Spektakle, przedstawienia
plakatee07e11bddee86279e165c61488cf510.jpg

Zbrodnia i kara Autor sztuki: Fiodor Dostojewski

Ocena:

Opis spektaklu

Zbrodnia i kara to wyjątkowe spotkanie z klasyką literatury światowej. Propozycja nie tylko ściśle teatralna, ale przede wszystkim zaczyn fascynującej dyskusji nad kondycją człowieka, nad źródłami moralności, granicami wolności i kwestią odpowiedzialności człowieka wobec otaczającego go społeczeństwa. Ponadto, jest to głębokie i wciąż aktualne studium psychologiczne, ujęte w formę kryminalnej fabuły.

Pretekstem do powstania Zbrodni kary była notatka w gazecie, mówiąca o banalnej, zdawałoby się zbrodni: młody człowiek, bez wyraźnego powodu zamordował starszą kobietę, a potem, chcąc się pozbyć świadka, także jej siostrę. Podejrzenie pada na studenta - Rodiona Raskolnikowa. Po pewnym czasie okazuje się, że motywem podwójnego morderstwa mogła być wcale nie chęć zagarnięcia kilku drobiazgów, lecz… wyrafinowana teoria, głosząca, iż istnieje w świecie specjalny typ ludzi „wyższego rzędu”, którym wolno wszystko, gdyż nie tylko żyją oni ponad moralnością, lecz sami ją tworzą.

Czy nie brzmi to znajomo, współcześnie? O ilu takich ideologicznych zbrodniach czytamy codziennie w gazetach, ilu ludzi, stawiających się ponad prawem, oglądamy w telewizji, czy w Internecie? Zbrodnia i kara to podróż w głąb zła, tkwiącego głęboko w ludzkiej naturze. Psychologiczne śledztwo sędziego Porfirego, mające na celu nie tyle zmuszenie Raskolnikowa do przyznania się, ile do zrozumienia własnego błędu, pozwala nam, krok po kroku, odkrywać te mroczne tajemnice ludzkiej natury.

Tytułowa „kara” to nie jest jakikolwiek wyrok, który może wydać sąd, lecz męczarnia wyrzutów sumienia, odczuwana przez człowieka, który zrozumiał swój błąd.

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Zbrodnia i kara (Teatr Powszechny, Warszawa).

Zbrodnia i kara (6)

Plakat
Fot. Katarzyna Marcinkiewicz
fot.Marta Ankiersztejn
Zbrodnia i kara  - Zdjęcie nr 4
Fot. Katarzyna Marcinkiewicz

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Zbrodnia i kara (Teatr Powszechny, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Zbrodnia i kara.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Zbrodnia i kara (Teatr Powszechny, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Zbrodnia i kara (Teatr Powszechny, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Zbrodnia i kara (Teatr Powszechny, Warszawa).
  • Dobry spektakl [0]
    D
    2012-12-08 18:31:23
    Bardzo dobry spektakl, niestety sporo na nim wycieczek szkolnych, sala pelna mlodziezy, ltora nie zawsze wie jak zachowac sie w teatrze.
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Kumulacja, czyli pieniądze to nie wszystko
Gwiazdorska "Kumulacja" na otwarcie sezonu 2021/2022 w Teatrze Kamienica [FOTO] Warszawa

Zobaczcie zdjęcia ze spektaklu "Kumulacja, czyli pieniądze to nie wszystko".

Monstera - Teatr Studio Warszawa
"Monstera" reżyserii Marty Ziółek nowym spektaklem w Teatrze Studio Warszawa

Autorka zaprasza w podróż do wnętrza kobiecego ciała.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.