Dzieje się - Teatr

"Ariodante" Haendla pierwszy raz w Polsce

2016-03-11 10:08:54 | Warszawa

Nigdy wcześniej niewystawiana na polskiej scenie „Ariodante”, opera wielkiego twórcy baroku, Georga Friedricha Haendla. Premiera spektaklu już 13 marca w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Opery Georga Friedricha Haendla od lat cieszą się ogromną popularnością na europejskich scenach. Interpretacji „Ariodante” podjął się Krzysztof Cicheński, reżyser i autor spektakli eksperymentalnych. „Zrezygnowaliśmy z przedstawiania realiów epoki. Barok inspiruje nas jako pewna forma wrażliwości, którą odnaleźć możemy w późniejszych czasach, także współcześnie” – mówi Cicheński.

Fabuła spektaklu skupiona jest wokół opowieści o zakochanym Ariodante, który ma poślubić swoją wybrankę Ginewrę. Jej ojciec, król Szkocji, z radością wita młodzieńca na swym dworze i oprócz ręki księżniczki obiecuje mu także własny tron. Jednak na drodze do szczęścia staje kochankom żądny władzy Polinesso, któremu pomaga zauroczona nim Dalinda. Jego intrygi skutecznie niszczą relacje rodzinne i oddalają szczęśliwy finał opery.

W warszawskiej inscenizacji minimalistyczną scenografię autorstwa Julii Kosek dopełnią wizualizacje multimedialne przygotowane przez Leszka Garstkę. Projektując scenografię, artyści połączyli różne współczesne konwencje i style, zrezygnowali z odtwarzania barokowej czy średniowiecznej scenerii.

Całość przygotował i poprowadzi wybitny interpretator muzyki dawnej – Władysław Kłosiewicz. W rolach głównych wystąpią znakomici soliści, m.in. Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Kacper Szelążek, Jan Jakub Monowid; towarzyszyć im będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Krzysztof Cicheński – reżyser; wraz z grupą artystów, aktorów i plastyków założył w 2005 roku eksperymentalny teatr Automaton. Współpracuje z poznańskim Teatrem Wielkim, gdzie wyreżyserował m.in. znakomicie przyjęte przez krytyków opery: „Anioł dziwnych przypadków” Bruna Coliego i „Pajace” Ruggiera Leoncavalla, a także spektakl taneczny „Kafka/Schulz: objawienia i herezje”.

Władysław Kłosiewicz – klawesynista, dyrygent i pedagog; od 1993 r. prowadzi Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, a od 2004 r. – międzynarodowy zespół Narol Baroque. Laureat wielu nagród, w tym dwukrotnie nagrody Fryderyk.

ip

Słowa kluczowe: Ariodante, haendel opery, warszawska opera kameralna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Jak poprzez teatr poznawać świat
WTW o 3. edycji projektu "Jak poprzez teatr poznawać świat"

Wrocławski Teatr Współczesny podsumował trzecią edycję warsztatów.

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.