Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Zbrodnia z premedytacją

Witold Gombrowicz

Zbrodnia z premedytacją

(Teatr Polonia, Warszawa)

Zbrodnia z premedytacją
Autor sztuki: Witold Gombrowicz
Premiera: 2012-06-15
Reżyseria: Izabella Cywińska
Scenografia: Maciej Preyer
Obsada: Elżbieta Kępińska, Magdalena Warzecha, Bartłomiej Firlet, Wojciech Malajkat, Rafał Mohr
 

Opis spektaklu

Historia śledztwa w sprawie nieistniejącej zbrodni pokazuje, że Gombrowicz zafascynowany był także literaturą popularną i miał niezwykły dar operowania ironią, humorem, absurdem, który to dar zjednał mu tyluż wielbicieli, co i wrogów. W wydaniu scenicznym Gombrowicz urzeka - jest i śmieszny, i straszny. Widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do miejsc nieoczywistych.

Sam Gombrowicz pisał o tym tekście tak:
„Zbrodnia z premedytacją” jest już bardziej skomplikowana. Syn wcale nie zamordował ojca. Ojca w ogóle nikt nie zamordował. Syn dusi trupa dopiero wtedy, gdy sędzia śledczy doprowadza go do szału. Sędzia zgrywa się przez cały czas, a rodzina także częściowo się zgrywa. Nie trzeba przerażać się nadto demonizmem sędziego i syna, gdyż nowela ma raczej charakter intelektualny. Szło o pokazanie dwuznaczności uczucia i tego, jak sztuczna i fałszywa sytuacja dobywa z ludzi rzeczy okropne, o których im się nie śniło. (PS. Rodzina rzeczywiście kochała ojca, a wszyscy pozamykali się na klucz z podświadomego strachu i wstydu przed śmiercią, której zbliżanie się przeczuwali. Bardzo trudno objaśniać, gdy się nie wie, co właściwie może być niejasne.)"

 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Energia pomarańczy w pielęgnacji ciałaWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z zawartością naturalnego masła pomarańczowego.
FB dlaMaturzysty.pl reklama