Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Opera, a właściwie komedio-opera Echo w lesie powstała w roku 1808 i jest jedną z czterech krótkich jednoaktówek napisanych i wystawionych w tymże roku. Nie wszystkie one się zachowały, ale właśnie Echo miało szczęście dotrwać do naszych czasów w postaci rękopiśmiennej partytury zachowanej w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Istnieją pewne rozbieżności w nazwie opery. Otóż w Sumariuszu Elsnera i w ówczesnej prasie podawany jest tytuł Echo, natomiast na karcie tytułowej wspomnianej partytury widnieje tytuł Echo w lesie. W Krakowie zaś, gdzie opera grana była w lutym roku 1835, podano jeszcze inny tytuł, a mianowicie Echo czyli Noc w lesie. Niezależnie od wariantów tytułu, opera ta, nazwana duodramą w jednym akcie wystawiona została w Warszawie 22 kwietnia 1808 wraz z dwiema innymi sztukami z muzyką Elsnera (Urojenie i rzeczywistość oraz Śniadanie trzpiotów). W tymże samym roku operę zaprezentowano w Poznaniu (28 czerwca) i w Kaliszu (25 lipca).

Akcja opery rozgrywa się w lesie nocą, gdy dwoje małżonków – Doryna i Lubin – nie poznają się i nawiązują ze sobą rozmowę. Tło przyrody, przekomarzania miłosne sprowokowały Elsnera do potraktowania tej sztuki jako sielanki. Naturalistyczny element echa pojawia się już w uwerturze, której powolny wstęp wprowadza nas w pastoralno-sielski nastrój. Już pierwsza melodia utrzymana jest w tonie ludowym i prowadzona naprzemiennie przez skrzypce i obój. Efekt echa uzyskuje kompozytor stosując korespondencję motywiczną pomiędzy instrumentami smyczkowymi a dętymi drewnianymi. W nastrój lasu wprowadza nas temat główny allegra w sposób dobrze już znany w literaturze muzycznej, wprowadzony przez waltornie, do których dołączają po kilku taktach oboje, klarnety i fagoty. Charakterem i nastrojem zbliżonym do sielankowości rokoka charakteryzują się zarówno temat poboczny uwertury jak też kolejne arie Lubina i Doryny (np. romanca Wszystko słodkim snem uśpione). Dopiero ostatnia aria Lubina, wyposażona jest w efektowną koloraturę. Konflikt towarzyszący rozpoznaniu się małżeństwa oddany jest poprzez recytatywy o charakterze buffo. Całość zamyka wodewilowy zwrot do publiczności.

Na przestrzeni lat dzielących Echo od pierwszej komedio-opery Elsnera Siedem razy jeden, można zaobserwować ściślejsze powiązanie uwertury z całością opery.

Tekst Echa pióra Wojciecha Pękalskiego zachował się w postaci rękopiśmiennej w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu. Drukowany był we fragmentach w tomie pierwszym zbioru pt. Śpiewy i arie teatralne i światowe z różnych oper i komedii zebrane z dodatkiem nowych śpiewów i krakowiaków (Warszawa 1816).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Elsner.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Elsner (Teatr Rampa, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Elsner (Teatr Rampa, Warszawa).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Elsner (Teatr Rampa, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Elsner (Teatr Rampa, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Elsner (Teatr Rampa, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.