najtrwalszego kruszcu jakim jest platyna. Umożliwia ona tworzenie ażurowych wzorów, lekkich a jednocześnie wytrzymałych. W centrum umieszczony został dwukaratowy diament otoczony symetrycznie ponad sześćdziesięcioma mniejszymi diamentami w różnych szlifach: począwszy od pełnych diamentowych po szlify akantowe. Jej cena wywoławcza to 80 tys. złotych. Wśród licytowanych przedmiotów znajdzie się także pierścionek pochodzący z Rosji, który powstał w okresie międzywojennym. Symetrycznie ustawienie diamentów i rozet diamentowych nawiązuje do prostoty stylu art déco. Cena wywoławcza wynosi 8 tys. złotych. Kolejnym przykładem biżuterii w tym stylu jest bransoleta, składająca się z 5 sznurów pereł hodowlanych. Jej ozdobne zapięcie pochodzi z lat 20.-30. XX w. i wykonane jest z biegłego złota. Dekorowane jest w całości rozetami diamentowymi, a centralnie zdobione trzema perłami hodowlanymi. Cena wywoławcza obiektu wynosi 11 tys. złotych.

Na gwiazdkowej Aukcji Biżuterii Kolekcjonerskiej w DESA Unicum znajdzie się około stu przedmiotów pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX wieku po czasy współczesne. Oferta składa się m.in. z wyrobów wysadzanych wyłącznie diamentami – od kolczyków w formie trójlistnej koniczyny z końca dziewiętnastego wieku (cena wywoławcza: 9 tys. złotych) po współczesną brylantową obrączkę marki Rivoir (cena wywoławcza: 8,5 tys. złotych). Na aukcji znajdzie się również biżuteria dekorowana niezwykłymi kamieniami kolorowymi: naszyjnik z podwójnych sznurów pereł akoya z turmalinowym zapięciem (cena wywoławcza: 9 tys. złotych) czy z motylem wysadzanym brylantami w kolorze koniakowym i żółtymi szafirami (cena wywoławcza: 12 tys. złotych). Na uwagę zasługuje również niezwykła brosza w stylu edwardiańskim inspirowana biżuterią Marii Antoniny (cena wywoławcza: 12 tys. złotych). Brosza dekorowana jedną perłą pochodzi z początku XX wieku. Konstrukcja wykonana została ze złota, zaś dwa karaty diamentów oprawiono w platynę. Na aukcji nie zabraknie również biżuterii w formie much, koników polnych czy secesyjnych emaliowanych brosz z motywem gałązek kwiatowych.

Aukcja: 12 grudnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1a, Warszawa

Wystawa obiektów: 2-10 grudnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1a, Warszawa, wstęp wolny

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.