Sztuka
Dom

Dom

  • 2017-12-11, do 2017-12-22
  • Galeria Schody, ul. Nowy Świat 39, Warszawa

Opis

Blisko 30 nostalgicznych rysunków miejsc i ludzi, którzy tworzą historię Warmii i Mazur, znajdzie się na wystawie „Dom” artystki Weroniki Tadaj-Królikiewicz. Ekspozycję będzie można obejrzeć od 11 do 22 grudnia 2017 r. w warszawskiej Galerii Schody przy ul. Nowy Świat 39, od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 18.00.  

Podróż w czasie

Inspiracją do prac były archiwalne zdjęcia z pierwszej połowy XX wieku Pasymia i okolic, zgromadzone głównie przez rodzinę malarki, pastora Pasymia, a także jego mieszkańców. – Interesują mnie głównie ludzie widniejący na zdjęciach. To oni wypełniają moje „Domy” niczym duchy z przeszłości – mówi Weronika Tadaj-Królikiewicz. Na wystawie znajdą się między innymi rysunki nagrodzone: "Puste miasto", 150x150 cm, ołówek na papierze 2017 (I nagroda) oraz "Autochtoni" ołówek na papierze 66 x147cm 2015 (Grand Prix), a także rysunek „Dom II” z 2009 roku (Grand Prix na Salonie Wielkopolskim). Większość prac rysunkowych prezentowanych w Galerii „Schody” wchodziła w skład pracy doktorskiej, którą artystka obroniła w 2010 roku. - Jestem autochtonką, moja rodzina jest związana z Warmią i Mazurami od ponad 200 lat. Mam nadzieję, że moje subiektywne spojrzenie na Pasym i okolice pozwoli Warszawiakom wczuć się w klimat ubiegłego stulecia w mazurskich miastach – dodaje Weronika Tadaj-Królikiewicz.

Sam Pasym jest jedną z najstarszych mazurskich miejscowości. Wyjątkowy klimat miasta, gdzie na każdym kroku przemawia historia, od dawna kradł serca twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki. I tak można go było zobaczyć m.in. w filmach: Południk zero, Cudownie ocalony, Piekło – niebo, Cztery noce z Anną czy serialu Miłość nad rozlewiskiem – ekranizacji książki Małgorzaty Kalicińskiej.

Malarka
 
Weronika Tadaj-Królikiewicz ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest 5-krotną laureatką głównej nagrody na Olsztyńskim Biennale Plastyki o „Medal Prezydenta” (cztery razy I nagroda w V, VI, VII i X edycji oraz Grand Prix w IX edycji) oraz nagrody specjalnej stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Brała udział w 51 wystawach zbiorowych oraz prezentowała prace na 15 indywidualnych wystawach głównie na swoim rodzinnym terenie Warmii i Mazur.

Partnerami wystawy są: Kristensen Group – deweloper nieruchomości wakacyjnych, który w Pasymiu zrealizował inwestycję Osadę Zamkową oraz Galeria Schody.

Ostatnio dodane
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Piotr Wojtasik
Album Piotra Wojtasika został Polską Jazzową Płytą Roku 2017

Światowej sławy trębacz z Wrocławia koncertował już u boku największych światowych gwiazd jazzu.

Kupony i kody rabatowe