Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Europejscy twórcy otwierają ciało i umysł

2017-07-04

Jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce - Ciało/Umysł - rusza już 11 lipca. 16. edycję, której motywem wiodącym jest czas, otworzy spektakl legendarnego francuskiego choreografa Jérôme'a Bela. Zaraz po nim zaczynamy projekt Performing Europe, stawiający pytania o znaczenie tańca.

Czas rozpatrywany w wielu aspektach – jako pęd, ciągłość, a także punkt - będzie spoiwem łączącym różnorodne wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł, która zacznie się 11 lipca w Warszawie. - Spoglądamy na czas rozumiany jako porządkowanie, reprodukowanie, zapisywanie i archiwizowanie, a także czas biologiczny ciała postrzegany jako przemijanie. Stawiamy pytania o czas wolny czy też bunt przeciwko tyranii zegara, o alternatywy dla przyszłości oraz, co dla nas niezwykle ważne, o sposoby mierzenia i wyrażania czasu w tańcu – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka festiwalu, a także prezeska fundacji Ciało/Umysł.

Tańczyć każdy może

Festiwal zainauguruje spektakl francuskiego tancerza i choreografa, Jérôme'a Bela, nazywanego filozofem tańca i jednym z prekursorów ruchu non-dance. Specjalnie dla Ciała/Umysłu przygotował unikatową odsłonę spektaklu „Gala”, zrealizowanego wcześniej w różnych zakątkach świata – m.in. Paryżu, Berlinie, Budapeszcie, Sao Paulo i Singapurze. Tym razem do udziału w przedsięwzięciu i występu na scenie zaprosił 20 warszawiaków.

W „Gali” Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością, a poprzez uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej. - Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze i wyobrażenia - dodaje dyrektorka festiwalu.

Premierowe spektakle będzie można zobaczyć 11 i 12 lipca na deskach Nowego Teatru w Warszawie. Bilety w cenie 30-50 zł można kupić w siedzibie Nowego Teatru (Warszawa, ul. Madalińskiego10/16) oraz w sieci eBilet i punktach sprzedaży firmy (m.in. sieci salonów Empik).

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria
Partnerzy: Network APAP - Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut
Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, TaniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.
Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Europejscy artyści ponad podziałami

Fundacja Ciało/Umysł popularyzuje taniec nie tylko poprzez festiwal. Już w lipcu zainauguruje w Polsce pierwszy sezon dużego czteroletniego projektu „Performing Europe 2020”, realizowanego jednocześnie w 10 krajach Europy oraz w Libanie. - Ma on na celu zwrócić uwagę na teatr jako główne miejscem spotkań i wymiany doświadczeń, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce – mówi Edyta Kozak, kurator projektu.

W „Performing Europe 2020” bierze udział 36 artystów ze Starego Kontynentu i Świata Arabskiego. Różnicuje ich doświadczenie, estetyka, stosowane praktyki i techniki, kontekst, w jakim pracują oraz moment kariery, w którym się znajdują. - To, co ich łączy, to zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia radykalnych zmian zachodzących w naszych społeczeństwach na scenę, potrzeba odzwierciedlenia codziennej polityki i abstrakcyjnych tematów, chęć przedstawiania kontekstów międzynarodowych i dotarcia do widzów w całej Europie – opowiada Edyta Kozak. W grupie wybranych artystów znalazło się czterech polskich twórców: Wojtek Blecharz, Marta Górnicka, Ramona Nagabczynska, Karol Tymiński.

Znaczenie tańca

Już w lipcu zobaczymy pierwsze efekty pracy wybranych artystów. W ramach PERFORMING EUROPE sezon 1  Wojtek Blecharz - kompozytor, oboista, wykonawca muzyki dawnej – odbywa rezydencję artystyczną, podczas której przygotowuje operę-instalację. Autor burzy w niej tradycyjny model odbioru muzyki, oparty na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu, wykorzystując m.in. maty do jogi i poduszki. - „Body-Opera” dedykowana jest publiczności, bada związki między ludzkim ciałem i tym, jak dźwięk odbieramy, przypominając nam o jego fizycznej naturze – mówi Edyta Kozak. Premiera opery odbędzie się 16 i 17 lipca na Dużej Scenie Nowego Teatru. 17 lipca Wojtek Blecharz będzie również oprowadzać zainteresowanych po instalacji.

W lipcu fundacja zaprasza także na warsztaty prowadzone przez Ramonę Nagabczyńską, tancerkę i choreografkę, współzałożycielkę Centrum w Ruchu. W spektaklu „More. Morus/Więcej” bada ona ograniczenia i możliwości ciała, korzystając m.in. ze stylistyki kolażu, horrorów klasy B, beatboxu, a główną strategią twórczą ustanowiła powtórzenie, odbicie i symetrię. 17 lipca w ramach PERFORMING EUROPE sezon 1 będzie można zobaczyć artystkę przy pracy w Nowym Teatrze – zaprezentuje pokaz work in progress, a także poprowadzi warsztat, którego uczestnicy poznają narzędzia choreograficzne, stosowane podczas procesu tworzenia nowego spektaklu.

W lipcu w foyer Nowego Teatru powstanie „Kiosk w Ruchu” (11-14 oraz 16-17 lipca) - interaktywna instalacja artystyczna, która ma skłaniać do stawiania pytań i szukania odpowiedzi o znaczenie tańca i jego miejsce we współczesnej kulturze. Złożą się na nią spotkania, gry choreograficzne, warsztaty oraz mini mediateka z filmami i książkami. Może tu przyjść każdy i działać samodzielnie lub skorzystać z mapy.

Na wszystkie wydarzenia PERFORMING EUROPE sezon 1 wstęp wolny, obowiązują zapisy: abc@cialoumysl.pl. Liczba miejsc ograniczona. Kolejne przedsięwzięcia w ramach pierwszego sezonu „Performing Europe 2020” na przełomie września i października.

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 1
Kurator: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator:  Nowy Teatr
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Aktivist, Taniecpolska.pl, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl
Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa
Narodowego.

ip

fot. Jose Frade/materiały prasowe

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja Sopot Spa - poczuj zapach nadmorskich wakacjiWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z serii Sopot i Sopot Spa.
FB dlaMaturzysty.pl reklama