Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

"Zemsta" jest największym dziełem i arcydziełem Fredry, esencją, perfumą, ogrodem polskości, jakiego poza „Panem Tadeuszem” nasza poezja się nie dochowała.  - Jan Lechoń

Dziedzictwo sarmatyzmu odeszło, wydawałoby się, bezpowrotnie w przeszłość. Ale czy naprawdę? Akcja "Zemsty" rozgrywa się w istniejącej poza czasem ostoi polskości. Jak pisze Jarosław Marek Rymkiewicz, "Zemsta" dzieje się "w Polsce, czyli zawsze". Komedie Fredry usytuowane są w bowiem w czasie historycznym, ale też przecież w wiecznym polskim „teraz”.

W pamiętniku-gawędzie Aleksandra Fredry "Trzy po trzy" czytamy: "Szlachta polska jest wieczne młoda, nie podstarzała się doświadczeniem nawet na zwłokach własnej ojczyzny; wszystkie zalety i wszystkie wady właściwe młodości wieku ludzkiego ona połącza w sobie".

Uzupełniając wymowę Zemsty Fredro mówi o rodakach: "Nienawiść w narodzie lub w rodzinie dziedziczna, wywołująca konieczną zemstę u południowych ludów, jest dla Polaka męczącym uczuciem. Wybijmy się, woła, a potem kochajmy się, póki się znowu nie wybijemy, aby się kochać znowu". Ironia ta nie jest pozbawiona dozy wyrozumiałości - wszak Fredro stawia sobie za cel, by "dwoistość człowieka przedstawić", bo… „człowiek doskonały we wszystkim, gdyby się i znalazł na świecie, mógłby być uwielbiany, można by z niego wielkie ciągnąć korzyści, ale pożycie z nim byłoby pewnie najnieznośniejszym”. 

Kiedy i gdzie grają

Gdzie aktualnie grają w teatrze spektakl Zemsta (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa). Sprawdź seanse.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Zemsta (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Zemsta.

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Zemsta (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Zemsta (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Zemsta (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).
  • q [0]
    q
    2011-02-17 12:45:57
    qpcia
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
Ostatnio czytane
Ayumi Tanida: z Szekspirem w sercu
Ayumi Tanida: z Szekspirem w sercu

Teatr Ryutopia był najbardziej „egzotycznym” gościem tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Z Ayumi'm Tanidą, który wcielił się w rolę króla Leontesa z "Zimowej opowieści" rozmawia Natalia Klimczak.

Kulturalne Mistrzostwa Piłkarskie w Kamienicy
Kulturalne Mistrzostwa Piłkarskie w Kamienicy Warszawa

Podczas gorączki Euro 2012 teatr Kamienica zamieni się w miejsce dla kibiców (nie tylko) futbolu z całej Europy. Piłkarskie menu, polsko i anglojęzyczne wersje przedstawień oraz gadżety, dla wszystkich, którzy przyjdą na spektakle w Teatrze Kamienica w Warszawie podczas mistrzostw.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Konkurs Ziaja