Dzieje się - Teatr

Święto Głupców w Warszawie [PROGRM]

2013-01-22 13:25:04 | Warszawa

Zapraszamy na VIII już edycję Festiwalu Teatralnego - Święto Głupców. W tym roku pod hasłem „Głupiec w drodze” – niedziela 27 stycznia 2013 roku.


 „Głupiec w drodze! Głupi, że w drodze, bo wszystko co drogie ma swe miejsce. A on porzuca i te miejsca, które goszczą go i te, które skazują na banicje, w myśl czy bez myśl. Nieznane, niespokojne, niepokorne, nieokreślone pociąga go. Jak to przekłada się na owoce jego aktywności w dziedzinie sztuki lalkarskiej, czy sztuki teatru przedmiotu?” Ulotność, niedookreśloność, prowizoryczność - kategorie podróży czyli życia ze smugą porażki a także Opera Buffa, Teatr Tata i Walny-Teatr towarzyszyć nam będą podczas VIII już Święta Głupców... 


PROGRAM :

18.00 - 18.50 - Dziadek - Staromiejski Dom Kultury (Rynek Starego Miasta 2)
Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 9 roku życia
19.00 - 20.00 - Odyseja Weinbacha - Staromiejski Dom Kultury (Rynek St. Miasta 2)
20.00 - 20.30 - Parada z ludowym zespołem wędrującym ze wsi Kowalowa, "Kuźnia" do Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11)
20.30 - 21.00 – „Palcem na wodzie” (premiera) – „Hommage a Tchechov” (prapremiera) - Piwnica na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11)
21.00 - 22.00 - Biesiada Głupców - Piwnica na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11)

WSTĘP WOLNY!

INFORMACJE O SPEKTAKLACH:

„Dziadek” -  spektakl oparty na autentycznych notatkach mojego dziadka, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia: choroba, śmierć bliskich, etc. Spektakl jest retrospekcją; zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego Dziadka a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu. Dziadek wprowadza Wnuczka w życie, uczy wartości. Spektakl do opowiedzenia historii życia używa parowozu, marionetek i przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniają swą funkcję.
Reżyseria i scenografia – Adam Walny
Gitara – Jacek Zięba
Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 9 roku życia

premiera: III Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań, 2009)
Nagrody i wyróżnienia- Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań, 2009

Odyseja Weinbacha /Toccata/

„Szaleństwo zabiera wszystkich bez różnicy na swój obłędny statek i czyni z nich współuczestników powszechnej jakowejś odysei” M.Foucault  

Pasażerowie Statku Szaleńców czekają w barze hotelu Dieu na wypłynięcie z portu.
Sprowokowani ofertą firmy Video-Epitafium: Niech groby przestaną milczeć, zastanawiają się jak zlepić z ułamków historię swojego życia. Są przecież niczym własne nagrobki bez szczelin na emocje. Tytułowy Weinbach to fortepian jednej z pasażerek, a może wytwór jej wyobraźni, jak wszystko o czym się tam mówi. Wrócił właśnie sam z półwiecznej tułaczki. Jako dowód pianistka pokazuje kawałki instrumentu zniszczonego przez termity na Kubie.

Towarzysze niedoli opowiadają o nieudanych próbach ucieczki od wrogiej rzeczywistości. O tym jak społeczeństwo zmusza ich do przystosowania się do rytmów życia zbiorowego, a tych którzy nie posiądą wymaganych umiejętności internuje. Mówią o swoich snach, przeczuciach i lękach. Ktoś z nich przekonuje, że lęk to też ciekawość. Kiedy 20 lat temu przyznał się, że ma lęki, matka wykrzyknęła tylko: Wstrętny tchórz!, a on o dziwo uzmysłowił sobie, że  to faktycznie w dużej mierze zależy  od niego, czy lęk go obezwładni, czy pobudzi do działania.

Paryski Hotel Dieu był 300 lat temu zakładem odosobnienia dla obłąkanych. W tym samym czasie po Renie pływały statki na które wsadzano szaleńców i podrzucano kłopot w inne miejsce. Tak jak we wszystkich spektaklach-spotkaniach  z aktorami Opery Buffa, tak i w Odysei Weinbacha widz zostaje zaproszony do świata chorych na schizofrenię- świata, który według M.Foucault jest ogniskową skupiającą  wszystkie pytania, jakie człowiek zadaje sobie na swój własny temat.

Teatr Opera Buffa
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Wińska
Animacje: Agata Wińska
Montaż: Ryszard Gajewski

W sztuce wykorzystano fragmenty dzienników F.Kafki.

„Palcem na wodzie” (premiera) – „Hommage a Tchechov” (prapremiera) - W hołdzie geniuszowi światowej dramaturgii Antonowi Czechowowi. Krótka sceniczna refleksja, minimonodram nad przemijaniem, z odniesieniami do biografii i twórczości autora "Trzech sióstr". Próba poetyckiego odczytania nastroju schyłkowego okresu życia rosyjskiego pisarza z wykorzystaniem tekstu wiersza "Czechow" Damiana Kierka.

ip

Słowa kluczowe: święto głupca warszawa teatr festiwal
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

ZrÃłb sobie teatr
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza do zabawy online "Zrób sobie teatr"

We własnych domach też możecie mieć teatr!

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.