Spektakle, przedstawienia
święto wiosny924a777606ed1550194fa67a4027d681.jpg

Święto Wiosny Autor sztuki: Igor Strawiński / Wacław Niżyński, Emanuel Gat, Maurice Béjart

Ocena:

Opis spektaklu

Wieczór baletowy w trzech częściach
Muzyka:
Igor Strawiński
Dyrygent: Łukasz Borowicz

1. Święto wiosny
Choreografia: Millicent Hodson , inspirowana Wacławem Niżyńskim
Scenografia i kostiumy: Kenneth Archer wg Nikołaja Roericha

2. Święto wiosny
Choreografia: Emanuel Gat
Światła i kostiumy: Emanuel Gat  
Nadzór techniczny: Samson Milcent
Asystenci choreografa: Mia Alon, Roy Assaf, Michael Löhr

3. Święto wiosny
Choreografia: Maurice Béjart    
Realizacja: Tony Fabre, Kyra Kharkevitch , Domenico Levré
Scenografia i kostiumy: Pierre Caille

Polski Balet Narodowy, Orkiestra Opery Narodowej

Rewolucyjne dzieło muzyczne Igora Strawińskiego – balet Święto wiosny w trzech różnych, słynnych wersjach choreograficznych. Awangardowy charakter muzyki i pierwszej choreografii legendarnego polskiego artysty Wacława Niżyńskiego (Balety Rosyjskie Siergieja Diagilewa, 1913) znacznie wyprzedziły swoją epokę i miały kapitalny wpływ na rozwój muzyki i baletu XX wieku. Powstało potem bardzo wiele wizji scenicznych Święta wiosny z najgłośniejszą choreografią Maurice'a Béjarta (Balet XX Wieku, 1959), powstają wciąż nowe. Wielkim wydarzeniem okazała się także rekonstrukcja pierwotnej choreografii Wacława Niżyńskiego dokonana przez amerykańską artystkę Millicent Hodson we współpracy scenograficznej z brytyjskim historykiem sztuki Kennethem Archerem (1987). Dzięki nim świat odkrył na nowo Niżyńskiego jako prekursora nowoczesnej choreografii. Krzysztof Pastor postanowił zaproponować w Teatrze Wielkim wieczór bez precedensu w skali światowej – Święto wiosny Strawińskiego w trzech różnych wersjach scenicznych: Wacława Niżyńskiego, Maurice'a Béjarta i współczesnego choreografa izraelsko-francuskiego Emanuela Gata z 2004 roku. Będzie to niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne Polskiego Baletu Narodowego u progu stulecia najsłynniejszego tytułu baletowego XX wieku. [pch]

„W 1913 roku Święto wiosny było gwałtownym, pełnym młodzieńczego impetu wyznaniem wiary. Nie przypadkiem nazwano je Nowym Testamentem muzyki; dla ówczesnego pokolenia było to objawienie, wstrząsające, oślepiające swoim blaskiem. (...) Skandaliczną awanturę, jaka wybuchła na sali podczas premiery Święta wiosny, wywołała nie tylko muzyka, która z brutalną siłą rzuciła wyzwanie gustom epoki. Wyzwaniem była również tematyka: pogańskie wierzenia i obrządki, przedstawione z całą surowością i okrucieństwem, wydawały się zbyt barbarzyńskie i obrażały subtelny smak widzów, uformowany na delikatnych niedomówieniach impresjonizmu i symbolizmu. (…) Wyzwanie stanowiła również choreografia (…) z jej rytmicznymi, ostrymi ruchami, jakby wyciosanymi z kamienia – taniec ociężały, ze stopami zwróconymi do wewnątrz, który później spopularyzują rytmy afrykańskie. Ale wówczas jeszcze było za wcześnie, aby ta choreografia mogła zostać właściwie doceniona”. (Ludwik Erhardt Balety Igora Strawińskiego] 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Święto Wiosny.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Święto Wiosny (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Święto Wiosny (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Święto Wiosny (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Święto Wiosny (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Święto Wiosny (Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa).
  • http://warszawa.dlastudenta.pl/teatr/spektakl/Swieto_Wiosny,10971.html [0]
    Zofia Graczyk
    2011-06-13 14:09:58
    To jest uczta dla duszy
  • Święto wiosny [0]
    Honorata
    2011-06-13 10:33:59
    Przepiękne przedstawienie !
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

spektakl
Bachantki - preludium do oczyszczenia - recenzja spektaklu festiwalowego

Harmonijne szaleństwo, czyli taneczny spektakl Marlene Monteiro Freitas w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dialog-Wrocław.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.