Sztuka
Ireneusz Jankowski - wystawa malarstwa "Pejzaże zapamiętane"

Ireneusz Jankowski - wystawa malarstwa "Pejzaże zapamiętane"

  • 2017-04-25, , godzina 19:00, do 2017-05-15
  • Galeria Schody, ul. Nowy Świat 39, Warszawa

Opis

Organizatorzy zapraszają na wystawę malarstwa Ireneusza Jankowskiego, która będzie prezentowana w Warszawie w Galerii Schody od 25 kwietnia.

Malarstwo Ireneusza Jankowskiego wyrasta z jego fascynacji krajobrazem, niezwykłym pejzażem pól, łąk, lasów, jezior Mazowsza, Podlasia, Roztocza, Mazur. Ich kolorytem, wzajemnym układem, zmysłowością, a zwłaszcza spokojem, ciszą budzącą ukojenie, wyciszenie, intymność. Artysta tworzy pogodną, harmonijną wizję rodzimego krajobrazu, bezmiaru przyrody, wyrażoną językiem abstrakcji, odrealnionych form plastycznych. Odczytuje świat symbolicznie, metaforycznie; komponuje syntezę otoczenia człowieka, złożonego z wielu elementów, składników i żywiołów sterowanych nieznaną, mistyczną siłą i energią. Pejzaż stał się odzwierciedleniem jego przeżyć i wrażeń, marzeń i pragnień, świadectwem odczuwania otaczającej nas rzeczywistości.

Ireneusz Jankowski nie narzuca widzowi swoich wyobrażeń przestrzeni ludzkiego żywota. Ściszonym głosem opowiada o sensie istnienia natury, przestrzega przed nachalną ingerencją człowieka w jej strukturę, rytm i koloryt, która doprowadzić może do rozerwania, unicestwienia istniejącego świata. Jego rozległa, różnorodna wizja pejzażu, rygorystycznie pozbawiona obecności człowieka, wywołuje szczególne emocje i refleksje, przeżycia i przemyślenia. 

Mapa

Ostatnio czytane
Najważniejsze muzea w Europie - zobacz, ile kosztują
Najważniejsze muzea w Europie - zobacz, ile kosztują

Nasz kontynent jest jednym z bogatszych w muzea, galerie artystyczne, miejsca związane z kulturą. Gdzie warto się udać i ile będzie nas to kosztować?

Powrót impresjonizmu
Powrót impresjonizmu

Wszystkie te obrazy budzą najlepsze uczucia - zachwyt nad pięknem przyrody, zadumę nad subtelnością natury. Działają uspokajająco, kojąco, a ich siła tkwi w delikatności i ulotności.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w