Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Dwie krótkie jednoaktówki Mrożka grane są razem, w jednym składzie aktorskim, dzięki czemu uzupełniają się w zaskakujący i niezwykły sposób: zmieniają się i przeplatają wątki, konfiguracje, układy sił – i nurtujące Mrożka tematy. A wszystko to z użyciem zaledwie trzech stołów i sześciu krzeseł.

Wdowy Sławomira Mrożka to opowieść kawiarniana, osadzona w duchu epoki, która minęła. To także spektakl stricte kabaretowy, a przy tym porywający widza w niezwykłe rewiry wyobraźni i poczucia humoru swojego autora. Jednym słowem, jest to kabaret metafizyczny. To, co wydaje się być farsą, dzieje się tu w cieniu wielkich zagadnień eschatologii, zaś to, co zwykliśmy traktować na co dzień z powagą – zostaje strącone z koturnu i bezlitośnie wyśmiane. Miłość, zdrada i śmierć w tekście Mrożka tworzą mieszankę wybuchową.Osnuty na pierwszej części dramatu spektakl opowiada historię dwóch młodych kobiet, które po śmierci swoich mężów przypadkiem spotykają się w kawiarni. Rozpoczęta przez nie rozmowa szybko wymyka się im spod kontroli, a potem zostaje przerwana przez pojawienie się jeszcze jednego, nieoczekiwanego bohatera. Wdowy można odczytywać rozmaicie, jednak przede wszystkim jest to niezrównana komedia, stworzona zgodnie z regułami zapomnianego dzisiaj, szlachetnego stylu.

Na pełnym morzu jest tekstem po Mrożkowsku śmiesznym. I po Mrożkowsku przerażającym. Ludzkie okrucieństwo, skryte pod pozorem zachowania demokratycznych procedur i towarzyskiej ogłady ujawnia się z chwilą sytuacji krańcowych – głodu, wycieńczenie, zagrożenia życia. Gdy trzej rozbitkowie debatują o tym, który z nich ma zostać zjedzony – nie sposób przewidzieć rezultatu. Intelektualne wolty są jedynie przykrywką dla przerażającej prawdy, że w głębi duszy każdy z nas jest – przynajmniej metaforycznie – kanibalem. Autor sztuki ukazuje to we właściwy sobie, błyskotliwy sposób. Utwór, w którym prócz listonosza, mew i dużej ilości słonej wody pojawiają się wybory powszechne,  zyskuje zaskakującą aktualność we współczesnej sytuacji politycznej. Twórcy spektaklu pozostają jednak przy wypracowanej we „Wdowach”, bliskiej Mrożkowskiemu poczuciu absurdu konwencji czasów minionych. Trójka niezwykłych aktorów: Katarzyna Wajda, Aleksandra Krzaklewska i Mateusz Olszewski (tym razem odzyskujący głos!) raz jeszcze stoczą ze sobą brawurowy pojedynek na słowa; a stawka będzie w nim nieporównywalnie większa niż w poprzednim przedstawieniu zrealizowanym przez zespół. Być zjedzonym w teatrze – to niekomfortowa sytuacja.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Wdowy.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Wdowy (Teatr Praga, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Wdowy (Teatr Praga, Warszawa).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Wdowy (Teatr Praga, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Wdowy (Teatr Praga, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Wdowy (Teatr Praga, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Teatr Powszechny w Łodzi
Teatr Powszechny w Łodzi szykuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku

Autorem sztuki "Krystof" i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński.

"Miłość po dwóch stronach Atlantyku" - premiera sztuki

Spektakl będzie miał swoją premierę 30 września 2021 na Scenie Spektalove w Małej Warszawy.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.