Dzieje się - Teatr

Zagraniczne spektakle do zobaczenia w Teatrze Powszechnym w Warszawie

2017-11-13 13:21:06 | Warszawa

Forum Przyszłości Kultury 2017 to niezwykle ważne, nie tylko artystyczne, ale też w pewnym sensie polityczne, wydarzenie, które odbędzie się w Teatrze Powszechnym w Warszawie w dniach 18 - 19 listopada 2017.  Hasło przewodnie tego przedsięwzięcia to „Spotkajmy się” i jest wyrazem nadziei, że wspólnie uda się wywalczyć lepszą przyszłość dla instytucji kultury. Podczas owej inicjatywy przedstawione zostaną spektakle teatralne z Chorwacji i Estonii. 

Trylogia o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatrJuż w przyszłym tygodniu Teatr Powszechny w Warszawie zaprezentuje na swojej scenie dwa spektakle zagraniczne: 14 listopada „Trylogię o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr” w reż. Olivera Frljicia oraz 16 i 17 listopada „NO34 Revolution” (reż. Ene-Liis Semper i Tiit Ojasoo).  Spektakle będą prezentowane z napisami w języku polskim. Po spektaklach 14 i 17 listopada odbędą się spotkania z twórcami. 

„NO34 Revolution” to najnowszy spektakl estońskiego Teatru NO99, który w tym roku został laureatem prestiżowej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne (New Theatrical Realities). To żywiołowa podróż przez historię rozruchów społeczno-politycznych, które zmieniały bieg naszych dziejów. Jaka jest natura i sens rewolucji w globalnym i wirtualnym świecie i która grupa może ją dziś wywołać? Artyści z Tallina w setną rocznicę Rewolucji Październikowej pokazują bunt robotników jako odwieczny mechanizm zmiany, nie zawsze najlepszej z możliwych.

„Chorwacki teatr” jest trzecią częścią „Trylogii o chorwackim faszyzmie”. Spektakl Chorwackiego Teatru Narodowego z Rijeki radykalnie stawia pytania o autonomię artysty i sztuki wobec ideologii aparatu państwowego. Oliver Frljić pokazuje, jak konsekwentnie rozwijana estetyka teatralna może odpowiadać na palące problemy etyczne - te dotyczące tożsamości narodowej i religijnej, które stają się fundamentalne w obliczu tak kryzysowych momentów jak wojna, czy akty przemocy na tle ksenofobicznym.   

ip/JK

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Forum Przyszłości Kultury 2017, teatr, przedstawienia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Golem spektakl
Spektakl "Golem" wraca z biletami po złotówce [WIDEO] Warszawa

To trzecia część tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim.

Polecamy
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Koniec świata z kabaretem
Koniec świata z kabaretem Warszawa

Nie chcemy siać paniki, ale dziwnych zdarzeń jest coraz więcej: wulkany wybuchają, samoloty spadają, ludzie nie wytrzymują presji i uprawiają jogging.

Ostatnio dodane
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja