Recenzje - Teatr

Która ma fajniejsze HIV?

2009-09-10 09:40:12 | Warszawa

 Niewiele jest innych chorób, które wzbudzałyby emocje podobne do AIDS.  Wielki strach, wielki wstyd - czy można z nimi żyć normalnie? Można brać udział w konkursie o najładniejszą kobietę. Szok?

Blask fleszy. Zainteresowanie mediów. Rywalizują cztery kandydatki. Julia, Urszula, Klara i Irina walczą o tytuł. Bezwzględnie, za wszelką cenę. Show na scenie warszawskiego Teatru Polonia trwa. Tylko główne pytanie różni się od zadawanych w takich konkursach: „Jak zaraziłaś się HIV?". Odpowiedź może przesądzić o wygranej. Każda z kandydatek ma własną historię HIV. To duże pole do popisu. Trzeba opowiedzieć o tym ciekawie, zaintrygować publiczność, wzruszyć, zaskoczyć. Niekoniecznie zgodnie z prawdą. Lepiej brzmi, że narkoman wbił strzykawkę, niż zakażenie przy stracie dziewictwa. Wygrana należy do tej, która posunie się do największego oszustwa.

„Miss HIV" to sztuka: kontrowersyjna, dwuznaczna, ironiczna, z żartobliwymi tekstami i świetną grą aktorów. Maciej Kowalewski wyszukał w Internecie informację o wyborach Miss HIV/AIDS, które odbywają się w Gaborone, stolicy Botswany. O tym wydarzeniu napisał sztukę na konkurs dramaturgiczny zorganizowany przez Krajowe Centrum do spraw AIDS. Sam przyznaje, że nie chodziło o to, żeby wyszło grzecznie ani poprawnie. Na próby przychodziły wolontariuszki Stowarzyszenia Wobec AIDS „ Bądź z nami". Zaakceptowały taką formę, boo dobry sposób mowy o HIV.

I jeszcze zakłamanie jako bohater sztuki; żyją w nim  bohaterki oraz zakłamane show-biznesu, który żeruje na chorobie. Julia, Urszula, Klara i Irina pokażą nam prawdę o sobie. Show jednak będzie kręcić się nadal, bo wzbudza naszą litość, zarabia na tym pieniądze. „Nie mam HIV! A  badałaś się?"  - pada ze sceny. No właśnie, bo jest w nas przekonanie, że nie jesteśmy w wyniku badania pozytywni, i nie będziemy. Skąd się ono bierze? Zakłamania czy naiwności?

Występują: Ewa Szykulska, Maria Seweryn, Izabela Kuna, Patrycja Szczepanowska i Tomasz Tyndyk. Reż. Maciej Kowalewski Muzyka - Marcin Płaza, kostiumy - Tomasz Jacyków.

Marta Chowaniec
(marta.chowaniec@dlastudenta.pl)  

Słowa kluczowe: miss hiv teatr polonia recenzja opinie spektakl przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Lekki Niesmak [0]
    Aga
    2010-11-22 17:36:20
    Przemogliśmy się z mężem (brak czasu, funduszy) i pomimo, iż nie ma co ukrywać nie jesteśmy fanami teatru - poszliśmy. Nie podobało nam się i myślę , iż większości (w sumie starszej) widowni też, pomimo iż jesteśmy młodymi , wyskształconymi, tolerancyjnymi ludźmi z dużego miasta. Zbyt dużo wylgarności (to mamy na co dzień pod sklepem)i przejaskrawienia (np. aż do przesady mizdrzący się p. tyndyk). Aktorzy..pani Kuna nie istnieje - kilka w sumie mamrączących pod nosem zdań. Pani Szykulska - nie ten repertuar! Kompletnie nie trafiona rola - nie dla teatralnego pokolenia Łapickiego. Ona wygląda jakby lekko się wstydziła tej roli, dla niej odpowiednie są "Dziady" a nie rola w teatrze współczesnym. Pani Seweryn - trzyma klasę najmocniej, ale czy żeby opowiedziec o trudnych tematach trzeba być koniecznie wulgarnym, głupiutkim i przejaskrawionym?. Ogólnie sztuka dla młodzieży z niższej półki, może oni będą śmiac sie z tego potraktowanego pretensjonalnie, prostacko, w sposób wręcz wulgarny tematu. A zachowanie pana Tyndyka...no coż niektózy byli wręcz zniesmaczeni - nie każdy ma "niskie" poczucie humoru. w sumie zamiast współczuć osobom chorym, innym,panienkom lekkich obyczajów, gejom itp zaczynamy ich po prosu nie lubić. Zmarnowana przynajmiej połowa z zapłaconej sumy. A mnie do teatru nadal odrzuca...
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show. Reaktywacja - recenzja festiwalowa

O czym myśli Kazio? Sprawdź, co tym razem przygotował sepleniący bohater!

Lot nad kukułczym gniazdem
Lot nad kukułczym gniazdem - recenzja spektaklu

Teatr Polski we Wrocławiu przenosi na scenę słynną powieść Kena Keseya. Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.