Recenzje - Teatr

Świat trzy grosze wart

2009-03-27 10:36:05 | Warszawa

 Wspaniała gra aktorska, dynamiczne i nowoczesne tłumaczenie tekstu przez Romana Kołakowskiego, rewelacyjnie wykonane i wpadające w ucho songi - to wszystko powoduje, że tłumy pojawiają się na „Operze za trzy grosze" w Teatrze Syrena.

Prolog i monolog wykonuje krakowski bard Mirosław Czyżykiewicz. Śpiewa, aż ciarki przechodzą po plecach. Nie można sobie wymarzyć lepszego początku ani zakończenia. Nieczęsto można usłyszeć tego piosenkarza na scenach warszawskich. Niektórzy przychodzą na ten spektakl tylko dla niego.

Ale nie tylko dla niego warto przyjść na „Operę za trzy grosze" do Teatru Syrena. Ciekawych głosów tu pod dostatkiem. Czyżykiewicz śpiewa song o Mackiem Majchrze, gangsterze i kobieciarzu z londyńskiego półświatka To główny bohater grany przez Jacka Bończyka, który skutecznie uwodzi córki ku zgrozie ich ojców. Nie można pominąć jego byłej kochanki - prostytutki ze złamanym życie, ale charakternej i z zasadami. Że Magdalena Turczeniewicz świetnie śpiewa, to wiadomo. Ale przyciąga też urodą, osobowością i charyzmą. Mariusz Czajka jako skorumpowany szef policji „Tygrys" Brown jest niezwykle przekonujący. Nad gwiazdami znakomicie zapanował reżyser Laco Adamik.

Ile to lat temu Bertolt Brecht napisał tekst „Opery..."? Oj, dawno. Zadziwia stałość problemów tego świata. Mianowicie, że wszystko bywa w nim warte jedynie 3 groszy. I że niesprawiedliwe i złudne i fałszywe. Szybko można wyliczyć: korupcja, prostytutki, afery polityczne, itd. itp. - „świat na mordę stacza się" oraz „Bo czymże jest dziś obrabowanie banku, wobec założenia banku...". Skąd my to znamy?

Niby smutnie, a spektakl ogląda się z przyjemnością, bo zagrany jest energicznie, zamaszyście i z poczuciem humoru. Dodatkowo orkiestra wprowadza nutę jazzującą, a to dla wielbicieli tego rodzaju muzyki wyjątkowa atrakcja.

Marta Jadwiga Chowaniec
(marta.chowaniec@dlastudenta.pl)

Fot. Rafał Latoszek, Teatr Syrena

Słowa kluczowe: opera za trzy grosze recencja opinie teatr syrena warszawa laco adamik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Wyspa - recenzja spektaklu

Oceniamy nowy spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka.

Miejsce - spektakl Psychoteatru
Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

Kontynuację "Lasu" pokazano w ramach nurtu Świebodzki OFF.

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.