Spektakle, przedstawienia
rajskie jablka2c14d6fd93b7a95650c244eecbda7312.jpg

Rajskie jabłka

Ocena:

Opis spektaklu

Włodzimierz Wysocki (1938-80) to jedna z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego lat 60. i 70. Na jego utworach wychowywały się dwa rosyjskie pokolenia. Znaczna część pieśni Wysockiego - w tłumaczeniach i w oryginale - jest znana również w Polsce.

Nazywany "głosem milczącej generacji Rosjan w czasach sowieckich", Wysocki zmarł na atak serca w wieku 42 lat. Jego pogrzeb na cmentarzu Wagońkowskim w Moskwie stał się wielką demonstracją, w której wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

O Wysockim mówiono, że "był wcieleniem wszystkiego, co rosyjskie", że "był Rosją". Uznany za burzyciela, nie mógł publikować swoich tekstów ani występować w radiu i telewizji. Jego twórczość docierała jednak do odbiorców poprzez amatorskie zapisy magnetofonowe i książki drukowane domowymi sposobami.

Twórczość Wysockiego stała się fenomenem kulturowym, społecznym i politycznym, jako głos ludzi upodlonych przez komunizm. Wysocki budził podziw, wypowiadając to, czego nie można było wówczas mówić otwarcie.

Urodzony 25 stycznia 1938 roku Władimir Siemionowicz spędził dzieciństwo i młodość w oficerskiej kwaterze ojca przy Zaułku Wielkim Karetnym i "komunałce" matki, w której - jak mówi jedna z jego pieśni - na trzydzieści osiem klatek przypadała jedna toaleta.

Kształcił się początkowo w Instytucie Budowlanym, ale naukę tę porzucił. Zdecydował się na teatr. W 1960 roku ukończył Wydział Aktorski przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT). Po studiach związał się z Moskiewskim Teatrem Dramatycznym im. Puszkina. Mniej więcej rok po ukończeniu studiów teatralnych zaczął też pisać piosenki.

W latach 1964-1968 był członkiem zespołu słynnego Teatru Dramatu i Komedii na Tagance. W czasach świetności teatru - założonego przez Jurija Lubimowa i grupę absolwentów szkoły teatralnej imienia Szczukina, aby dostać bilet na spektakl, trzeba było spędzić w kolejce całą noc.

Wysocki-aktor stworzył wiele głośnych kreacji teatralnych, występował też w filmach. Zapamiętano go jednak przede wszystkim z kreacji szekspirowskiego Hamleta w Teatrze na Tagance.

Pisał popularne wiersze, poematy i opowiadania. Masową popularność przyniosły mu pieśni, których prawdopodobnie napisał ponad tysiąc. Od 1966 roku występował z recitalami, śpiewając charakterystycznym ochrypłym głosem. Ze względu na wymowę pieśni, nazywano go "ochrypłym sumieniem Rosji".

Wysockiego słuchano, oglądano go, mówiono o nim. Zwracano uwagę także na jego żonę - Marinę Vlady, aktorkę francuską, która - po Izoldzie Żukowej (ślub w 1957 roku) i Ludmile Abramowej (ślub w 1965 roku) - była trzecią żoną poety. Mówiono o jego ekscesach towarzyskich.

Szczyt popularności Wysockiego przypadł na lata 80. Jego piosenki śpiewano wówczas również w Polsce, m.in. w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego. Wykonywał je np. Jacek Kaczmarski.

Poeta został rehabilitowany w czasach pierestrojki, po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa w 1985 roku. Otwarto również muzeum Wysockiego, którego dyrektorem został syn poety, Nikita, mieszkańcy Moskwy wystawili Wysockiemu pomnik.

Wysockiego łączyły liczne więzy z Polską. Wymienił ją w jednym z wywiadów - obok Rosji i Francji - wśród trzech krajów, gdzie czuje się najlepiej.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Rajskie jabłka (Teatr Polonia, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Rajskie jabłka.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Rajskie jabłka (Teatr Polonia, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Rajskie jabłka (Teatr Polonia, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Rajskie jabłka (Teatr Polonia, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Rajskie jabłka (Teatr Polonia, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Japety-kto to widział
"Japety" z Wrocławskiego Teatru Lalek improwizują karnawałowo

Najbliższe pokazy spektaklu dla dorosłych już w dniach 24-26 stycznia!

Danuta W
Monodram "Danuta W." Krystyny Jandy do zobaczenia online

Jednorazowy pokaz tego spektaklu odbędzie się w wielkanocny poniedziałek.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.