Sztuka
Jane Birkin w Teatrze Roma

Jane Birkin w Teatrze Roma

Opis

Jane Birkin w trakcie swojego koncertu w Teatrze Roma zaśpiewa m.in. piosenki Serga Gainsbourga. Gainsbourg był wieloletnim partnerem Birkin, zarówno na scenie jak i w życiu prywatnym.

Ich córka Charlotte, to znana aktorka, mająca na swoim koncie doskonale przyjętą płytę solową. To wspólnie z Gainsbourgiem, Birkin wylansowała swój największy przebój "Je t'aime... moi non plus". Wiemy już dokładnie, które piosenki wykonywane wcześniej z Sergem zaśpiewa artystka w trakcie swojego występu.

Jane Birkin (ur. 14 grudnia 1946 w Londynie) - brytyjska aktorka i piosenkarka. Od końca lat 60. mieszka we Francji i tworzy głównie w języku francuskim.

Birkin rozpoczęła karierę filmową w latach 60., pojawiając się m.in. w znanym filmie Michelangelo Antonioniego Powiększenie (Blowup). W 1968 wyjechała do Francji, starając się o główną rolę w filmie Slogan, którą otrzymała, mimo że nie znała francuskiego. Ale tak naprawdę Birkin dla Francuzów odkrył francuski piosenkarz Serge Gainsbourg. W 1969 zaśpiewali razem kontrowersyjną piosenkę Je t'aime... moi non plus. Piosenka, ze względu na swojej seksualne podteksty, została zakazana w wielu krajach, co tylko przydało sławy obu artystom. Piosenka powstała na życzenie Brigitte Bardot, która poprosiła Gainsbourga o napisanie "najbardziej romantycznej piosenki, jaką tylko można by sobie wyobrazić". Początkowo Gainsbourg nagrał piosenkę z Bardot, ale jej ówczesny mąż Gunter Sachs nie zgodził się na jej upublicznienie. Zamiast z Bardot, Gainsbourg zaśpiewał ją w 1969 ze swoją ówczesną kochanką, brytyjską piosenkarką Jane Birkin, której ta piosenka otworzyła drogę do kariery we Francji i na całym świecie. Piosenka, której tytuł można przetłumaczyć jako "Kocham cię... ja też nie", powstała w okresie szczytowym rewolucji seksualnej. Wywołała liczne kontrowersje, głównie ze względu na pojawiające się w niej podteksty seksualne, a także sposób jej wykonania (m.in. westchnienia Birkin). Piosenka została również potępiona przez Watykan. W 1976 Serge Gainsbourg nakręcił film pod tym samym tytułem, w którym również wystąpiła Jane Birkin.
 
W 1973 pojawiła się ponownie na ekranach kin jako kochanka Brigitte Bardot w filmie Gdyby Don Juan był kobietą. W 1975 zagrała w filmie Je t'aime... moi non plus wyreżyserowanym przez Gainsbourga. W sumie zagrała dotychczas w ponad 80 filmach, jednak jej role nie spotkały się z wielkim aplauzem krytyków. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara (1985 - za główną rolę w La Pirate, w 1987 - za główną rolę w filmie Kobieta mego życia i w 1992 - za drugoplanową rolę w La Belle noiseuse). Z większą przychylnością spotkała się jej twórczość muzyczna. Do tej pory wydała 15 albumów. Śpiewa charakterystycznym, nieco dziecięcym głosem, przypominającym szept, z ciągle wyraźnym angielskim akcentem. Jane Birkin otrzymała Order Imperium Brytyjskiego oraz francuski Ordre National du Mérite.
 
Jane Birkin znana jest również jako towarzyszka życia znanych francuskich i angielskich twórców. Jej partnerami byli brytyjski kompozytor John Barry, francuski piosenkarz Serge Gainsbourg i francuski reżyser Jacques Doillon. Z tych trzech związków artystka ma trzy córki: Kate Barry (fotograf), Charlotte Gainsbourg (aktorka i piosenkarka) i Lou Doillon (aktorka i modelka). Największą popularność zdobyła Charlotte: córka Jane i i francuskiego barda, kompozytora i filmowca Serge'a Gainsbourga, którego album 'Melody Nelson' został okrzyknięty poematem symfonicznym epoki pop. Charlotte oprócz udanych występów w filmie ma na swoim koncie doskonale przyjęty album Charlotte Forever.
 


Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.