Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Zemsta

Zemsta

(Teatr Polski, Warszawa)

Zemsta
 

Opis spektaklu

"Zemsta" jest największym dziełem i arcydziełem Fredry, esencją, perfumą, ogrodem polskości, jakiego poza „Panem Tadeuszem” nasza poezja się nie dochowała.  - Jan Lechoń

Dziedzictwo sarmatyzmu odeszło, wydawałoby się, bezpowrotnie w przeszłość. Ale czy naprawdę? Akcja "Zemsty" rozgrywa się w istniejącej poza czasem ostoi polskości. Jak pisze Jarosław Marek Rymkiewicz, "Zemsta" dzieje się "w Polsce, czyli zawsze". Komedie Fredry usytuowane są w bowiem w czasie historycznym, ale też przecież w wiecznym polskim „teraz”.

W pamiętniku-gawędzie Aleksandra Fredry "Trzy po trzy" czytamy: "Szlachta polska jest wieczne młoda, nie podstarzała się doświadczeniem nawet na zwłokach własnej ojczyzny; wszystkie zalety i wszystkie wady właściwe młodości wieku ludzkiego ona połącza w sobie".

Uzupełniając wymowę Zemsty Fredro mówi o rodakach: "Nienawiść w narodzie lub w rodzinie dziedziczna, wywołująca konieczną zemstę u południowych ludów, jest dla Polaka męczącym uczuciem. Wybijmy się, woła, a potem kochajmy się, póki się znowu nie wybijemy, aby się kochać znowu". Ironia ta nie jest pozbawiona dozy wyrozumiałości - wszak Fredro stawia sobie za cel, by "dwoistość człowieka przedstawić", bo… „człowiek doskonały we wszystkim, gdyby się i znalazł na świecie, mógłby być uwielbiany, można by z niego wielkie ciągnąć korzyści, ale pożycie z nim byłoby pewnie najnieznośniejszym”. 
 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

  • q [0]qpcia

    2011-02-17, 12:45:57
    q
Zobacz wszystkie wypowiedzi
FB dlaMaturzysty.pl reklama